Zázrak medicíny. Těžce popálenou ukrajinskou holčičku uzdravili a pouští z nemocnice

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
30. 6. 2022 19:14
Ještě před třemi měsíci nebylo jisté, zda dívka Julie, která na Ukrajině utrpěla popáleniny třetího stupně na šedesáti procentech těla, přežije. Tehdy ji v kritickém stavu převezli do Česka. Lékaři ji tu několikrát operovali a postupně se i díky rehabilitacím dala natolik dohromady, že nyní po čtvrt roce může nemocnici opustit. Doktoři o tom mluví jako o zázraku.
Lékaři zachránili život jedenapůlroční těžce popálené Julii, která do Prahy z Ukrajiny dorazila v kritickém stavu.
Lékaři zachránili život jedenapůlroční těžce popálené Julii, která do Prahy z Ukrajiny dorazila v kritickém stavu. | Foto: Jarmila Štuková

Při procházce areálem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady působí maminka s jedenapůlroční Julií v kočárku jako každá jiná žena s malým dítětem. Ještě před pár měsíci ale nebylo jisté, zda Julie bude žít. Už jen obyčejná procházka je proto vítězstvím, ve které skoro nikdo nedoufal. 

Julie pochází z vesnice Čajkovyči ve Lvovské oblasti. V březnu utrpěla na Ukrajině popáleniny třetího stupně na šedesáti procentech těla. Tamní lékaři jí však kvůli válce nedokázali pomoct a zajistit jí potřebnou intenzivní péči. Proto bylo rozhodnuto o jejím převozu do Česka. Dorazila v kritickém stavu. Lékaři byli přesvědčeni, že kdyby přijela o jediný den později, zemřela by.

O tři měsíce později, po sérii složitých operací, již dívenka sama chodí, rehabilituje a komunikuje se svým okolím. Podle lékařů je pozitivní a pomáhá jí i neustálá přítomnost matky. Až se jí zahojí poslední ranky, čeká ji rehabilitace v české léčebně.

"Podařila se nevídaná věc: spojili jsme síly, zapojilo se velké množství lidí a společně se nám podařilo zachránit život děťátka, které jsme k nám převezli z válečné zóny," říká přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Zajíček. Na záchraně se podílela ministerstva obrany, vnitra i zdravotnictví, dívka se léčila ve Všeobecné fakultní nemocnici a ve vinohradské nemocnici. 

Čeští lékaři jedenapůlroční Julii zachránili život.
Čeští lékaři jedenapůlroční Julii zachránili život. | Foto: Jarmila Štuková

"Na Ukrajině žádná rehabilitace popálených pacientů momentálně neexistuje. Takže jsme přesvědčeni, že tato velice důležitá část léčby by měla probíhat u nás. Těšíme se na to, až holčička půjde do školky a poté do školy i přesto, co má za sebou," dodává Zajíček.

Kvůli Bidenovi málem neodletěli

Za obrovský úspěch lékaři pokládají už to, že dítě přežilo osmnáctihodinový převoz z Ukrajiny do Česka. Cesta měla trvat šest hodin, ale kvůli válce a souvisejícímu chaosu na hranicích se prodloužila. Výpravy se účastnil vedoucí lékař JIP pro dospělé Kliniky popáleninové medicíny vinohradské nemocnice Bohumil Bakalář. "Ve čtyři hodiny odpoledne jsme se rozhodli, že pro dítě poletíme, a v šest už jsme měli připravený vojenský speciál," vzpomíná lékař. 

Po příletu do Polska zjistili, že tam má následující den přiletět americký prezident Joe Biden a jsou tam proto přísná opatření. Když pak přijela sanitka s holčičkou ze Lvova, na letišti požadovali nějaký doklad nebo důkaz, že může odletět. "Chtěli po nás alespoň poznávací značku sanitky, ale my ji neznali. Skončilo to tak, že do letadla Julii nepustili. Noc strávila v polské dětské nemocnici a ráno jsme to vyřešili s konzulátem," popisuje Bakalář. 

Do Prahy dorazila Julie v kritickém stavu.
Do Prahy dorazila Julie v kritickém stavu. | Foto: Jarmila Štuková

Letadlo podle něj muselo vzlétnout nejpozději ve dvanáct hodin, pak se letiště uzavíralo kvůli příletu prezidenta Bidena. "My jsme odletěli ve 12:02 a doprovázely nás pro jistotu stíhačky, abychom neohrozili amerického prezidenta. Byly to nervy, ale vyšlo to, hlavně díky naší armádě," usmívá se dnes Bakalář. 

Nejdříve dostala litry infuzí

Julie do Prahy přijela jen pár dní po úrazu. Vedly z ní hadičky, byla na dýchacím přístroji a měla jen malou naději na přežití. "Úmrtnost u takto malého dítěte s takto rozsáhlými popáleninami je asi 93 procent. A její šance na přežití byla ještě nižší, protože měla těžký rozvrat vnitřního prostředí neslučitelný se životem. Mysleli jsme, že pokud přežije, tak bude mít těžké poškození mozku," vysvětluje Bakalář.

Julii se podařilo zachránit, ačkoliv měla jen malou šanci na přežití.
Julii se podařilo zachránit, ačkoliv měla jen malou šanci na přežití. | Foto: Jarmila Štuková

Popálení lidé podle něj nejdříve musí dostat velké množství tekutin ve speciálním infuzním roztoku, dospělí i osmnáct litrů za den. Na Ukrajině však kvůli válce nebylo místo na popáleninovém oddělení, proto Julii převezli do dětské nemocnice ve Lvově. "Jenže tam takto vážné popáleniny léčit neumí, nevědí, že mají dítě prolévat tekutinami. Takže se Julii velmi zahustila krev, hladinu sodíku měla tak vysokou, že už to bylo neslučitelné se životem. Jako první jsem do ní proto začal pouštět litry infuzních roztoků," líčí kritické okamžiky. 

V Praze pak lékaři nejdříve odstranili mrtvou tkáň a místo ní dali kůži od dárce. Tu poté sundali a nahradili Juliinou vlastní kůží a také dočasně umělou kůží.

Její matka Karina byla po celou dobu s ní. Do Prahy přijela jen s mobilem, žádné jiné věci neměla. "Byla velmi vyděšená. Byla ztracená v cizí zemi s umírajícím dítětem, nerozuměla ani slovo, neměla žádné peníze. Ale obě to zvládly a daří se jim dobře, je to na dobré cestě," dodává Bakalář. 

Julie má za sebou již několik operací, během kterých například dostala dočasně kůži od dárce.
Julie má za sebou již několik operací, během kterých například dostala dočasně kůži od dárce. | Foto: Jarmila Štuková

Matka již dříve Aktuálně.cz vylíčila, že se její dcera popálila na návštěvě u babičky, kde společně s manželem chtěla vykoupat dcery, protože u nich doma netekla voda. Na varné desce měla desetilitrovou nádobu plnou vody. Když se na vteřinu otočila, Julie otevřela troubu a opřela se o ni. V tu chvíli se na ni převrhl vařič a hrnec s vroucí vodou. 

Dívenku v budoucnu čekají takzvané rekonstrukční operace. "Problém je, že jizvy, které má na šedesáti procentech těla, rostou nerovnoměrně s kostmi. Takže až bude dívka růst, jizvy neporostou s ní. Budeme je proto muset povolit a použít rekonstrukční chirurgii, abychom docílili toho, aby neměla třeba ohnutý loket a aby dokázala hýbat všemi končetinami. Teď ale potřebuje hlavně posílit a dál cvičit," vysvětluje Zajíček. Společně s kolegy nyní plánuje, že se vydá na Ukrajinu školit tamní lékaře, jak pečovat o popálené pacienty. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy