Propojení mafie a politiků: Lidé se opět nedozvědí vše

Sabina Slonková
27. 12. 2009 17:22
Vypovídat smí jen jeden ze dvou bývalých detektivů, kteří chtěli mluvit o kontaktech politiků a podsvětí

Praha - Tak dlouho to politici odkládali, až to zase vychází na dobu před parlamentními volbami. Zkraje roku mají poslanci vyslechnout svědectví o propojení mafie a politiků. Ale jak už se v kauze Krakatice stalo pravidlem, opět se lidé nedozvědí vše.

Oproti původním plánům bude smět vypovídat jen jeden ze dvou bývalých detektivů, kteří chtěli mluvit o kontaktech politických elit a členech organizace zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.

Oldřicha Koppa nakonec ministerstvo vnitra nezbavilo mlčenlivosti. Nic na tom nezměnila ani nedávná schůzka někdejšího kriminalisty s ministrem vnitra Martinem Pecinou.

"Přišlo mi rozhodnutí, že mlčenlivosti zbaven nebudu," potvrdil Kopp.

Bývalý detektiv protikorupční služby pracoval jako podřízený Karla Tichého, ve své době jednoho z nejlépe informovaných mužů ve státě. Vnitro Tichého také nezbavilo mlčenlivosti, ale udělali to za něj poslanci. To samé se však v případě Koppa zřejmě nestane.

Co je spis Krakatice

  • jde o nejvýbušnější policejní spis uplynulých let
  • popisuje propojení podsvětí, politiky a státní správy 
  • založen byl kvůli vyšetřování veškerých deliktů spojených se skupinou (později) zavražděného šéfa podsvěti Františka Mrázka
  • čitá tisíce stran

"Žádnou takovou žádost tu nemám a nemyslím, že by v tomto případě za této konstelace, která ve výboru je, byl pan Kopp mlčenlivosti zbaven," konstatoval šéf bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan.

Koppův někdejší šéf Tichý se loni postaral o jedno z největších překvapení. Muž, který spolu se svými lidmi prokazatelně státu zachránil miliardy korun, poskytl Aktuálně.cz unikátní rozhovor, v němž obšírně popsal, jak to v posledních letech fungovalo ve světě zločinu a jak moc byl propojen s politikou.

Mimo jiné naplno řekl, že ty největší krádeže posledních let se nemohly dít bez tichého souhlasu části politiků.

Detaily, pro něž byl léta vázán závazkem mlčenlivosti, hodlal Tichý zveřejnit už loni na uzavřeném jednání poslanců. Jenže na podzim byly naplánované předčasné volby a poslanci se rozhodli, že si nechtějí nechat nabourat kampaň nějakou aférou. A tak Tichého svědectví odložili.

"Doufám, že to v lednu nebo v únoru stihneme. Nerad bych, aby se to zase přehouplo do termínu, kdy se budou blížit volby," dodal Bublan.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy