ProMoPro nebylo návštěvou cukrárny, hájil John Kalouska

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 2. 2011 14:48
"Policie kauzu nezamete pod koberec," ujišťuje ministr vnitra
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek zřejmě našel ve vládě další výraznou oporu v kauze ProMoPro, kvůli které je ve střetu s ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem.

Kalouska se v pátek nepřímo zastal místopředseda vlády a šéf Věcí veřejných Radek John.

"Pokud byly služby ProMoPro předraženy tak, jak byly předraženy, tak to asi nebudeme nazývat 'návštěva cukrárny za účelem pohoštění vnučky'," poznamenal John v narážce na Nečasem kritizované Kalouskovy výroky o "nestandardní zlodějně".

V kauze sporné stamilionové zakázky z doby českého předsednictví EU figuruje Nečasův stranický kolega a ministr obrany Alexandr Vondra.

Podle Nečase může Kalousek svými výroky hrubě ovlivňovat vyšetřování. John ale v pátek upozornil, že věc nyní musí nestranně vyšetřit policie a VV počkají se svými dalšími kroky až na závěry vyšetřování.

"Tu věc vyšetřuje policie. Ta udělá všechno pro to, aby ji vyšetřila otevřeně, objektivně, aby ji nezametla pod koberec. Není to kauza pro vládu, ale pro policii," řekl John.

Dodal také, že nemá problém s tímto svým názorem seznámit i ministra obrany a vicepremiéra ODS Alexandra Vondru. Podle některých politiků je to právě Vondra, který by měl z kauzy vyvodit politickou odpovědnost.

Sobotka: Poměry ve školství chceme probírat ve sněmovně

Do kritiky hned několika ministrů i šéfa kabinetu se v pátek opět pustila i opoziční ČSSD. Vondra, John i ministr školství Josef Dobeš nemají podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ve vládě co dělat. Jsou podle něj spojeni se skandály a jsou nekompetentní.

"Premiér Petr Nečas (ODS) je slabý a nemá dost rozhodnosti a odvahy k jejich odvolání," řekl Sobotka na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. Dodal, že vláda je "personálně prokletá" a že se situace stále zhoršuje.

Sobotka připustil, že opoziční ČSSD nemá mnoho možností, jak prosadit odvolání těchto ministrů, které vyzývá k odstoupení dlouhodobě. Otevře ale v Poslanecké sněmovně debatu o poměrech na ministerstvu školství a o čerpání peněz na zajištění českého předsednictví Evropské unii.

Předseda nejsilnější opoziční strany také vyzval ministra financí Miroslava Kalouska, aby zveřejnil veškeré informace, které má k dispozici o kauze ProMoPro.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy