ProMoPro nebylo návštěvou cukrárny, hájil John Kalouska

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 2. 2011 14:48
"Policie kauzu nezamete pod koberec," ujišťuje ministr vnitra
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek zřejmě našel ve vládě další výraznou oporu v kauze ProMoPro, kvůli které je ve střetu s ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem.

Kalouska se v pátek nepřímo zastal místopředseda vlády a šéf Věcí veřejných Radek John.

"Pokud byly služby ProMoPro předraženy tak, jak byly předraženy, tak to asi nebudeme nazývat 'návštěva cukrárny za účelem pohoštění vnučky'," poznamenal John v narážce na Nečasem kritizované Kalouskovy výroky o "nestandardní zlodějně".

V kauze sporné stamilionové zakázky z doby českého předsednictví EU figuruje Nečasův stranický kolega a ministr obrany Alexandr Vondra.

Podle Nečase může Kalousek svými výroky hrubě ovlivňovat vyšetřování. John ale v pátek upozornil, že věc nyní musí nestranně vyšetřit policie a VV počkají se svými dalšími kroky až na závěry vyšetřování.

"Tu věc vyšetřuje policie. Ta udělá všechno pro to, aby ji vyšetřila otevřeně, objektivně, aby ji nezametla pod koberec. Není to kauza pro vládu, ale pro policii," řekl John.

Dodal také, že nemá problém s tímto svým názorem seznámit i ministra obrany a vicepremiéra ODS Alexandra Vondru. Podle některých politiků je to právě Vondra, který by měl z kauzy vyvodit politickou odpovědnost.

Sobotka: Poměry ve školství chceme probírat ve sněmovně

Do kritiky hned několika ministrů i šéfa kabinetu se v pátek opět pustila i opoziční ČSSD. Vondra, John i ministr školství Josef Dobeš nemají podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ve vládě co dělat. Jsou podle něj spojeni se skandály a jsou nekompetentní.

"Premiér Petr Nečas (ODS) je slabý a nemá dost rozhodnosti a odvahy k jejich odvolání," řekl Sobotka na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. Dodal, že vláda je "personálně prokletá" a že se situace stále zhoršuje.

Sobotka připustil, že opoziční ČSSD nemá mnoho možností, jak prosadit odvolání těchto ministrů, které vyzývá k odstoupení dlouhodobě. Otevře ale v Poslanecké sněmovně debatu o poměrech na ministerstvu školství a o čerpání peněz na zajištění českého předsednictví Evropské unii.

Předseda nejsilnější opoziční strany také vyzval ministra financí Miroslava Kalouska, aby zveřejnil veškeré informace, které má k dispozici o kauze ProMoPro.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy