ProMoPro dostala od státu 551 milionů, říká Úřad vlády

Tereza Šídlová
1. 2. 2011 19:40
Úřad vlády zpřesňuje informace k podezřelé zakázce během předsednictví EU
Kongres ODS: Ministři Alexandr Vondra a Petr Nečas čekají ve frontě před volební místností
Kongres ODS: Ministři Alexandr Vondra a Petr Nečas čekají ve frontě před volební místností | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Úřad vlády zveřejnil své propočty týkající se vyšetřované zakázky pro firmu ProMoPro během českého předsednictví EU. Společnost zajišťující audivizuální techniku podle Nečasových lidí inkasovala celkem 551 milionů korun z vládních peněz.

Tým tehdejšího vicepremiéra pro Evropu Alexandra Vondry kvůli stamilionové zakázce čelí trestnímu oznámení.

"Tato částka vyplývá z vnitřního elektronického účetního systému úřadu vlády a byla prověřena dvěma následnými kontrolami," řekl Aktuálně.cz mluvčí vlády Jan Osúch. K výši částky se ale premiér Petr Nečas nevyjádřil, podle něj má věc prošetřit policie.

Jednotlivé faktury firmy ProMoPro vláda nezveřejnila. Prý jich ale bylo celkem 183. A podepsané měly být tehdejší náměstkyní vicepremiéra Vondry Janou Hendrichovou.

"Výjimku tvoří čtyři faktury, tři z nich podepsal ředitel sekce pro lidská práva Czeslaw Walek a jednu tehdejší ředitel odboru rozpočtu a veřejných zakázek David Mlíčko, v zastoupení za náměstkyni Hendrichovou," dodal Osúch.

Vláda minulý týden vyvěsila na web rámcovou smlouvu s firmou ProMoPro, v jejímž doprovodném spisu se operuje s částkou 70 milionů.

Zastavené faktury

Hendrichová, která dnes pracuje na ministerstvu financí, ale už dříve řekla, že samotné objednávky pro firmu nepodepisovala. Majitel ProMoPro Jaroslav Veselý navíc Aktuálně.cz řekl, že právě s Hendrichovou se kvůli vysokým cenám dostával během předsednictví EU do konfliktů.

Proplácení faktur dokonce mělo být v jednu chvíli zastaveno - to, když si náměstkyně zadala audit, který měl posoudit cenové relace zakázky.

Premiér Petr Nečas se už v začátku kauzy podpořil svého vládního kolegu Vondru. Jeho někdejší útvar čelí nyní jednak trestnímu oznámení, podle něhož se při akcích předsednictví ztratilo 150 miliónů korun.

Dále musí zodpovídat otázky, jak se při předsednictví s rozpočtem 3,5 miliardy korun mohla utratit tak vysoká částka jenom za technické zabezpečení, které organizátoři exkluzivně a bez výběrového řízení svěřili firmě ProMoPro.

Úřad vlády také upřesnil, kolik ProMoPro dostalo od vlády za Vondrova fungování v čele předsednického týmu, údajně to bylo cca 283 milionů korun. Další peníze vyplácel úřad pod vedením Vondrových nástupců - úřednických ministrů.

Veselý Aktuálně.cz řekl, že za předsednictví EU firma ProMoPro od vlády inkasovala necelých 493 milionů bez DPH, vládní částka má být včetně daně.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy