Prominenti minulého režimu mohou přijít o část důchodu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
20. 2. 2011 13:10
Okresnímu tajemníkovi ano, milicionářům ne. Vláda debatuje o zdanění prominentů KSČ.
Kolaice chce i zákaz KSČM
Kolaice chce i zákaz KSČM | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslanci vládní koalice zahájili diskusi o tom, jak snížit důchody prominentům minulého režimu. A především - koho by se takové snížení mělo týkat.

V tuto chvíli se zdá, že o něco menší důchody do budoucna hrozí bývalým funkcionářům KSČ od úrovně okresního tajemníka a pak příslušníkům StB.

Naopak jasné je, že se případné snižování důchodů nebude týkat všech členů tehdejší bezpečnosti nebo armády, ani členů pohraniční stráže nebo někdejších milicionářů.

Milicionáři ne!

"Já jsem navrhoval, aby se to navázalo na lustrační zákon," říká ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma, kterého si poslanci přizvali k přípravě jako experta. "Nemohou se do toho zapojovat široké skupiny - jako všichni členové KSČ, všichni příslušníci bezpečnosti, armády."

Tzv. lustrační zákon taxativně vymezuje, kdo nesmí zastávat vedoucí funkce ve státních orgánech, bezpečnostních složkách nebo ve veřejnoprávních médiích: bývalí pracovníci StB, agenti StB, tajemníci KSČ od okresní úrovně výš, ale i příslušníci Lidových milicí.

"Milionářů na závodech se to rozhodně týkat nebude. Ti nikoho neperzekuovali," upřesňuje už teď předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "Ale okresní tajemník už byl člověk, který aktivně ovlivňoval životy lidí, takže nevidím důvod, proč by tam neměl být."

Historik Tůma tak odhaduje, že by se hrozba nižších důchodů, než jaké mají dnes, týkala řádově tisíců lidí.

Podle dat, které Aktuálně.cz poskytla Česká správa sociálního zabezpečení, pobíralo nejvyšší důchody v pásmu od 14 tisíc do 16 700 korun v loňském roce 6 472 těch nejstarších penzistů - právě mezi nimi jsou i prominenti minulého režimu, včetně vedení KSČ.

"Důchody ale vyplácejí kromě ČSSZ i ministerstva vnitra a obrany, takže nomenklaturní kádři tehdejší Veřejné bezpečnosti, StB nebo vojska v naší statistice uvedeni nejsou," upozorňuje mluvčí ČSSZ Pavel Gejdoš.

"Některé penze jsou i 30 tisíc korun," argumentuje Gazdík.

"Nemůžeme rozlišit, kdo z toho je bývalý prominent a kdo třeba podnikatel," říká mluvčí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gejdoš.

Rozlišit by to ale musela daň, mířící právě jen na prominenty bývalého režimu.

Prostě jim to zdaníme!

Koalice zároveň řeší, jakým způsobem by důchody prominentnů bývalého režimu snížila.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), v jehož působnosti důchody jsou, se snížením principiálně souhlasí. Odmítá ale, že by se nově přepočítávaly.

"Nemůže to být prostřednictvím důchodového systému," říká Drábek.

I tento mechanismus se už rýsuje.

"Nelze měnit výši už přiznaných důchodů," připouští poslanec Gazdík. "Ale může být na tyto důchody uvalena srážková daň ze strany ministerstva financí."

O kolik by důchody měly klesnout, o tom bude koalice teprve diskutovat.

Balaš: Pozor na ústavní žaloby!

Ústavní právník Vladimír Balaš varuje, že v případě takové daně hrozí i ústavní žaloby: "Jakýkoliv diskriminační přístup ke zdanění určité skupiny osob může vyvolat oprávněnou ústavní stížnost."

"Ale přinejmenším by měly být odebrány neoprávněné výhody, které minulý režim zakotvil pro své věrné," dodává Balaš. "A pro Ústavní soud by mohlo být důlěžité, kdyby stát deklaroval, že nejde o mstu, ale o narovnání."

"Teď by měla vzniknout pracovní skupina - vždy dva poslanci a jeden odborník za každou koaliční stranu, která tyto detaily probere," upřesňuje garant návrhu za Věci veřejné Kateřina Klasnová.

V Polsku, kterým se vládní koalice neskrývaně inspiruje, tamější ústavní soud rozhodl, že krácení důchodů komunistickým prominentům není protiústavní, vyjmul z něho ovšem širokou skupinu lidí, kteří byli obdobou českých Lidových milicí.

Koalice: A pak zakázat KSČM!

V tuto chvíli je také jasné, že "krácení" důchodů nestihne koalice zapracovat už do zákona o 3. odboji, který teď prošel ve sněmovně prvním čtením. A to přesto, že například předsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Karolína Peake (VV) ještě mluví o tom, že by se to stihnout dalo.

"Teď dostane přednost jen morální vyrovnání a zároveň si necháme vypracovat právní analýzu, jak provést tu srážkovou daň pro důchody, aby ta skupina byla bezproblémová," vysvětluje Gazdík.

Jako třetí krok pak koaliční blok ve sněmovně chystá další pokus o zákaz KSČM.

 

Právě se děje

Další zprávy