Pelíšky podvanácté i Popelčino putování programem. Jak se proměnily televizní Vánoce

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 19. 12. 2022 18:35
Televize patří v mnoha rodinách k Vánocům stejně neoddělitelně jako kapr nebo koledy. Miliony Čechů každoročně po štědrovečerní večeři usedají k obrazovkám, aby se podívaly na Popelku či Pelíšky. Ač se může zdát vánoční televizní program pokaždé téměř stejný, za poslední roky si prošel mnoha změnami. Které pořady v průběhu let měnily čas i stanici a které se naopak nepohnuly téměř ani o minutu?
Anna Fialová coby Josefína a Marek Adamczyk jako Leopold.
Anna Fialová coby Josefína a Marek Adamczyk jako Leopold. | Foto: Zuzana Páchová

Povinná premiéra pohádky

Nová štědrovečerní pohádka patří k tradicím vánočního programu - diváci se na ni mohou těšit pravidelně už od roku 1993. V posledních deseti letech mělo premiéru devět televizních pohádek: Dvanáct měsíčků, Duch nad zlato, Princezna a písař, Korunní princ, Pravý rytíř, Kouzelník Žito, Princezna a půl království, O vánoční hvězděJak si nevzít princeznu. Jednou televize nasadila film, na který už předtím mohli jít diváci do kina, a to Anděl Páně 2.

A podobně se Česká televize rozhodla i letos. V hlavním vysílacím čase vsadí na Tajemství staré bambitky 2, pokračování pohádky z roku 2011 s Tomášem Klusem, Kamilou Janovičovou nebo Ondřejem Vetchým v hlavních rolích.

Televizní diváci jsou ovšem na pohádky nároční a málokterou z nich přijmou. O tom svědčí například internetové diskuse nebo hodnocení na Česko-slovenské filmové databázi. To se v případě nových pohádek v posledních deseti letech pohybovalo průměrně kolem padesáti procent.

Výjimku tvoří trhák českých kin Anděl Páně 2 se 77 procenty, z televizních pohádek posledních deseti let je na tom nejlépe Korunní princ ohodnocený 69 procenty. Naopak vůbec nejhůře si v tomto žebříčku stojí štědrovečerní pohádka České televize z roku 2018 Kouzelník Žito s pouhými 24 procenty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy