Prolomení limitů vítají odbory a ČSSD, opoziční TOP 09 je proti

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2015 17:00
Pondělní rozhodnutí vlády prolomit těžební limity v lomu Bílina vyvolalo rozporné reakce. Kabinet jednoznačně podpořili prezident Miloš Zeman, předák odborářů Josef Středula nebo poslanec vládní ČSSD za Ústecký kraj Jaroslav Foldyna. Lidovci, kteří jsou taktéž součástí vládní koalice, schvalují prolomení limitů za podmínky, že vytěžené uhlí budou využívat přednostně teplárny. Proti se vyslovil ústecký poslanec opoziční TOP 09 Michal Kučera, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo senátor za Stranu zelených Václav Láska.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na jednání vlády v Ústí nad Labem.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na jednání vlády v Ústí nad Labem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prolomení těžebních limitů podpořili prezident Miloš Zeman, předák odborů Josef Středula a poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, naopak s kritikou rozhodnutí vystoupil Miroslav Kalousek (TOP 09) nebo senátor Václav Láska (SZ).

Ministři schválili variantu, kterou navrhl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Počítá s budoucím rozšířením těžby v Bílině, ale také s postupným utlumením těžby na lomu ČSA. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

"Pan prezident již během únorové návštěvy Ústeckého kraje uvedl, že nevidí problém v prolomení limitů u dolu Bílina. Je dobře, že vláda v této věci nepodlehla nátlaku ze strany aktivistů," sdělil Zemanův názor na rozhodnutí vlády jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

I podle Foldyny jde o dobré rozhodnutí.  "Jen se ptám, proč je polovičaté? A co důl ČSA?" reagoval Foldyna, který prolomení limitů dlouhodobě podporuje. Prolomení limitů na dole ČSA by nejspíš vedlo ke zbourání obcí Horní Jiřetín a Černice.

Lidovci souhlasili s prolomením limitů za podmínky, že vytěžené uhlí budou využívat přednostně teplárny. "Dalším naším požadavkem bylo férové nakládání s prostředky na rekultivaci," uvádí v tiskové zprávě ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Kalousek: drancování krajiny

Podle představitelů opoziční TOP 09 vláda rozhodla špatně. "My jsme dlouhodobě proti prolomení limitů. Nemyslíme si, že by si naše krajina dál zasloužila další drancování a poškozování," řekl novinářům místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Poslanec Kučera zvolený za Ústecký kraj dodal, že rozhodnutí vlády je lhostejné vůči zájmům regionu. "Pokud by ministři řešili něco jiného, než jak zalátat díry v rozpočtu, nemohli by se rozhodnout byť jen pro částečné prolomení těžebních limitů," uvedl Kučera v prohlášení pro média.

Proti limitům dlouhodobě vystupuje také senátor za Stranu zelených Václav Láska. "Uhlí z limitů nepotřebujeme, stát na tom prodělá, místním to ublíží," řekl Láska. Předsedkyně SZ Jana Drápalová prohlásila, že vláda se vrací ke komunistické praxi drancování krajiny s fatálními ekologickými i sociálními důsledky. Zeleným také vadí, že revizí rozhodnutí z roku 1991 vláda sebrala lidem jistotu, že kvůli těžbě v budoucnu nepřijdou o své domy.

Ústecký poslanec za hnutí Úsvit - Národní koalice David Kádner považuje za chybu, že ministři nerozhodli také o těžbě v lomu ČSA. "Mostecko i okolní regiony nutně potřebují znát rozhodnutí o limitech na lomu ČSA. To všechny u nás na severu trápí," uvedl Kádner ve zprávě pro média.

Podle odborů jde o logické rozhodnutí

Českomoravská konfederace odborových svazů podle svého předáka Středuly rozhodnutí vlády vítá. "Je to logické rozhodnutí, které jde správným směrem. Důležité je hlavně pro budoucnost českého teplárenství," řekl. Kabinet podle něj měl ale stejně postupovat i u lomu ČSA. "Zbytečně se vyčerpal potenciál příprav. Jakákoli příští vláda bude znovu muset provést analýzy," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy