Projevy antisemitismu na internetu se ztrojnásobily

Domácí Domácí
14. 5. 2013 14:10
Příčinou jsou například prezidentské volby a kampaň Jana Fischera, tvrdí studie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Míra antisemitismu v České republice roste. I kvůli prezidentským volbám se totiž loni jeho projevy na internetu ztrojnásobily.

Přesto Česko stále patří k zemím, ve kterých je vnímán jako nelegitimní projev nenávisti a není tak přítomný ve většinové společnosti.

Vyplývá to z výroční zprávy Židovské obce v Praze.

Zpráva uvádí, že ačkoli počet fyzických incidentů se oproti předchozím letům téměř nezměnil, projevy antisemitismu na internetu narostl na téměř trojnásobek.

"Vzhledem k tomu, že se nezměnila metodika monitoringu, je zřejmé, že prudký nárůst vypovídá o určitém trendu," upozornili autoři zprávy.

Zvýšený počet nenávistný reakcí podle zprávy souvisí například s eskalací izraelsko-palestinského konfliktu a proizraelskou politikou české vlády nebo s vnímáním společenských a ekonomických problémů většinovou společností.

"V tomto kontextu hrály roli také církevní restituce, které byly důvodem k projevům nenávisti vůči církvím a současně v určité míře i vůči židovské komunitě," vysvětlil předseda Židovské obce v Praze Jan Munk.

Nelegitimní projev nenávisti

Svou roli na zvýšené nenávisti hrály i prezidentské volby a kandidatura Jana Fischera.

"Prezidentská volba odhalila určitou míru latentního antisemitismu u některých skupin obyvatel, rozhodně však neodhalila antisemitismus přítomný ve většinové společnosti nebo jako obecně akceptovaný politický projev," vysvětlují autoři zprávy.

Přesto na tom ale Česká republika není zas tak špatně. "Stále se počtem antisemitských incidentů i jejich charakterem řadíme k zemím, kde je situace velmi dobrá. Například v porovnání s Maďarskem či Řeckem, kde nenávistné projevy vůči Židům prosakují i do veřejného života," řekl Munk.

Antisemitismus je tak v Česku stále vnímán společensky jako nelegitimní projev nenávisti.

Čísla jsou vyšší než u policie

Zprávu každoročně vydává Židovská obec v Praze a jejím cílem je na základě získaných informací poskytnout ucelený obrázek o stavu antisemitismu, souvisejících projevech extremismu a celkové náladě ve společnosti ve vztahu k projevům antisemitismu.

"Letošní zpráva dodává nejen holá fakta, ale i jejich analýzy, ve kterých se snažíme vystopovat trendy roku 2012 a predikovat vývoj do budoucnosti," dodal Munk.

Autoři zprávy monitorují a hodnotí incidenty na základě definice antisemitismu FRA (Agentura Evropské unie pro základní práva).

Proto se jejich statistika liší například od oficiálních čísel Policejního prezidia, které počítá pouze takové incidenty, jež splňují skutkovou podstatu trestného činu.

 

Právě se děje

Další zprávy