Projekty jsem s Oulickým neřešil, tvrdí exředitel úřadu

Radek Nohl Radek Nohl
1. 2. 2014 13:45
Vlastník domu, v němž dotační úřad sídlil, má podle žaloby zájem, aby projekty prošly.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Detektivové během šetření případu manipulací s projekty v ROP Severozápad získali důležité svědectví, že zájem na získání peněz měl podle žaloby i majitel domu, v němž úřad rozdělující dotace pro Ústecký a Karlovarský kraj sídlí.

Tím, kdo tuto budovu v centru Ústí nad Labem vlastní a má kanceláře v jejím pátém patře, je podnikatel Patrik Oulický.

Podle žalobce Vladimíra Jana bývalý vedoucí jednoho z odborů dotačního úřadu Pavel Karel Markvart řekl své tehdejší kolegyni Ireně Kotlanové, že na pěti konkrétních projektech "má zájem páté patro". Tedy místo, kde sídlí Oulický.

Markvart v rozhovoru pro Aktuálně.cz popřel, že by se s Oulickým někdy o projektech bavil. "Já jsem žádné projekty neprotlačoval," uvedl Markvart, který byl od ledna do září 2012 i ředitelem dotačního úřadu a dnes je zastupitelem Chomutova.

V kauze kolem ROP Severozápad je celkem obžalováno osm osob, které měly způsobit škodu ve výši více než 1,4 miliardy korun.

Aktuálně.cz: Státní zástupce na vás a dalších sedm lidí podal před Vánoci žalobu kvůli manipulaci s projekty v ROP Severozápad. Jste si osobně vědom porušení zákona?

Markvart: Ve spolupráci se svým advokátem jsem podal žádost o zastavení trestního stíhání. Reakce orgánů činných v trestním řízení je nesouhlasná. Já očekávám, že soud proběhne spravedlivě a ukáže se, že jsem neudělal to, co je mi kladeno za vinu.

A.cz: Podle žaloby jste měl označit pět projektů, které měly projít. Můžete vyloučit, že jste se snažil tyto projekty prostřednictvím Ireny Kotlanové, která byla vedoucí odboru realizace projektů dotačního úřadu, zmanipulovat?

Musím říct, že nevím, jestli to říkat před začátkem soudu. Ale toto tvrzení je lživé, mohu zaručit, že jsem ten seznam, o kterém paní Kotlanová hovoří, nikdy neviděl.

V žádném seznamu jsem nedělal žádné tečky. Já jsem žádné projekty neprotlačoval. V té době navíc byla paní Kotlanová má nadřízená, protože byla zástupkyní ředitele, tak nevím, jak jsem mohl moji nadřízenou k něčemu nutit.

A.cz: V žalobě se konkrétně píše, že jste Ireně Kotlanové sdělil, že o tyto projekty je zájem z 5. patra budovy. Řešil jste to s podnikatelem Patrikem Oulickým, který tu má kanceláře?

V pátém patře sídlí majitel té budovy. Já s ním nikdy o žádných projektech nemluvil.

A.cz: Takže jste s ním skutečně neřešil, jaké projekty, na které mají jít evropské dotace, by měly projít?

To ne. Já jsem s ním řešil otázku parkovacích míst, nájmu, ano, to jsem řešil, protože to bylo v mé kompetenci.

A.cz: To chápu, takže na téma projekty nepadlo při vašich schůzkách s Patrikem Oulickým jediné slovo?

Já vím, co vás zajímá, ale já vám říkám, že ani nevím, jaké jsou to projekty, že jsem ty tečky neudělal. Takže se mě ptáte na to, k čemu vám nemohu nic říct.

A.cz: Policie se vás na tyto projekty nikdy neptala?

Policie se mě ptala, jestli jsem někdy takový seznam viděl.

A.cz: Takže podle vás vše stojí na výpovědi paní Kotlanové, která vypovídala proti vám?

Já nevím, na čem to stojí, a je mi to úplně ukradené. Vím, kde je pravda, a co si policie rozhodla napsat do toho spisu, je její věc a já to nebudu komentovat.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy