Projekt na pomoc uprchlíkům z Iráku končí, domluvené rodiny mohou o azyl v Česku ještě požádat

Markéta Šrajbrová Barbora Němcová Markéta Šrajbrová, Barbora Němcová
Aktualizováno 7. 4. 2016 16:57
Vláda rozhodla o ukončení projektu Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení 153 iráckých křesťanů do ČR. Uprchlíkům, kteří jsou zařazeni do programu a mají i nadále zájem v ČR zůstat nebo do ní přijet, by měla ale Česká republika pomoci. Minulý týden projekt už dočasně pozastavil ministr vnitra Milan Chovanec v reakci na to, že skupina 25 z prozatím 89 přivezených uprchlíků odmítla azyl v ČR, odjela do Německa a požádala o ochranu tam. Německá strana nyní požádala, aby aby si Česko vzalo všech 25 uprchlíků zpět.
Milan Chovanec a Michaela Tominová při návštěvě detenčního zařízení v Bělé.
Milan Chovanec a Michaela Tominová při návštěvě detenčního zařízení v Bělé. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Program přesidlování uprchlíků z Iráku do Česka nebude pokračovat. Vláda se dohodla na jeho ukončení, uvedl na Twitteru ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Právě on zrušení programu navrhoval kvůli tomu, že více než dvě desítky Iráčanů z Česka odešly do Německa a další se chtějí vrátit do vlasti. V rámci projektu na přesídlení iráckých křesťanů organizovaného Nadačním fondem Generace 21 přiletělo do České republiky 89 uprchlíků.

"Vláda na můj návrh bez náhrady zrušila projekt NFG21 na přesídlení 153 Iráčanů do ČR. Není možné podporovat projekt, který neplní svůj účel," napsal na sociální síti ministr vnitra.

"Je nám to líto. Samozřejmě se budeme dál starat o těch 56 lidí, co tady jsou," řekl Aktuálně.cz po jednání vlády ředitel nadačního fondu Jan Talafant s tím, že vládní rozhodnutí zatím nemá v ruce.

Na vládním brífinku Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) připustil, že seznam lidí, které nadační fond Generace 21 vybral, nebyl úplně nejvhodnější. Do Česka přiletěly rodiny s dětmi, které v Iráků neměly úplně ty nejhorší podmínky, navíc mají sílu i prostředky na to se vrátit, či přesídlit. Bělobrádek dodal, že pokud by do Česka přijela matka - vdova se třemi dětmi, těžko by odjela do Německa nebo se vrátila zpět do rodné vlasti. "Za výběr lidí nese zodpovědnost NFG21,"dodal.

"Projekt se ukončuje, ale pokud lidé, kteří do něj už byli zařazeni a jsou tam (v Erbílu), budou i nadále chtít do ČR, budeme s nimi jednat. Ale za stát, nikoli prostřednictvím neziskové organizace," řekla Aktuálně.cz ministryně práce Michaela Marksová(ČSSD).

"Velmi to vítáme. Kdyby tomu tak bylo, tak to nepovažujeme za zrušení projektu, ale za jeho naplnění. My chceme, aby se sem ti lidé dostali. Kdo to zařídí, kdo se o ně bude starat, není zdaleka tak důležité jako to, aby mohli přijet," řekl Talafant.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se vyjádřil, že pro něj to byl pokus, jak by v Česku mohly fungovat kvóty. "Projekt se bohužel nepovedl," konstatoval.

Nadační fond plánoval přesídlit z Iráku do Česka celkem 153 lidí, z nichž 130 jsou vysídlenci z iráckého Kurdistánu a 23 iráčtí uprchlíci z Libanonu.

Projekt, který financuje nadační fond, Chovanec nedávno pozastavil, poté co z ubytování v Okrouhlíku na Jihlavsku do Německa odešlo 25 Iráčanů. Ministerstvo vnitra ve čtvrtek obdrželo od Německa žádost, aby si Česko vzalo zpět 25 iráckých křesťanských uprchlíků, kteří odmítli český azyl a minulý víkend odjeli ze země. Ministerstvo německou žádost vyhodnotí a do té doby nechce případ komentovat, sdělilo v tiskové zprávě.

Očekává se, že se skupina uprchlíků buď vrátí do Iráku, nebo budou moci v ČR znovu požádat o azyl. To ale ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepředpokládá, když podle něj nechtěli v Česku zůstat.

Jak Chovanec, tak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po odchodu části uprchlíků do Německa hovořili o tom, že není možné, aby Česká republika působila jako cestovní kancelář, díky níž se uprchlíci budou dostávat do západní Evropy. Sobotka chtěl přezkoumat motivaci běženců k životu v Česku.

Ostatní uprchlíci jsou nervózní

Česko opouští i dalších osm Iráčanů, kteří našli zázemí v Brně. Jde o rodinu, která se chce vrátit do Iráku, protože jejím nejstarším členům se stýská po rodné zemi. Odletět mají ve čtvrtek odpoledne z Prahy. Ostatní přesídlení Iráčané zatím v Česku zůstávají.

Talafant ale připustil, že se nedají zcela vyloučit další odjezdy. "Nikdo se na nás neobrátil s tím, že jede do Německa, ale víme, že tam nastala určitá nervozita," řekl ředitel fondu.

Podle Talafanta fond momentálně hospodaří se zhruba šesti miliony korun od drobných českých dárců a k tomu s podobně velkou částkou od donátorů z Velké Británie. Snížení počtu uprchlíků, které fond do Česka nakonec přiveze, podle Talafanta nejspíš nepovede ke zkrácení rozpočtu. Částka se patrně i tak spotřebuje. "Pokud by něco zbylo, tak peníze budou použity na pomoc uprchlíkům v táborech v té oblasti," doplnil Talafant.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bývalý výškař Holm kvůli urážkám skončí v olympijském výboru

Bývalý vynikající švédský skokan do výšky Stefan Holm hodlá příští rok odejít z Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Olympijský vítěz z Atén 2004 je znechucený z paušalizujících názorů na MOV i jeho samotného, které považuje za nespravedlivé.

"Je to těžké, když vás považují za velké zvíře a korupčníka. To ale já nejsem. V každém článku ve Švédsku o MOV se předpokládá, že všichni tam jsou zkorumpovaní. Totéž platí pro atletickou federaci. Už to fakt není legrace," řekl švédskému rozhlasu třiačtyřicetiletý Holm, jenž chce v MOV skončit po olympijských hrách v Tokiu.

Čtyřnásobný halový mistr světa s osobním rekordem 240 cm byl do Mezinárodního olympijského výboru zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy