Projekt 30: Nepřestávat věřit, takhle jednoduché to je, tvrdí výtvarník Oner

Adam Němec Adam Němec
5. 10. 2019 13:27
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Jsme součástí euroatlantické civilizace, i když se nás parta zoufalců neustále snaží zařadit jinam," říká umělec a výtvarník Zdeněk Řanda (* 1979) alias Pasta Oner.
Pasta Oner na archivní fotografii z roku 1989 a v současnosti.
Pasta Oner na archivní fotografii z roku 1989 a v současnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Když jsem tajně kradl otci trikolory, nosil je ve škole a rozdával spolužákům. Rodiče se báli, abych z toho neměl problémy, takže mi to zakazovali. Naše základka byla silně bolševická a ukázkově socialistická včetně architektury.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Jednoznačně úspěch. Žijeme v liberální demokracii a to, že se ji neustále někdo snaží zneužít, k tomu patří. Jsme součástí euroatlantické civilizace, i když se nás parta zoufalců neustále snaží zařadit jinam. 

Jsou dnes podle vás tehdejší hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska apod. - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?  

Rozhodně nejsou. Změnila se společnost a většina lidí rychle zapomněla, v čem jsme žili. Bohužel nikdo většině lidí nevysvětlil, že zadarmo nebude nic, a ta kocovina je o to horší. Většina společnosti se nabažila statků a teď čeká, že přijde osvícení, ale samo se to nestane. V tom jsme se asi změnili.

V roce 1989.
V roce 1989. | Foto: Soukromý archiv Pasty Onera

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Nepřestávat v ně věřit, takhle jednoduché to je. Připomínat si dějinné události tak, jak se staly, a nikdy nezapomenout. Důležité je, aby se zásadně změnila výuka dějepisu na základních a středních školách a posunula se s důrazem na události, které stále významně ovlivňují naše životy víc než antika. Dalším důležitým krokem je naučit se opravdu kriticky myslet a ověřovat si informace.

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety on-line deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy