Projekt 30: Nepřestávat věřit, takhle jednoduché to je, tvrdí výtvarník Oner

Adam Němec Adam Němec
5. 10. 2019 13:27
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Jsme součástí euroatlantické civilizace, i když se nás parta zoufalců neustále snaží zařadit jinam," říká umělec a výtvarník Zdeněk Řanda (* 1979) alias Pasta Oner.
Pasta Oner na archivní fotografii z roku 1989 a v současnosti.
Pasta Oner na archivní fotografii z roku 1989 a v současnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Když jsem tajně kradl otci trikolory, nosil je ve škole a rozdával spolužákům. Rodiče se báli, abych z toho neměl problémy, takže mi to zakazovali. Naše základka byla silně bolševická a ukázkově socialistická včetně architektury.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Jednoznačně úspěch. Žijeme v liberální demokracii a to, že se ji neustále někdo snaží zneužít, k tomu patří. Jsme součástí euroatlantické civilizace, i když se nás parta zoufalců neustále snaží zařadit jinam. 

Jsou dnes podle vás tehdejší hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska apod. - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?  

Rozhodně nejsou. Změnila se společnost a většina lidí rychle zapomněla, v čem jsme žili. Bohužel nikdo většině lidí nevysvětlil, že zadarmo nebude nic, a ta kocovina je o to horší. Většina společnosti se nabažila statků a teď čeká, že přijde osvícení, ale samo se to nestane. V tom jsme se asi změnili.

V roce 1989.
V roce 1989. | Foto: Soukromý archiv Pasty Onera

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Nepřestávat v ně věřit, takhle jednoduché to je. Připomínat si dějinné události tak, jak se staly, a nikdy nezapomenout. Důležité je, aby se zásadně změnila výuka dějepisu na základních a středních školách a posunula se s důrazem na události, které stále významně ovlivňují naše životy víc než antika. Dalším důležitým krokem je naučit se opravdu kriticky myslet a ověřovat si informace.

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety on-line deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

Další zprávy