Projekt 30: Nepřestávat věřit, takhle jednoduché to je, tvrdí výtvarník Oner

Adam Němec Adam Němec
5. 10. 2019 13:27
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Jsme součástí euroatlantické civilizace, i když se nás parta zoufalců neustále snaží zařadit jinam," říká umělec a výtvarník Zdeněk Řanda (* 1979) alias Pasta Oner.
Pasta Oner na archivní fotografii z roku 1989 a v současnosti.
Pasta Oner na archivní fotografii z roku 1989 a v současnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Když jsem tajně kradl otci trikolory, nosil je ve škole a rozdával spolužákům. Rodiče se báli, abych z toho neměl problémy, takže mi to zakazovali. Naše základka byla silně bolševická a ukázkově socialistická včetně architektury.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Jednoznačně úspěch. Žijeme v liberální demokracii a to, že se ji neustále někdo snaží zneužít, k tomu patří. Jsme součástí euroatlantické civilizace, i když se nás parta zoufalců neustále snaží zařadit jinam. 

Jsou dnes podle vás tehdejší hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska apod. - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?  

Rozhodně nejsou. Změnila se společnost a většina lidí rychle zapomněla, v čem jsme žili. Bohužel nikdo většině lidí nevysvětlil, že zadarmo nebude nic, a ta kocovina je o to horší. Většina společnosti se nabažila statků a teď čeká, že přijde osvícení, ale samo se to nestane. V tom jsme se asi změnili.

V roce 1989.
V roce 1989. | Foto: Soukromý archiv Pasty Onera

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Nepřestávat v ně věřit, takhle jednoduché to je. Připomínat si dějinné události tak, jak se staly, a nikdy nezapomenout. Důležité je, aby se zásadně změnila výuka dějepisu na základních a středních školách a posunula se s důrazem na události, které stále významně ovlivňují naše životy víc než antika. Dalším důležitým krokem je naučit se opravdu kriticky myslet a ověřovat si informace.

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety on-line deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

před 53 minutami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy