Projekt 30: Musíme být ve střehu, tvrdí spisovatel Michal Viewegh

Adam Němec Adam Němec
22. 10. 2019 12:41
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Nesmíme zapomínat, kdo byli komunisté. Připomínat dětem, jak zoufalé byly za socialismu naše životy," říká spisovatel Michal Viewegh (* 1962).
Michal Viewegh na archivní a současné fotografii.
Michal Viewegh na archivní a současné fotografii. | Foto: archiv Michala Viewegha, David Konečný

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Zprávy o údajné mobilizaci armády a ozbrojení Lidových milic, vodní děla a policisté smýkající s davem do Vodičkovy ulice, Václav Havel na balkoně Melantrichu a všechny ty hezké dívky i ženy s trikolorami, které se na mě v pražských ulicích (po kontrolním pohledu na mou bundu s trikolorou) mile usmívají.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Musím-li volit z těchto tří krajně zjednodušujících slov, pak tedy úspěch, ale trochu přesnější by bylo: dlouhá série úspěchů (v rovině občanské, profesní i čistě soukromé), zahrnující ovšem i dílčí osobní a společensko-politické prohry.

Michal Viewegh na fotografii z roku 1989.
Michal Viewegh na fotografii z roku 1989. | Foto: Soukromý archiv Michala Viewegha

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Hesla o svobodě, demokracii, pravdě a lásce nelze vyprázdnit, neboť to jsou věčné, trvalé hodnoty. Myslím, že nám nehrozí vyprázdnění oněch hesel, ale spíše jejich nenaplnění a také jejich svévolné dezinterpretace, jaké aktuálně předvádí třeba současný český prezident nebo některé militantní feministky a feministé.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Být ve střehu. Nezapomínat, kdo byli komunisté. Připomínat dětem, jak zoufalé byly za socialismu naše životy. Ukazovat dětem nejen kouzlo občanské svobody a přednosti demokracie, ale i všechny ty ubohosti a nemravnosti konzumu a volného trhu. Vypínat v televizi reklamy. Přiznat si smrtelnost a počítat se smrtí. Přemýšlet o tom, jak naplnit zbytek života. Najít si práci, která je aspoň trochu baví a má aspoň minimální smysl. Nebýt občansky úplně pasivní, trochu se o politiku zajímat, chodit k volbám.

A v neposlední řadě taky neignorovat aktuální celosvětová nebezpečí (náboženský radikalismus, terorismus, politický populismus, monopolizaci a technologizaci politické moci, ruskou a čínskou rozpínavost, hypertrofované americké právo nebo již zmíněný absurdně přerostlý a zhoubně rozbujelý americký feminismus), která v dnešním světě bez hranic ohrožují nejen naše duševní zdraví a zdravý lidský rozum, ale ve svých vpravdě globálních důsledcích bohužel i naše tuzemské "hodnoty listopadu 1989".

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety on-line deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy