Projekt 30: Musíme být ve střehu, tvrdí spisovatel Michal Viewegh

Adam Němec Adam Němec
22. 10. 2019 12:41
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Nesmíme zapomínat, kdo byli komunisté. Připomínat dětem, jak zoufalé byly za socialismu naše životy," říká spisovatel Michal Viewegh (* 1962).
Michal Viewegh na archivní a současné fotografii.
Michal Viewegh na archivní a současné fotografii. | Foto: archiv Michala Viewegha, David Konečný

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Zprávy o údajné mobilizaci armády a ozbrojení Lidových milic, vodní děla a policisté smýkající s davem do Vodičkovy ulice, Václav Havel na balkoně Melantrichu a všechny ty hezké dívky i ženy s trikolorami, které se na mě v pražských ulicích (po kontrolním pohledu na mou bundu s trikolorou) mile usmívají.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Musím-li volit z těchto tří krajně zjednodušujících slov, pak tedy úspěch, ale trochu přesnější by bylo: dlouhá série úspěchů (v rovině občanské, profesní i čistě soukromé), zahrnující ovšem i dílčí osobní a společensko-politické prohry.

Michal Viewegh na fotografii z roku 1989.
Michal Viewegh na fotografii z roku 1989. | Foto: Soukromý archiv Michala Viewegha

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Hesla o svobodě, demokracii, pravdě a lásce nelze vyprázdnit, neboť to jsou věčné, trvalé hodnoty. Myslím, že nám nehrozí vyprázdnění oněch hesel, ale spíše jejich nenaplnění a také jejich svévolné dezinterpretace, jaké aktuálně předvádí třeba současný český prezident nebo některé militantní feministky a feministé.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Být ve střehu. Nezapomínat, kdo byli komunisté. Připomínat dětem, jak zoufalé byly za socialismu naše životy. Ukazovat dětem nejen kouzlo občanské svobody a přednosti demokracie, ale i všechny ty ubohosti a nemravnosti konzumu a volného trhu. Vypínat v televizi reklamy. Přiznat si smrtelnost a počítat se smrtí. Přemýšlet o tom, jak naplnit zbytek života. Najít si práci, která je aspoň trochu baví a má aspoň minimální smysl. Nebýt občansky úplně pasivní, trochu se o politiku zajímat, chodit k volbám.

A v neposlední řadě taky neignorovat aktuální celosvětová nebezpečí (náboženský radikalismus, terorismus, politický populismus, monopolizaci a technologizaci politické moci, ruskou a čínskou rozpínavost, hypertrofované americké právo nebo již zmíněný absurdně přerostlý a zhoubně rozbujelý americký feminismus), která v dnešním světě bez hranic ohrožují nejen naše duševní zdraví a zdravý lidský rozum, ale ve svých vpravdě globálních důsledcích bohužel i naše tuzemské "hodnoty listopadu 1989".

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety on-line deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy