Projekt 30: Kontakt se studenty mě naplňuje nadějí, tvrdí kněz a profesor Tomáš Halík

Martina Heroldová Martina Heroldová
24. 10. 2019 14:33
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Skutečná demokracie předpokládá určitou úroveň vzdělání a sdílení základních morálních hodnot," říká katolický kněz a univerzitní profesor Tomáš Halík (* 1948).
Tomáš Halík na archivní a současné fotografii.
Tomáš Halík na archivní a současné fotografii. | Foto: archiv Tomášek Halíka

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Rozhodující byl pro mne okamžik, kdy na největší manifestaci na Letné přišel mladý policista, který mlátil demonstranty na Národní třídě, s prosbou o odpuštění a Václav Malý vyzval zástup k modlitbě Otčenáše s důrazem na slova "Odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům". V té chvíli jsem procítil, že nejde jen o politický převrat, ale do dějinných událostí vstupuje hlubší, duchovní dimenze. Když lidé odmítnou odpovídat na totalitu, která stojí na nenávisti, lži a násilí, stejným stylem, je komunismus skutečně mrtev a otvírá se šance na uzdravení jím otrávené společnosti.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Toužil jsem žít ve svobodné zemi, která bude součástí západní civilizace a sjednocující se Evropy. Za to přes všechna trpká zklamání denně děkuji a cítím obrovský mravní závazek vůči všem, kteří za to bojovali a umírali, přispívat všemi svými silami, abychom uhájili jednoznačný proevropský kurz proti všem, kdo ho znevěrohodňují a ohrožují.

Tomáš Halík během demonstrací na Letné v listopadu 1989.
Tomáš Halík během demonstrací na Letné v listopadu 1989. | Foto: Soukromý archiv Tomáše Halíka.

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Pro mne ta slova vůbec vyprázdněná nejsou a nikdy nebudou. Skutečnost, že se demokracie dnes nedokáže ubránit silnému vlivu populistů a cyniků, pro které se zodpovědnost za pravdu a solidaritu ve veřejném životě stala vysmívanou nadávkou, svědčí o tom, že skutečná demokracie předpokládá určitou úroveň vzdělání a sdílení základních morálních hodnot. To je však cíl, k němuž je možné se jen dlouhodobě přibližovat vytrvalým úsilím, odolností vůči výsměchu, frustraci a korupci.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Kdyby výchova v rodinách, vzdělávací systém a instituce kulturně-morálního vlivu včetně veřejnoprávních médií i církví lépe plnily své poslání a systematicky kultivovaly schopnosti kritického myšlení i rozeznávání hodnot, posilovaly vědomí občanské odpovědnosti a solidarity a rozvíjely duchovní život společnosti - a kdybychom každý k tomu v rámci svých možností přispívali -, pak by lidé jako Zeman, Babiš, Klausové či Okamura ani fake news v bulváru či ruská propaganda neměli velkou šanci. Kontakt s dnešními studenty mne znovu naplňuje nadějí.

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety on-line deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy