Projekt 30: Kontakt se studenty mě naplňuje nadějí, tvrdí kněz a profesor Tomáš Halík

Martina Heroldová Martina Heroldová
24. 10. 2019 14:33
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Skutečná demokracie předpokládá určitou úroveň vzdělání a sdílení základních morálních hodnot," říká katolický kněz a univerzitní profesor Tomáš Halík (* 1948).
Tomáš Halík na archivní a současné fotografii.
Tomáš Halík na archivní a současné fotografii. | Foto: archiv Tomášek Halíka

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Rozhodující byl pro mne okamžik, kdy na největší manifestaci na Letné přišel mladý policista, který mlátil demonstranty na Národní třídě, s prosbou o odpuštění a Václav Malý vyzval zástup k modlitbě Otčenáše s důrazem na slova "Odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům". V té chvíli jsem procítil, že nejde jen o politický převrat, ale do dějinných událostí vstupuje hlubší, duchovní dimenze. Když lidé odmítnou odpovídat na totalitu, která stojí na nenávisti, lži a násilí, stejným stylem, je komunismus skutečně mrtev a otvírá se šance na uzdravení jím otrávené společnosti.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Toužil jsem žít ve svobodné zemi, která bude součástí západní civilizace a sjednocující se Evropy. Za to přes všechna trpká zklamání denně děkuji a cítím obrovský mravní závazek vůči všem, kteří za to bojovali a umírali, přispívat všemi svými silami, abychom uhájili jednoznačný proevropský kurz proti všem, kdo ho znevěrohodňují a ohrožují.

Tomáš Halík během demonstrací na Letné v listopadu 1989.
Tomáš Halík během demonstrací na Letné v listopadu 1989. | Foto: Soukromý archiv Tomáše Halíka.

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Pro mne ta slova vůbec vyprázdněná nejsou a nikdy nebudou. Skutečnost, že se demokracie dnes nedokáže ubránit silnému vlivu populistů a cyniků, pro které se zodpovědnost za pravdu a solidaritu ve veřejném životě stala vysmívanou nadávkou, svědčí o tom, že skutečná demokracie předpokládá určitou úroveň vzdělání a sdílení základních morálních hodnot. To je však cíl, k němuž je možné se jen dlouhodobě přibližovat vytrvalým úsilím, odolností vůči výsměchu, frustraci a korupci.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Kdyby výchova v rodinách, vzdělávací systém a instituce kulturně-morálního vlivu včetně veřejnoprávních médií i církví lépe plnily své poslání a systematicky kultivovaly schopnosti kritického myšlení i rozeznávání hodnot, posilovaly vědomí občanské odpovědnosti a solidarity a rozvíjely duchovní život společnosti - a kdybychom každý k tomu v rámci svých možností přispívali -, pak by lidé jako Zeman, Babiš, Klausové či Okamura ani fake news v bulváru či ruská propaganda neměli velkou šanci. Kontakt s dnešními studenty mne znovu naplňuje nadějí.

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety on-line deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi bomby v Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé

Při koordinovaném útoku radikálů z hnutí Tálibán na policejní základnu na východě Afghánistánu zahynuli nejméně tři lidé a dalších zhruba 30 bylo zraněno. Oznámily to podle agentury Reuters místní úřady. Afghánské ministerstvo vnitra předtím informovalo o explozi výbušnin nastražených v automobilu u policejní základny.

Šéf zdravotnické služby v provincii Chóst Habíb Šáh Ansárí řekl, že do nemocnice byla dosud převezena tři těla a na 30 zraněných z řad civilistů i vojáků. Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tarik Aran předtím prohlásil, že explodovalo vozidlo plné výbušnin poblíž základny patřící zvláštním policejním silám a že po útoku byli zabiti nejméně čtyři útočníci. Další dva v době sdělení ještě odolávali vládním oddílům. Na místě se rozpoutala přestřelka.

Útok se odehrál v době, kdy v Kataru od září pokračují rozhovory mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán o budoucnosti asijské země. Rozhovory, které mají vést ke snížení napětí v Afghánistánu, zatím nepřinesly konkrétní výsledky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy