Prohráli jsme bitvu, ale ne válku, burcoval Sobotka na jednání ČSSD, za soupeře označil výhradně ANO

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 10. 12. 2016 16:25
Sociální demokraté mají za sebou jednání ústředního výkonného výboru, na kterém propírali neúspěch v krajských a senátních volbách a radili se, s čím uspět v parlamentních volbách v roce 2017. Aktuálně.cz se podařilo získat detailní informace o celém jednání, které probíhalo za uzavřenými dveřmi. Předseda strany Bohuslav Sobotka především účastníkům jednání vysvětloval, že ČSSD musí vyhrát nad ANO souboj o nerozhodnuté voliče, kterých je velmi mnoho. "Prohráli jsme bitvu, ale neprohráli jsme válku," řekl Sobotka na jednání širšího vedení ČSSD, kde označil předsedu ANO Andreje Babiše za politika, který zneužívá moc.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany. | Foto: ČTK

Praha - Andrej Babiš byl suverénně nejskloňovanějším jménem na sobotním zasedání širšího vedení ČSSD, které se v tak velkém počtu sešlo poprvé po těžce prohraných krajských a senátních volbách. Dveře jednacího sálu byly přitom pro novináře neprodyšně uzavřeny, účastníci jednání je otvírali jen v případě, že odcházeli do blízkého bufetu na občerstvení a cigaretu. Kvůli jejich kouření tak bylo mimo sál v malém bufetu větší dusno než na samotném zasedání.

Předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi a dalším členům vedení se totiž podařilo dosáhnout toho, že jednání se netočilo kolem toho, proč ČSSD dopadla tak špatně ve volbách, ale mluvilo se hlavně o tom, jak vyhrát parlamentní volby v roce 2017. A při těchto debatách dominovalo téma hnutí ANO a jejího předsedy Babiše. O možné odpovědnosti jednotlivých členů vedení za výsledek prohraných voleb nepadlo takřka ani slovo, nikdo ani nezpochybnil postavení předsedy Sobotky. 

Babiš zneužívá moc, je to predátor, tvrdil Sobotka i Chovanec

Aktuálně.cz se podařilo zjistit, o čem přesně Sobotka i další členové ČSSD před delegáty mluvil. Nejvíce času věnoval tomu, aby jim vysvětlil, proč je podle něj a různých analýz největším soupeřem pro ČSSD hnutí ANO.

"Toto hnutí do značné míry vyměnilo své voliče z roku 2013. Přestává být atraktivní pro voliče zprava, ale je atraktivní pro voliče zleva. A tím se dostává do přímé konkurence s naší ČSSD," prohlásil doslova Sobotka a avizoval, že sociální demokracie musí zastavit přísun voličů hnutí ANO zleva.

"Musíme zastavit odklon voličů levice směrem k hnutí ANO. Pokud se to povede, tak potenciál hnutí ANO na vítězství ve volbách v roce 2017 bude velmi výrazným způsobem omezen. Náš hlavní soupeř se dá porazit, náš hlavní soupeř dělá chyby, pro nás je důležité, abychom žádné tyto chyby nepominuli, a žádné chyby neodpustili," soudí Sobotka, který několikrát mluvil o šéfovi ANO Andreji Babišovi.

Na základě cest po krajích vykreslil Sobotka Babiše jako někoho, komu lidé důvěřují kvůli jeho bohatství. "Úvaha velkého množství voličů je taková, že Andrej Babiš je miliardář, který nemá zapotřebí jít do politiky kvůli penězům, ale šel do politiky proto, aby zajistil lepší fungování státu," líčil Sobotka před dvěma stovkami členů širšího vedení strany.

"Prostě podle řady lidí je Andrej Babiš člověk, který nepodléhá korupčním svodům, má dostatečně velký majetek, nemusí být v politice, ale šel tam kvůli lidem," pokračoval Sobotka s tím že toto schéma Babiš vědomě posilňuje v rámci své mediální strategie.

Nebuďme naivní, řekl Sobotka v narážce na Zimolu

Když Sobotka mluvil o Babišovi, opřel se do svého kritika, hejtmana Jihočeského kraje za ČSSD Jiřího Zimolu, který nedávno uvedl, že Babiš je férový hráč.

"Nebuďme naivní. Jiří asi nemá tak velké zkušenosti s Andrejem Babišem jako mám já po těch letech, kdy jsme ve vládě. Chci vás ujistit, není to férový hráč, zneužívá moc a zneužívá média," řekl Sobotka na sobotním neveřejném jednání, kde naznačil, že Zimola účelově Babišovi nadbíhal. "Nebuďme, prosím, naivní, nesnažme se mu vlichotit jenom proto, že ho potřebujeme pro nějaké koalice, je to náš hlavní soupeř," podotkl.  

Předseda sociální demokracie burcoval straníky, aby boj o vítězství ve volbách v roce 2017 nevzdávali, protože ČSSD má podle něj šanci vyhrát. "Co se stalo? Prohráli jsme bitvu, byla to bitva důležitá o vedení krajů a zastoupení v Senátu, ale neprohráli jsme válku," prohlásil.

Mimochodem, Zimola se držel na zasedání spíše v ústraní, přestože po volbách poskytl řadu rozhovorů, v sobotu mezi novináře vůbec nepřišel ani na jejich opakované prosby. Veřejně tak vůbec jednání ústředního výboru nekomentoval.

O vnitrostranických kriticích ČSSD se v projevu zmínil i první místopředseda ČSSD Milan Chovanec, nikoho však nejmenoval. Vyčetl jim ale, že poskytovali rozhovory například médiím, které vlastní Andrej Babiš, což činil Zimola i druhý výrazný kritik, poslanec Jeroným Tejc. Hodně prostoru ale věnoval Chovanec Babišovi, kterého nazval "predátorem".

Nechceme být levnou dílnou Evropy, řekl Sobotka po zasedání

Na samotné tiskové konferenci po skončení jednání se Sobotka o Babišovi vůbec nezmínil.. Ze všeho nejvíce mluvil o tom, co všechno chce ČSSD prosadit a zároveň i zvrátit současný velký náskok hnutí ANO před ČSSD – jak ukazují průzkumy veřejného mínění. Sobotka popisoval, jak chce strana prosazovat mimo jiné zvýšení minimální mzdy, důstojný nárůst platů ve veřejném sektoru, zákon o zálohovém výživném, bezplatné právní pomoci, navýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné i další věci.

Podle něj bude pro ČSSD klíčová politika zvyšování mezd a platů v České republice. "My si v žádném případě nepřejeme, abychom byli do budoucna levnou dílnou Evropy, tak jak je to velmi často dnes. Potřebujeme, abychom konkurovali nikoli nízkými platy, ale abychom konkurovali znalostmi, dovednostmi, schopnostmi a dobrým prostředím pro investice," uvedl předseda ČSSD.

Pokud jde o prohrané krajské a senátní volby, šéf ČSSD se k nim už nechtěl příliš vracet, stejně jako dříve tvrdil, že byly ovlivněné tím, že sociální demokracie nesla v krajích osm let "vládní" zodpovědnost. "Jedna z věcí, která negativně ovlivnila náš volební výsledek, byl fakt, že jsme ve vládě udělali spoustu věcí, prosadili jsme velkou část našeho programu, ale nebyli jsme schopni to politicky prodat. Spíše z úspěchů a dobrého fungování vlády těžil náš koaliční partner, který nás nakonec v krajských volbách porazil.," řekl Sobotka a pochvaloval si diskusi delegátů..

"Těší mě, že jsme se na směru shodli. To je dobrý základ pro to, abychom dali voličům jasný signál v podobě srozumitelného a jednoduchého programu, se kterým do příštích voleb půjdeme," tvrdil Sobotka. 

Podobně mluvil také první místopředseda strany Milan Chovanec. "Více než třicet debatujících mohlo vyjádřit své pocity a názory. Byla to debata o programu, o tom kam směřujeme. Ani jsme neprali špinavé prádlo, ani jsme nestínali hlavy, ani jsme nevolali po něčím odvolání," tvrdil Chovanec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy