Profil: Proti Nečasovi stojí plukovník z ubytovny

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
2. 3. 2014 18:00
Ředitel protikorupční policie stojí za stíháním bývalého premiéra i jeho partnerky.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: Vojtěch Marek

* Tento text vyšel ve středečním vydání deníku Insider, který jej poskytl redakci Aktuálně.cz v plném znění

Profil - Po šesti letech v pozici jednoho z nejdůležitějších policistů v zemi umí Robert Šlachta zacházet s novináři.

Když padne otázka, zda se chystá obvinit expremiéra Petra Nečase, neuhne pohledem. "To bych nechal úplně bez komentáře," říká bez zaváhání, i když ví, že detektivové jeho útvaru tou dobou možná klepou na dveře Nečasova bytu.

Nelže ani neřekne pravdu a po ruce má dobrou výmluvu. "Zrovna jsme ho hledali, abychom mu to mohli doručit. Nemohli jsme ho najít," vysvětluje později, když se ukáže, jak se věci ve skutečnosti měly.

S Páleníkem na zdi

Herecký výkon ředitele Útvaru pro boj s organizovaným zločinem může být o to působivější, že obvinění někdejšího premiéra je výjimečnou událostí i pro tohoto mocného policistu. Ostatně bylo to vůbec poprvé v historii České republiky, kdy byl bývalý ministerský předseda obviněn.

Navíc plukovník Šlachta neskrývá, že tažení proti Nečasovi vnímá emotivně. "Nastala doba, kdy já sám musím bránit svoje lidi," řekl k tomu nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A právě vyšetřování případu Nečasovy životní partnerky Jany Nagyové je pro Šlachtu svým způsobem dosavadním vrcholem kariéry - z vystudovaného sociálního pedagoga a někdejšího člena zásahové jednotky udělalo jednu z nejsledovanějších postav zdejší policie.

Robert Šlachta si tohle postavení uvědomuje. Životní případ mu koneckonců každý den na zdi jeho kanceláře připomíná fotografie, na které si ve slavnostní uniformě podává ruku s Ondrejem Páleníkem - bývalým ředitelem vojenské rozvědky a dnes mužem, který je s Nagyovou spoluobviněn v kauze zneužití vojenského zpravodajství.

Když na snímek návštěvník upozorní, zůstane Šlachta kamenný. "Je to při předání medaile za spolupráci s vojenskou rozvědkou, někdy v minulém roce. Tu fotku si nesundám," říká.

Mechanizátor v zásahovce

Robert Šlachta pochází z jihomoravských Pohořelic, malého města pod Pálavou. Dodnes tam žije jeho matka a on tam často jezdí. "Opravil jsem si tam domek, domů se dostanu jednou za čtrnáct dní, nebo jak to povinnosti dovolí. Až skončím u policie, vrátím se natrvalo," vypráví.

Původně za policejní kariérou nemířil, ale rozhodl se pro ni brzo. Maturitu získal na střední zemědělské škole, a že chce k policii, se rozhodl v devatenácti letech. Nastoupil na služebnu v rodném městě a odtud zamířil do jednotky rychlého nasazení v Brně. Zřejmě z té doby mu také zůstala záliba ve cvičení a běhu.

V zásahové jednotce se dlouho neusadil. Po pěti letech u policie, když v Brně vznikla pobočka ÚOOZ, se Robert Šlachta stal členem jejího protidrogového oddělení. Během služby k tomu stihl absolvovat obor sociální pedagogika na Masarykově univerzitě.

Balkánská zápletka

"Když ještě pracoval na protidrogovém na Moravě, poskytoval ochranu Balkáncům, kteří kšeftovali s drogami," připomíná jeden z vysoce postavených policistů začátek té části kariéry, kdy Robert Šlachta začal stoupat v policejní hierarchii.

"Měl kvůli tomu tehdy poměrně tvrdé spory s celníky. Jim se zdálo, že dostává málo informací na to, jak je kryl," popisuje citovaný policista, ale plukovník Šlachta se při té zmínce ostře ohrazuje. "To je absolutní nesmysl," říká.

Ukazuje se nad tím, že minimálně u části policistů má neochvějnou pověst. "Nevěřím, že by někomu šel na ruku. V případě narkomafií bylo vždy nutné mít uvnitř své zdroje," říká totiž jeden z detektivů jeho dnešního útvaru.

V době, o níž je řeč, sbíral policista Šlachta jeden úspěch za druhým. Jenom tři roky po svém příchodu už protidrogové oddělení vedl a v roce 2002 se stal vedoucím nově vzniklé brněnské pobočky Národní protidrogové centrály, která se tehdy odštěpila od ÚOOZ.

Oslovení pamětníci říkají, že protidrogová policie v té době těžila především ze Šlachtovy práce a ředitele NPC Jiřího Komorouse prý v té době většina z nich vnímala už jen jako tvář pro kamery. A Komorous vždy o svém podřízeném Šlachtovi mluvil jako o pracovitém a nezkorumpovatelném policistovi.

Personální revoluce

S Komorousem také přišel v roce 2004 pro dnešního ředitele protimafiánského útvaru klíčový přesun. Z rodné jižní Moravy se přestěhoval do Prahy.

V policii měl označení "Komorousův muž". Vždycky tuhle nálepku odmítal, ale Komorousův stín se s ním nadále táhl.

Po třech letech služby v hlavním městě se stal zástupcem ředitele republikové kriminální policie a v lednu 2008 se dostal na dnešní místo. Nahradil v čele ÚOOZ Jana Kubiceho - jak jinak - Komorousova rivala.

"Spory mezi Komorousem a Kubicem se vždycky mediálně nafukovaly. Nicméně je pravda, že Šlachta nepřišel na zrovna přátelskou půdu," vzpomíná na Šlachtův nástup tehdejší vysoký důstojník ÚOOZ.

Na uvítanou tak Robert Šlachta dostal od Kubiceho detektivů novoročenku s vyobrazenými pomníčky policistů, kteří útvar opustili. Celkem jich bylo sto jedenáct. "Přišel tam s jasným zadáním: popravit Kubiceho lidi, kteří v útvaru zůstali, a to se mu povedlo. Měl oproti nám daleko snazší pozici, protože nad ním držel ochrannou ruku Ivan Langer," vypráví analytik útvaru, který také odešel po Šlachtově reorganizaci.

Jeho lidé

Stejně jako v případu Balkánců se však i nyní proti tomuto výkladu za Šlachtu řada policistů postavila. Říkají, že nešlo o žádnou čistku, že se jenom Šlachta zbavil detektivů, kteří pouštěli informace lidem, jež útvar vyšetřoval.

Proto když nyní Robert Šlachta mluví o "svých lidech", lze ho brát doslovně.

Útvar s jeho příchodem přišel prakticky o veškeré informátory a konexe v podsvětí, a vše tak musel začít budovat znova. "Vybíral si sobě loajální lidi, což je na jednu stranu logické, na druhou stranu to byli policisté bez konexí v prostředí, které měli šetřit, a to je vždy těžké," hodnotí změnu ÚOOZ zdroj blízký předšlachtovskému vedení útvaru.

Noční můra pana ředitele

Svým lidem Šlachta věří a tuhle víru často veřejně formuluje. Neochvějně sděluje svou jistotu, že z ÚOOZ nikdo nevynáší informace, ale za tou větou přesto radši poklepe na desku stolu ve své pracovně.

"V našem útvaru máme analytiku nastavenu tak, že se prakticky každý detektiv dostane ke všemu. A musí to tak být, aby se informace potkávaly," vysvětluje, jak je nezbytné lidem věřit. "Proto těm, kdo u nás nastupují, zdůrazňujeme, že musí mít srdce," dodává.

Přesto o největší akci útvaru - červnové razii v kauze Nagyová - věděli zákulisní hráči Ivo Rittig a Roman Janoušek předem a stihli opustit zemi. "Máme zjištěno, že se to dověděli čtrnáct dní před zásahem, když jsme potřebovali informovat další jednotky. Od nás by nic neuniklo," dušuje se Šlachta.

Rautíky a politika

Ve stejném duchu, v jakém hovoří o svých lidech, líčí plukovník Šlachta i sebe. Nikdy se prý neušpinil politikou, na "žádné rautíky" nechodí a "nikdo ho neumí", jak to doslova formuluje.

V bezpečnostních složkách se však jeho vztah k politikům líčí trochu jinak. Robert Šlachta má pověst muže, který ví, kdy s kým uzavřít spojenectví.

"Je veřejným tajemstvím, že měl úzké vazby na Ivana Langera, a to i po jeho odchodu z ministerstva vnitra," řekl zdroj z policejních kruhů. "S panem Ivanem Langrem jsem se setkával na pracovních jednáních v době, kdy pracoval jako ministr, a to na půdě Ministerstva vnitra ČR. Občasné schůzky patřívaly k mým pracovním povinnostem. Poté, co tuto pracovní pozici opustil, jsem jej již nepotkal," odmítá však Šlachta, že by spojení s bývalým ministrem vnitra bylo nad normou.

"Stýkal se také s Jeronýmem Tejcem, který byl původně adeptem na ministra vnitra, a zájem o něj má také Andrej Babiš," dodává zdroj a plukovník Šlachta tentokrát tak razantní není. "K tomu se nebudu vyjadřovat," říká na své politické kontakty.

Workoholik na Zbraslavi

Na jedné Šlachtově vlastnosti se zastánci i odpůrci shodnou: práce je pro něj vším.

Na workoholickém postoji k práci si ostatně plukovník Šlachta postavil svůj mediální obraz, a když o ní hovoří, potrpí si na patos. Slovy jako: srdce, čest a podobně nikdy nešetří, a když mu během rozhovoru zazvoní mobil, ozve se bojový zpěv husitských vojsk: "Ktož sú boží bojovníci".

Často a rád zmiňuje, že nikdy neviděl moře a dovolená pro něj prakticky neexistuje. "Je mi ho líto. Nevím, jestli mu právě díky tomu, že zná jen práci, nechybí ten lidský přístup," dodává k tomu s úsměvem další z bývalých policejních důstojníků.

Domluvit se se Šlachtou na rozhovoru je pro novináře práce na týdny, několikrát se mění den i čas schůzky.

"Pracovní program pana ředitele se mění každou hodinou a některé věci prostě není možné odložit," dodal k tomu omluvně mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. V práci Šlachta tráví podle svých slov dvanáct až čtrnáct hodin a jednání vede i po odchodu z kanceláře. "Celý den maká na sto procent, a když se vrátí z práce, ještě vyřizuje další věci," popisuje další z elitních detektivů.

Šlachta tak řadu věcí často řídí ze své druhé kanceláře, totiž ze svého pokoje na policejní ubytovně, vzdálené několik desítek metrů od sídla ÚOOZ na pražské Zbraslavi.

Vlastní byt ani pronájem v Praze nemá a prý mu to vyhovuje. "Večer co večer trávím na ubytovně a nikde nelítám, nikam nevycházím," popisuje svůj spartánský život.

Přestože se "svými lidmi" tráví prakticky veškerý čas, ponorkovou nemocí prý netrpí. "Myslím, že by to tak mělo být, že by ti lidé neměli svého ředitele znát jenom z nějakých mailů," říká Šlachta.

Lásky pana Šlachty

Po předchozích odstavcích nepřekvapí, že je plukovník Šlachta svobodný a bezdětný. "Prioritu mám danou jednoznačně a tou je útvar," tvrdil vždy.

Navzdory tomu je ze starších fotografií patrné, že po nástupu na místo šéfa ÚOOZ razantně změnil vzhled - v roce 2010 podstoupil kosmetickou operaci uší a někdy v té době si zároveň nechal ostříhat dlouhé vlasy spadající až na ramena, jimiž připomínal spíše ligového fotbalistu 90. let než ředitele elitní policejní jednotky.

Na veřejnosti se s partnerkou nikdy neukázal. V médiích kdysi pobleskla spekulace o jeho vztahu s pražskou vrchní žalobkyní Lenkou Bradáčovou, ale Robert Šlachta a už dříve i Lenka Bradáčová něco takového odmítli. "Máme spolu ryze pracovní vztah a já si jí neskutečně vážím pro její odbornost a profesionalitu," řekl k tomu nyní Šlachta.

Policejní plukovník je prý koneckonců momentálně zadaný. "Mám přítelkyni," přiznává stroze, ale hned schválně tuto informaci shodí. "Vždycky když jsem někde řekl, že nikoho nemám, napsalo mi obratem tak dvacet dívek," dodává s úsměvem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy