Pěstounů přibývá, je jich skoro třikrát více než loni

ČTK ČTK
30. 4. 2015 14:41
Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s dalším posílením pěstounské péče a zahajuje novou kampaň.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Profesionálních pěstounů v Česku stále přibývá. Loni se jejich počet téměř ztrojnásobil. Zatímco na začátku loňska jich bylo 153, na konci roku už 421.

Ministerstvo práce počítá s dalším posílením pěstounské péče na přechodnou dobu, řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Ministerstvo také zahájilo kampaň Právo na dětství, která zdůrazňuje důležitost vyrůstání dětí ve vlastní či náhradní rodině.

"Podporujeme to, aby děti vyrůstaly ve své původní rodině. V případech, kdy to není možné, hledá se péče v širší rodině mezi příbuznými. Když se nepodaří ani to, pak se přistoupí k umístění do náhradní rodiny," uvedla Marksová.

"Pěstounskou péči chceme posílit"

Pěstounská péče na přechodnou dobu se v ČR zavedla v roce 2006 a využívala se málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí.

Systém se změnil v roce 2013. Začala platit novela o ochraně dětí, která upřednostnila péči v rodině před ústavem, a upravily se i odměny pěstounů.

Podle kritiků, mezi něž patří i někteří poslanci, není profesionální pěstounská péče vždy kvalitní a část lidí ji chce poskytovat jen pro peníze.

"Ministerstvo práce v žádném případě nehodlá pěstounskou péči na přechodnou dobu rušit, naopak ji chceme posílit," uvedla ministryně.

Kampaň Právo na dětství

Přesný počet pěstounů resort nestanovil. Kampaň podle Marksové míří na experty, zákonodárce i všechny ostatní.

"Chceme, aby veřejnost viděla, že pěstounská péče není druh adopce, ale služba pro dítě. Rozdíl je v tom, že se neodehrává v kamenném ústavu, kde je dětí víc, ale v klasické rodině," popsala ministryně.

Kampaň za 13,75 milionu korun, kterou hradí EU a stát, skončí v říjnu. Její součástí je řada seminářů, stránky www.pravonadetstvi.cz, e-learning i konference. Doplňují ji plakáty a také video.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy