Pěstounů přibývá, je jich skoro třikrát více než loni

ČTK ČTK
30. 4. 2015 14:41
Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s dalším posílením pěstounské péče a zahajuje novou kampaň.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Profesionálních pěstounů v Česku stále přibývá. Loni se jejich počet téměř ztrojnásobil. Zatímco na začátku loňska jich bylo 153, na konci roku už 421.

Ministerstvo práce počítá s dalším posílením pěstounské péče na přechodnou dobu, řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Ministerstvo také zahájilo kampaň Právo na dětství, která zdůrazňuje důležitost vyrůstání dětí ve vlastní či náhradní rodině.

"Podporujeme to, aby děti vyrůstaly ve své původní rodině. V případech, kdy to není možné, hledá se péče v širší rodině mezi příbuznými. Když se nepodaří ani to, pak se přistoupí k umístění do náhradní rodiny," uvedla Marksová.

"Pěstounskou péči chceme posílit"

Pěstounská péče na přechodnou dobu se v ČR zavedla v roce 2006 a využívala se málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí.

Systém se změnil v roce 2013. Začala platit novela o ochraně dětí, která upřednostnila péči v rodině před ústavem, a upravily se i odměny pěstounů.

Podle kritiků, mezi něž patří i někteří poslanci, není profesionální pěstounská péče vždy kvalitní a část lidí ji chce poskytovat jen pro peníze.

"Ministerstvo práce v žádném případě nehodlá pěstounskou péči na přechodnou dobu rušit, naopak ji chceme posílit," uvedla ministryně.

Kampaň Právo na dětství

Přesný počet pěstounů resort nestanovil. Kampaň podle Marksové míří na experty, zákonodárce i všechny ostatní.

"Chceme, aby veřejnost viděla, že pěstounská péče není druh adopce, ale služba pro dítě. Rozdíl je v tom, že se neodehrává v kamenném ústavu, kde je dětí víc, ale v klasické rodině," popsala ministryně.

Kampaň za 13,75 milionu korun, kterou hradí EU a stát, skončí v říjnu. Její součástí je řada seminářů, stránky www.pravonadetstvi.cz, e-learning i konference. Doplňují ji plakáty a také video.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy