Produkce potravin je plynulá, zásob je dost. Podle Tomana není důvod panikařit

ČTK ČTK
14. 3. 2020 20:52
S výrobou a distribucí potravin nejsou žádné problémy. Není nutné nakupovat přehnaně velké zásoby. Uvedl to ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) po jednání se zástupci potravinářských firem a zpracovatelského průmyslu a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Ministr výrobcům slíbil, že se pokusí zjednodušit administrativní podmínky, aby produkci potravin v době mimořádných opatření usnadnil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Se zástupci svazů a firem se ministr Toman dohodl i na vytvoření koordinačního štábu. Úřady a firmy se budou navzájem informovat o aktuální situaci. Uvedl také, že existuje krizový plán, který by řešil případné narušení dodávek. 

Ministr se prý také pokusí zjednodušit administrativní podmínky, které by produkci potravin usnadnily. Týkat by se to mělo například odložení některých kontrol, jednoduššího převážení potravin přes hranice či spolupráce s potravinovými bankami, které by měly využívat potraviny původně určené pro školy. Uvolnit by se měly také podmínky pro zaměstnávání nových pracovníků v oboru.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza uvedl, že v oboru i kvůli současné situaci chybí velké množství pracovníků. Jde například o rodiče, kteří zůstali doma kvůli zrušené výuce dětí, případně cizince. Svaz podle Prouzy eviduje přes 8000 zájemců o brigády, převážně z řad vysokoškoláků. Jejich zaměstnávání však je kvůli různým administrativním podmínkám složité a zdlouhavé. Zmírnění podmínek by tak mělo pomoci při doplňování zaměstnanců.

Předmětem sobotního jednání bylo také zásobování zaměstnanců ve výrobě a obchodu dezinfekcí a ochrannými prostředky. V oboru jich je nedostatek, například obchodníci už žádné pro své zaměstnance nemají. Zásoby spotřebovali zejména při kontaktu s řidiči kamionů, kteří přiváželi zboží ze zemí zasažených koronavirem. Nyní řetězce řidičům měří teplotu. "Chceme, aby kdokoliv kdo má zájem, měl přístup k ochranným prostředkům," dodal Prouza.

Obchodníci v sobotu ráno po dalším zpřísnění opatření kvůli šíření koronaviru zaznamenali zvýšené nákupy, zásoby to však podle nich neohrozí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy