Produkce potravin je plynulá, zásob je dost. Podle Tomana není důvod panikařit

ČTK ČTK
14. 3. 2020 20:52
S výrobou a distribucí potravin nejsou žádné problémy. Není nutné nakupovat přehnaně velké zásoby. Uvedl to ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) po jednání se zástupci potravinářských firem a zpracovatelského průmyslu a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Ministr výrobcům slíbil, že se pokusí zjednodušit administrativní podmínky, aby produkci potravin v době mimořádných opatření usnadnil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Se zástupci svazů a firem se ministr Toman dohodl i na vytvoření koordinačního štábu. Úřady a firmy se budou navzájem informovat o aktuální situaci. Uvedl také, že existuje krizový plán, který by řešil případné narušení dodávek. 

Ministr se prý také pokusí zjednodušit administrativní podmínky, které by produkci potravin usnadnily. Týkat by se to mělo například odložení některých kontrol, jednoduššího převážení potravin přes hranice či spolupráce s potravinovými bankami, které by měly využívat potraviny původně určené pro školy. Uvolnit by se měly také podmínky pro zaměstnávání nových pracovníků v oboru.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza uvedl, že v oboru i kvůli současné situaci chybí velké množství pracovníků. Jde například o rodiče, kteří zůstali doma kvůli zrušené výuce dětí, případně cizince. Svaz podle Prouzy eviduje přes 8000 zájemců o brigády, převážně z řad vysokoškoláků. Jejich zaměstnávání však je kvůli různým administrativním podmínkám složité a zdlouhavé. Zmírnění podmínek by tak mělo pomoci při doplňování zaměstnanců.

Předmětem sobotního jednání bylo také zásobování zaměstnanců ve výrobě a obchodu dezinfekcí a ochrannými prostředky. V oboru jich je nedostatek, například obchodníci už žádné pro své zaměstnance nemají. Zásoby spotřebovali zejména při kontaktu s řidiči kamionů, kteří přiváželi zboží ze zemí zasažených koronavirem. Nyní řetězce řidičům měří teplotu. "Chceme, aby kdokoliv kdo má zájem, měl přístup k ochranným prostředkům," dodal Prouza.

Obchodníci v sobotu ráno po dalším zpřísnění opatření kvůli šíření koronaviru zaznamenali zvýšené nákupy, zásoby to však podle nich neohrozí.

 

Právě se děje

Další zprávy