Producent Beatles byl odsouzen za vraždu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 4. 2009 14:45
Los Angeles - V Los Angeles skončil další celebritózní proces. Devětašedesátiletý producent Phil Spector byl shledán vinným z vraždy herečky a modelky Lany Clarksonové a svou pověstnou zeď zvuku tak podle všeho vymění za zdi vězení.
Foto: Reuters

Porota šesti žen a šesti mužů se o rozsudku radila 30 hodin. Spectorovi hrozí za vraždu druhého stupně 15 let až doživotí. Na tento verdikt musí čekat do 29. května ve vězení, byť má ještě platnost jeho kauce.

Původně byl obviněn z vraždy prvního stupně, která podle zákona znamená plánovaný úmysl. Porota jeho čin překvalifikovala, ale nesnížila ho až na neplánované zabití.

Předchozí proces se Spectorem byl zrušen v roce 2007 poté, co se porota nedokázala shodnout na jednoznačném rozsudku.

Tehdy producenta zastupoval Bruce Cutler (obhajoval např. mafiánského bosse Johna Gottiho) a kladl důraz na Spectorův zdravotní stav, resp. psychické problémy, které sám přiznával.

Usvědčení v přímém přenosu? Nikoliv

Herečka a modelka byla nalezena zastřelená ve Spectorově vile 3. února 2003. Na místo přivolali policii sousedi, kteří slyšeli střelbu. Po celodenní prohlídce tu pak našla i vražednou zbraň.

Producent Clarksonovou poznal o několik hodin dřív v nočním klubu, kde pracovala jako hosteska, a po zavírací hodině ji pozval na drink do své obrovské usedlosti na předměstí Alhambra. Tady byla za pár hodin nalezena mrtvá.

Spector byl obviněn z vraždy v listopadu téhož roku, ve vazbě ale pobyl jen pár hodin. Po složení kauce v hodnotě milion dolarů se účastnil projednání kauzy na svobodě.

Předpojatí porotci

Jeho advokát Doron Weinberg na nynější rozsudek reagoval slovy, že nebylo učiněno zadost spravedlnosti. Porotci se podle něho sice snažili, ale už předem si udělali špatný obrázek a jeho klient tak nebyl souzen podle právních standardů.

Soudce se podle něho navíc dopustil chyby, když nechal svědčit ženy z jeho minulosti. Na tomto základě se prý odvolá a bude žádat nový proces. Podle obhajoby se Clarksonová zabila sama.

Právě svědectví z minulosti popsala Spectora jako muže s temnými stránkami a vášní pro zbraně. Zakládal si prý například na tom, aby jeho pistole ladily i s oblečením.

Bývalá manželka Ronnie Bennetová, pro kterou složil hit Be My Baby, o něm tvrdila, že byl nesnesitelně žárlivý.

Žalobce Alan Jackson argumentoval i tím, že už dřív Spector vyhrožoval ženám, které mu nebyly po vůli, a popsal ho jako démonického maniaka.

Rozhodla výpověď řidiče

Klíčovým se nicméně stalo svědectví Spectorova řidiče, který řekl, že slyšel výstřel a slova svého zaměstnavatele: "Myslím, že jsem někoho zabil."

Mezi hity, na které Spector jako producent dohlížel, patří kromě Be My Baby songy od Righteous Brothers.

Spolupracoval s Ikem a Tinou Turnerovými, produkoval i poslední album Beatles (Let It Be) a spolupracoval na sólových projektech Lennona a Harrisona.

V 60. letech se proslavil tzv. Wall Of Sound. Zvláštním vrstvením nástrojů vytvořil ve studiu zvukovou stěnu, která dávala nahrávkám obrovskou dynamiku.

Lana Clarksonová se narodila v Kalifornii v roce 1962, tedy v době Spectorovy největší slávy. Jejím nejznámějším snímkem je Barbarian Queen z roku 1985.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy