Víkend bude mlhavý, ale slibuje i nadprůměrné teploty. V neděli může být až 22 stupňů

ČTK ČTK
27. 10. 2022 8:22
Prodloužený poslední říjnový víkend bude v Česku provázet inverzní charakter počasí, meteorologové očekávají velké rozdíly v teplotách. Při mlze a nízké oblačnosti vystoupí nejvyšší odpolední teploty jen ke 13 stupňům Celsia, ale při slunečném počasí dosáhnou maxima až 22 stupňů. Srážek bude málo, předpověď od čtvrtka do neděle očekává jen ojedinělé mrholení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Mlhy nebo nízká oblačnost se mohou v některých regionech udržet i celý den, v takovém případě tam budou teploty jen kolem 12 či 13 stupňů Celsia. Jinde se postupně vyjasní a bude výrazně tepleji, vyplývá z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

"Nejbližší dny budou ve znamení inverzního charakteru počasí a velkých rozdílů v teplotách. Při slunečném počasí budou teploty dosahovat až hodnot kolem 20 stupňů Celsia, což je vysoko nad dlouhodobým průměrem charakteristickým pro přelom října a listopadu," uvedli meteorologové.

"Na některých místech, především na Moravě, se však mlhy a nízká oblačnost udrží po celý den. V takovém případě budou maximální teploty jen kolem 13 stupňů," sdělili. V noci a ráno budou podle nich mlhy v nejbližších dnech četné, pokryjí až dvě třetiny území republiky.

Nejvyšší denní teploty se ve čtvrtek budou pohybovat většinou od 15 do 19 stupňů. V pátek během státního svátku se vyšplhají až ke 20 stupňům. V sobotu a neděli může teploměr při jasném počasí ukázat i přes 22 stupňů.

I v noci budou panovat pro toto období roku nadprůměrné teploty, většinou kolem deseti stupňů nad nulou. Přízemní mrazíky podle meteorologů tedy nehrozí.

Podobný charakter počasí má v Česku vydržet i začátkem příštího týdne. Meteorologové čekají, že celkově bude letošní říjen mimořádně teplý, zatímco září provázelo poměrně chladné a deštivé počasí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy