Prodělala Praha miliardu na opencard? Audit stále chybí

Kateřina Eliášová
23. 11. 2009 18:24
Magistrát dal téměř miliardu na projekt opencard. Cestující jí platí MHD

Praha - Téměř miliardu spolykal k dnešnímu dni projekt elektronických jízdenek opencard, kterými platí cestující v městské hromadné dopravě v Praze jízdné.

A pražský magistrát stále neví, jestli peníze, které do projektu vložil, neutratil zbytečně nebo jestli nezaplatil víc, než musel.

Audit, který měl financování objasnit, neexistuje, ač měl být do konce září hotov.

"Přitom původně radnice počítala s maximálně stomilionovou investicí," namítají opoziční zastupitelé.

Elektronický yetti za dva tisíce

Důvod, proč pražští zastupitelé z finančního výboru volali po auditu, je podle nich příliš vysoká cena celého projektu.

Kartu využívá přes 360 tisíc cestujících, náklady už převyšují podle všeho miliardu. Opoziční politici na pražské radnici projekt označili za černou díru na peníze.

"V současné době zaplatilo město společně s dopravním podnikem a společností Ropid za každou kartu opencard více než dva tisíce korun, ne-li více, což je naprosto neúnosné," řekl předseda výboru Petr Hulinský z ČSSD.

"Všichni o auditu mluví, ale zatím ho nikdo neviděl. Je jako yetti. Přitom je to právě audit, který snad odpoví na naše otázky, kolik se za projekt utratilo a taky zda se vyplatil," doplnil ho sociálnědemokratický zastupitel Karel Březina.

Audit nástrojem politického boje

Za otálením se zveřejněním auditu může být politika, konkrétně boj uvnitř ODS, a to mezi primátorem Pavlem Bémem a jeho náměstkem Rudolfem Blažkem. Ten teď s Bémem prohrál souboj o šéfa pražské ODS.

Čekalo se taky na konec víkendového kongresu ODS.

Audit totiž mohl sloužit jako střelivo, kdyby prokázal nehospodárné vynaložení peněz z pražské kasy. Podle důvěrných informací Aktuálně.cz to byl jeden z hlavních důvodů, proč ještě není audit veřejný. Vytahování špíny by paradoxně mohlo uškodit oběma politikům i frakcím v ODS, které oba soupeři zastupují.

"Tento týden budu mít audit k dispozici. Předložím jej Radě hlavního města Prahy a poté jej seznámím veřejnost," slibuje Blažek, který má projekt opencard na starost. Odmítá, že by byl projekt předražený, ale připustil, že nevydělává podle původních odhadů.

 

Právě se děje

Další zprávy