Prodejte své noviny, radila Jourová Babišovi. Novináře z nahrávky měl hned vykopnout ze dveří, říká

Eurokomisařka Věra Jourová nepovažuje za dobré, že se Evropský parlament bude 1. června zabývat hrozbou politického zneužití médií v České republice. O zařazení tohoto bodu rozhodli ve čtvrtek předsedové politických frakcí v Evropském parlamentu i přes nesouhlas některých českých europoslanců. Jourová Aktuálně.cz řekla, že debata bude předjímat, že v Česku je ohledně nezávislosti médií něco špatně, což si ona nemyslí. Objektivně podle ní píší i média, která vlastní předseda ANO a končící místopředseda vlády Andrej Babiš. Právě Babišovo jméno bude v europarlamentu padat nejčastěji.
Eurokomisařka Věra Jourová o svobodě médií v České republice | Video: Radek Bartoníček

Praha - Eurokomisařka Věra Jourová sice ve čtvrtek dopoledne přijela představit do sněmovny bílou knihu Evropské unie s pěti možnými scénáři její budoucnosti, ale nevyhnula se ani nejaktuálnějšímu tématu - čtvrtečnímu rozhodnutí předsedů politických frakcí v Evropském parlamentu, kteří se dohodli, že 1. června europarlament probere téma možného politického zneužívání médií v České republice.  

"Toto rozhodnutí nekritizuji, ale myslím si, že to není dobře," sdělila Aktuálně.cz s tím, že už i samotná debata bude dopředu evokovat, že se v Česku děje něco špatného. "Debata určitě vyústí v to, že Česká republika vůbec nevybočuje z rámce, že nezávislost médií tady ohrožena není. Ale už jenom fakt, že se tam bude o naší zemi v této souvislosti hovořit, nedělá České republice dobrou službu," míní.

S návrhem na tento bod přišli především poslanci některých zemí z Evropské lidové strany s poukazem na vlastnictví některých českých médií předsedou ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Čeští poslanci se snažili zařazení bodu zabránit s argumentem, že tento problém si odkážeme vyřešit sami a nepotřebujeme evropskou ostudu. Projednávání tohoto bodu už dříve označil za obrovskou ostudu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), stejně jako europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09).

Babišovi říkala, aby média prodal 

Věra Jourová je podle čtvrtečních slov pro Aktuálně.cz přesvědčená, že k politickému zneužívání médií nedochází, a to ani v případě Babiše - ten donedávna vlastnil například MF Dnes a Lidové noviny, než je vložil do svěřenského fondu.

"Když se podíváte, co tyto noviny píší, tak si myslím, že jsou objektivní, jsou kritická i vůči svému majiteli. Nevidím důkazy toho, že by tam bylo ovlivnění v tom smyslu, že by někdo diktoval novinářům, co mají psát," řekla eurokomisařka.

Na tomto jejím přesvědčení nic nezměnila ani nahrávka, na které je zachycený předseda ANO Babiš s novinářem Markem Přibilem, který v době nahrávky pracoval v MF Dnes a několikrát se s Babišem setkal. Na nahrávce Babiš novináři radí, aby například kritické materiály o členech ČSSD publikoval před sjezdem ČSSD. Kolem této i dalších nahrávek je ale několik nejasností, není jasné, kdo a proč nahrávky pořídil, z jakého důvodu tak učinil a jakým způsobem je sestříhal. 

"Pro mě jsou tyto nahrávky nebezpečné samy o sobě, pan Babiš měl tohoto novináře vykopnout ze dveří," prohlašuje Jourová. Na základě vlastních zkušeností s šéfem ANO je přesvědčená, že by žádné materiály proti nikomu nepoužil. Přesto je přesvědčená, že by politik neměl média vlastnit, považuje to za nešťastné a Babišovi podle svých slov několikrát radila, aby je prodal. "Je na něm, aby zvážil rizika," podotkla.

Jourová patřila v minulosti k členům hnutí ANO, za toto hnutí seděla ve vládě jako ministryně pro místní rozvoj. Když se rozhodla kandidovat na eurokomisařku, rezignovala v říjnu 2014 na místo první místopředsedkyně ANO. Odmítá ale, že by její názory na nezávislost médií či možné politické tlaky souvisely s tím, že měla politicky k Andreji Babišovi blízko. Samotný Babiš mnohokrát tvrdil, že do chodu svých médií nijak nezasahuje, nikomu z novinářů neříkal, kdy by měl co publikovat, a snahu europoslanců považuje za kampaň proti své osobě.

I proto jsem odvolal Babiše z vlády, říká Sobotka

Podobně jako Jourová, také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si myslí, že Evropský parlament by se nemusel zmiňovaným tématem zabývat. 

"Upřednostňuji, abychom ostrou debatu vedli u nás doma v České republice. Měli bychom prokázat schopnost vyřešit si tyto problémy, aniž bychom je nutně museli probírat na evropské úrovni," sdělil Aktuálně.cz ve čtvrtek odpoledne. "Měli bychom být schopni si své problémy vyřešit doma. Já se je jako předseda vlády snažím řešit," dodal.

Z jeho slov vyplývá, že toto "řešení" vidí v tom, jak postupuje proti Babišovi. "Jeden z důvodů, proč jsem navrhl jeho odvolání z vlády, byl fakt, že se ukázalo, že opakovaně lhal, když tvrdil, že neovlivňuje nebo neúkoluje svá média," řekl Sobotka.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy