Prodejte Koněvovu sochu Rusku a peníze darujte obětem komunismu, vyzývají Piráti

Foto: Tak šel čas se sochou Koněva. Od vztyčení přes protesty až po uložení do skladu
V depozitáři socha zůstane tak dlouho, dokud si ji nepřevezme nově vznikající Muzeum 20. století. Tomu Praha 6 oficiálně sochu bezplatně propůjčila až do roku 2030 s tím, že smlouva bude automaticky prodlužována. Městská část navíc bude až do konce letošního roku platit uskladnění sochy v depozitáři, měsíčně ji to vyjde na necelých 12 tisíc korun. Samotné muzeum totiž zatím nemá vlastní prostory.
Koněv byl vztyčen při příležitosti oslav 35.výročí osvobození Československa Sovětskou armádou 9. května 1980.  Dobový popisek agentury ČTK píše: "Socha dvojnásobného hrdiny SSSR, hrdiny ČSSR a čestného občana hlavního města Prahy. Slavnostní projev přednesl člen předsednictva ÚV KSČ a vedoucí tajemník MV KSČ v Praze Antonín Kapek." O podílu na okupaci samozřejmě nikde ani slovo.
Během odhalení proti tomu protestovali komunisté v čele s Martou Semelovou.
Ještě ten den odpoledne plachtu z lešení strhl proruský aktivista Jiří Černohorský, radnice ji vpodvečer nechala na místo vrátit. Poté následovaly ještě další dva pokusy o stržení od jiných lidí.
Foto: Jakub Plíhal
ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2020 19:28
Zastupitelský klub Pirátů v Praze 6 navrhuje prodat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva Ruské federaci. Cena by měla vycházet ze znaleckého posudku a protistrana by měla platit veškeré náklady na jeho případný převoz. Peníze z prodeje chtějí Piráti Prahy 6 darovat obětem komunismu.

"V usnesení, které navrhujeme, apelujeme na ministerstvo zahraničních věcí, aby se aktivními kroky angažovalo v této kauze a zprostředkovalo prodej dle znaleckého posudku," uvedl předseda zastupitelského klubu Pirátů v Praze 6 Ondřej Chrást. Dodal, že rozeštvávání lidí a urážky, které zaznívají jak od starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), tak z Ruské federace musejí přestat.

"Vyzývám také ministerstvo zahraničních věcí, aby zaujalo jednoznačné stanovisko na obranu zastupitelů Prahy 6, kteří hlasovali demokraticky pro odstranění sochy a kteří se cítí pobouřeni výroky zaznívajícími z Ruské federace. Vyzývám také starostu Koláře, aby přestal se svými neuváženými kroky a urážkami těch, kdo s ním nesouhlasí," uvedl Chrást.

Socha maršála Ivana Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6.

Odstranění sochy vyvolalo v Rusku protesty. Před českým generálním konzulátem v Petrohradu demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, přičemž zapálili dýmovnici a vyvěsili transparent s vulgárním heslem. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující postup vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády.

Před třemi týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina lidí v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla. Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byla v Praze 6 častým terčem vandalů. Loni v září zastupitelé šesté městské části rozhodli o odstranění sochy a jejím nahrazení památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.

 

Právě se děje

Další zprávy