Prodejce letenek zneužil v reklamě Farnou. Zaplatí 125 tisíc

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 3. 2015 15:30
Společnost Asiana, provozovatel portálů letuska.cz a study.cz, musí zpěvačce zaplatit odškodné a omluvit se. Hvězda říká, že její tvář se zneužívá často, ale "tenhle spor stál za to řešit".
Ewa Farna se svým advokátem Filipem Hruškou u Městského soudu v Praze při sporu s prodejcem letenek Asiana, který Farnou zneužil v reklamě.
Ewa Farna se svým advokátem Filipem Hruškou u Městského soudu v Praze při sporu s prodejcem letenek Asiana, který Farnou zneužil v reklamě. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Odškodné 125 tisíc korun a omluva, která musí viset na internetovém portálu i na Facebooku. Tak skončil ve středu spor mezi zpěvačkou Ewou Farnou a společností Asiana.

Firma s obratem necelé dvě miliardy korun, která se s konkurenční Student Agency pře, kdo je v Česku největším prodejcem letenek, totiž několik měsíců zneužívala jméno i fotografie Farné ke své propagaci a nenechala toho ani po upozornění. S Farnou sice měla smlouvu, jenže ta vypršela. Přesto její jméno používala dál.

Kdyby přitom firma uznala svoji chybu a fotografie Farné ze svých stránek stáhla, ta by žalobu s největší pravděpodobností nepodala.

"Kdyby to stáhli okamžitě, tak k žádnému sporu nedošlo," potvrzuje zpěvačka. Na případy zneužití svého jména prý naráží velice často a téměř vždy nad nimi mávne rukou. "Ale tenhle spor stál za to řešit," říká.

Hvězda čeká na soud s jedním ze dvou největších českých prodejců letenek.
Hvězda čeká na soud s jedním ze dvou největších českých prodejců letenek. | Foto: Marek Pokorný

Jsou arogantní, tak podáme žalobu

Případ s Asianou byl podle ní jiný – když firmu s advokátem na porušení práv upozornili, dostalo se jim podle nich arogantní odpovědi. "Napsali: dokažte, že s tím pokračujeme, a jméno a fotografie používali dál. Na YouTube, Facebooku i svých stránkách," popsal Hruška.

Farna se totiž s Asianou zprvu skutečně dohodla, že bude tváří jejího portálu study.cz, který nabízí studijní pobyty v zahraničí. A tento portál propagovala i na jejím Facebooku či ve videu na YouTube.cz. Domluvili si i odměnu – dvě stě tisíc korun a k tomu studijní pobyt v Anglii v hodnotě 50 tisíc korun.

Jenže smlouva trvala jen do září 2012. Zpěvačka však o tři měsíce později zjistila, že její podobizna i jméno na uvedeném portálu visí dál. A začal popsaný spor.

Případ dostala na stůl soudkyně Jaroslava Lobotková. "Byli jsme v domnění, že je ta smlouva na delší dobu," vysvětlovala ve středu před senátem advokátka Asiany Pavlína Grosová.

Není co řešit, jen spočítat měsíce

Soudkyni Lobotkovou spor překvapil. "Tady není co řešit, jde pouze o výpočet, kolik měsíců bylo neoprávněně užíváno jejího jména a podoby. Sice nedošlo ke zneužití podoby žalobkyně dehonestujícím způsobem, ale náhrada nemajetkové újmy je namístě," uvedla soudkyně, a dokonce naznačila, jak by mohla rozhodnout. Podle ní by se přiznané odškodné mohlo pohybovat kolem poloviny žalované částky.

Jedna dohoda o smír už přitom v minulosti byla. Asiana nabídla 40 tisíc korun, o omluvě však nechtěla ani slyšet. "Ta částka nám přišla nízká, navíc vůbec neřešila ty omluvy, které požadujeme," uvedl advokát zpěvačky Filip Hruška. Farna a její advokát proto na takovou dohodu nepřistoupili.

Soudkyně přesto vyzvala obě strany, aby se pokusily znovu dohodnout. Pokud by se jim to nepodařilo, byla připravena ještě ten den vynést sama verdikt.

Červeným písmem velikosti 24

Hruška s Grosovou si tedy vyžádali pauzu, aby se zkusili znovu dohodnout. Do soudní síně se pak vrátili až téměř po dvou hodinách s tím, že se dohodli na smíru.

Asiana souhlasila, že zaplatí zpěvačce nejen 125 tisíc korun, ale dalších 45 tisíc jejímu advokátovi na náklady řízení. A k tomu po dobu dvou měsíců vyvěsí na webové stránce study.cz i omluvu, že se Ewě Farné omlouvá za zneužití její podobizny, jména i příjmení.

"Bude červeným tučným písmem typu Times new roman o velikosti 24 na bílém podkladu a v rozsahu jedné šestiny této úvodní stránky," přečetl Hruška dohodu za přikyvování advokátky Asiany.

Farna si vymohla omluvu i na Facebooku – tentokrát po dobu čtrnácti dnů ode dne, kdy dohoda o smíru nabude právní moci. "Bude to prioritní příspěvek na zdi uživatelského účtu study.cz, tak, aby text byl vždy uveřejněn jako nejvýše umístěný příspěvek," stojí v dohodě.

"V případě zpěvačky došlo k prostému lidskému pochybení bez zlého úmyslu a já osobně za tuto chybu nesu plnou a tedy i hmotnou odpovědnost," dodala následně produktová manažerka Asiany Pavla Pulchart.

Farna měla spor v podstatě od počátku vyhraný, což naznačila soudkyně, když vyzvala strany k dohodě.
Farna měla spor v podstatě od počátku vyhraný, což naznačila soudkyně, když vyzvala strany k dohodě. | Foto: Marek Pokorný
 

Právě se děje

Další zprávy