Prodej Řípu je opět ve hře. Hledá se 23 milionů korun

Radek Nohl Radek Nohl
27. 2. 2011 10:15
Ministr Alexandr Vondra bude s rodinou Lobkowiczů vyjednávat o koupi Řípu
Politici chtějí od Lobkowiczů koupit horu Říp.
Politici chtějí od Lobkowiczů koupit horu Říp. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Politici se stále nevzdali myšlenky, že získají do své správy český symbol - horu Říp.

A to přesto, že jednání mezi vedením Ústeckého kraje a rodinou Lobkowiczů, které pozemky patří, před časem skončila neúspěchem.

Vše ztroskotalo na ceně za zhruba 70 hektarů - současní majitelé za pozemky, které Říp pokrývají, chtějí 23 milionů korun.

"Kraj na to nemá prostředky. Navíc o koupi se nikdy nemluvilo, jen o bezúplatném převodu nebo dlouhodobém pronájmu," řekla Aktuálně.cz ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).

Jednání ale ještě definitivně neskončila. Nyní má vše v rukou ministr obrany a senátor za Litoměřicko Alexandr Vondra (ODS), který bude s rodinou Lobkowiczů znovu jednat.

Prodej Řípu za korunu majitelé odmítli

Lobkowiczové získali pozemky na Řípu v restitucích spolu s ostatním rodovým majetkem. Kraj je od nich chtěl původně získat za jednu korunu. Neuspěl.

I když se Lobkowiczovi s hejtmanstvím zatím nedomluvili, stále chtějí podle krajského radního Radka Vonky (ODS) pozemky prodat. "Ujistili mě, že jejich názor se nezměnil," řekl Aktuálně.cz Vonka.

Proto by měl za několik týdnů usednout k jednacímu stolu s Lobkowiczi ministr obrany Alexandr Vondra. "Reálnost odkoupení se ukáže až po jednáních," prohlásil Vondra.

Pokud by uspěl a stát Říp skutečně získal, otevřela by se Ústeckému kraji cesta k získání dotací z Evropských fondů.

Kraj chce na hoře vodovod a kanalizaci

S koupí pozemků by navíc muselo souhlasit i ministerstvo kultury a zastupitelstvo Ústeckého kraje. Hejtmanství už přesto dělá plány, co na Řípu změnit kvůli turistům.

Jiří Paroubek přesvědčoval voliče mimo jiné i na Řípu.
Jiří Paroubek přesvědčoval voliče mimo jiné i na Řípu. | Foto: Ondřej Netočný

"Není tam ani kanalizace, ani vodovod. To by bylo potřeba vybudovat," říká radní Vonka.

Podle něj mají v okolí hory vzniknout i nové trasy pro cyklisty a turisty. Kraj chce také obnovit vyhlídky z vrcholu, které teď zarůstají křovím.

Říp je častým místem, kde pořádají politické strany své mítinky. Zatím si ho nejvíc oblíbila především sociální demokracie. Před volbami v roce 2006 vystoupil na vrchol společně s Jiřím Paroubkem i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

O dva roky později těsně před krajskými volbami tam sociální demokraté přesvědčovali voliče při vystoupení Michala Davida, Stanislava Hložka nebo Kateřiny Brožové.

 

Právě se děje

Další zprávy