Prodej Řípu je opět ve hře. Hledá se 23 milionů korun

Radek Nohl Radek Nohl
27. 2. 2011 10:15
Ministr Alexandr Vondra bude s rodinou Lobkowiczů vyjednávat o koupi Řípu
Politici chtějí od Lobkowiczů koupit horu Říp.
Politici chtějí od Lobkowiczů koupit horu Říp. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Politici se stále nevzdali myšlenky, že získají do své správy český symbol - horu Říp.

A to přesto, že jednání mezi vedením Ústeckého kraje a rodinou Lobkowiczů, které pozemky patří, před časem skončila neúspěchem.

Vše ztroskotalo na ceně za zhruba 70 hektarů - současní majitelé za pozemky, které Říp pokrývají, chtějí 23 milionů korun.

"Kraj na to nemá prostředky. Navíc o koupi se nikdy nemluvilo, jen o bezúplatném převodu nebo dlouhodobém pronájmu," řekla Aktuálně.cz ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).

Jednání ale ještě definitivně neskončila. Nyní má vše v rukou ministr obrany a senátor za Litoměřicko Alexandr Vondra (ODS), který bude s rodinou Lobkowiczů znovu jednat.

Prodej Řípu za korunu majitelé odmítli

Lobkowiczové získali pozemky na Řípu v restitucích spolu s ostatním rodovým majetkem. Kraj je od nich chtěl původně získat za jednu korunu. Neuspěl.

I když se Lobkowiczovi s hejtmanstvím zatím nedomluvili, stále chtějí podle krajského radního Radka Vonky (ODS) pozemky prodat. "Ujistili mě, že jejich názor se nezměnil," řekl Aktuálně.cz Vonka.

Proto by měl za několik týdnů usednout k jednacímu stolu s Lobkowiczi ministr obrany Alexandr Vondra. "Reálnost odkoupení se ukáže až po jednáních," prohlásil Vondra.

Pokud by uspěl a stát Říp skutečně získal, otevřela by se Ústeckému kraji cesta k získání dotací z Evropských fondů.

Kraj chce na hoře vodovod a kanalizaci

S koupí pozemků by navíc muselo souhlasit i ministerstvo kultury a zastupitelstvo Ústeckého kraje. Hejtmanství už přesto dělá plány, co na Řípu změnit kvůli turistům.

Jiří Paroubek přesvědčoval voliče mimo jiné i na Řípu.
Jiří Paroubek přesvědčoval voliče mimo jiné i na Řípu. | Foto: Ondřej Netočný

"Není tam ani kanalizace, ani vodovod. To by bylo potřeba vybudovat," říká radní Vonka.

Podle něj mají v okolí hory vzniknout i nové trasy pro cyklisty a turisty. Kraj chce také obnovit vyhlídky z vrcholu, které teď zarůstají křovím.

Říp je častým místem, kde pořádají politické strany své mítinky. Zatím si ho nejvíc oblíbila především sociální demokracie. Před volbami v roce 2006 vystoupil na vrchol společně s Jiřím Paroubkem i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

O dva roky později těsně před krajskými volbami tam sociální demokraté přesvědčovali voliče při vystoupení Michala Davida, Stanislava Hložka nebo Kateřiny Brožové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy