Prodej miliardového zámku Štiřín je v poslední fázi

Tereza Šídlová
22. 5. 2013 18:45
Další krok, kdy se bude nemovitost nabízet státním organizacím, je v podstatě formalita
Zámek ve Štiříně.
Zámek ve Štiříně. | Foto: Štiřín.cz

Praha -Prodej vládního zámku Štiřín, jehož účetní hodnota přesahuje 300 milionů korun, se blíží. Úřady už podle zjištění deníku Insider dokončily prověřování vlastnických smluv, které připravovaný prodej umožní.

Nyní se chystá další krok, v zásadě jde o formalitu, kdy se bude nemovitost nabízet dalším státním organizacím.

O prodeji Štiřína mluví ministr zahraničí Karel Schwarzenberg od svého nástupu do funkce v roce 2010. Ale i když se volební období posunulo do poslední čtvrtiny, jeho úřad je stále ve vyjádřeních kolem prodeje velmi opatrný.

„Ministerstvo zahraničí může potvrdit informaci, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dokončil prověřování nabývacích titulů nemovitosti. Zároveň však nadále platí mnohokráte opakovaná pozice ministerstva, že Štiřín se v tuto chvíli neprodává," uvedlo na dotaz Insideru tiskové oddělení ministerstva zahraničí.

Další kroky k prodeji nemovitosti, jejíž tržní hodnota může přesáhnout miliardu, ale úřad chystá. „Podle zákona je nejprve nutné uskutečnit nabídkovou povinnost ostatním organizačním složkám státu, příprava tohoto materiálu si však vyžádá určitý čas," potvrdili z Černína.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Co si případný nový majitel se Štiřínem koupí?

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy