Prodávám levně plyn. Zn.: Jsem také komunální politik

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
1. 10. 2010 8:01
Pražská plynárenská platí reklamní rozhovor se svým šéfem, který je zároveň tváří z plakátů ODS
Volební plakát Pavla Hurdy.
Volební plakát Pavla Hurdy. | Foto: Jan Langer

Praha - Volební kampaň za firemní peníze?

Kandidát ODS do pražského zastupitelstva Pavel Hurda se dva týdny před volbami objevil nejen na volebních plakátech, ale v tisku se prezentuje jako šéf podniku, který voličům-zákazníkům zajišťuje příznivé ceny plynu. 

V rozhovoru, který vyšel jako placená inzerce, nechybí ani připomínka, že předseda představenstva podniku Pražská plynárenská je v hlavním městě také komunálním politikem.

Inzerci s fotografií Pavla Hurdy zaplatila Pražská plynárenská. Společnost - na rozdíl od RWE Transgas a E.ON - od 1. října snížila ceny plynu domácnosrtem o jedno až dvě procenta.

S volbami to prý nesouvisí

Pavel Hurda kandiduje do pražského zastupitelstva jako dvojka kandidátky v jednom ze sedmi volebních obvodů a tvrdí, že inzerát v novinách nemá s nadcházejícími volbami nic společného.

"To myslíte vážně, že levný plyn souvisí s volbami?" zareagoval Pavel Hurda na dotaz Aktuálně.cz. "Je to obchodní strategie, nabízíme službu."

Ve zmíněném reklaním rozhovoru Hurda popisuje nové nabídky a úspěchy Pražské plynárenské. "Z pohledu zákazníků je ale podstatnější, že se nám daří nakupovat plyn za dobrých podmínek....., což nám umožňuje držet příznivé ceny," říká například.

V odpovědi na poslední otázku interview, která zmiňuje to, že vrcholný manažer Pražské plynárenské je "dlouhodobě činný v pražské komunální politice", pak Hurda zákazníkům připomíná i své zásluhy.

"Základem podnikatelského úspěchu Pražské plynárenské vidím zejména v aktivitě a průběžném efektivním řízení ze strany vrchovlového managementu a orgánů společnosti," čteme v jeho odpovědi.   

To, že Pavel Hurda kandiduje v nastávajících volbách za ODS, se v rozhovoru nepřipomíná. 

Šťastný: Nevím o tom!

Šéf pražské ODS Boris Šťastný reklamu jednoho ze svých kandidátů příliš nekomentuje. S odůvodněním, že článek neviděl.

"Takhle, jak to říkáte, je to spíš inzerát na Pražskou plynárenskou. Nedokážu to posoudit. Je na mediálních expertech a novinářích, aby posoudili, zda nemůže zavánět skrytou reklamou pro politika nebo politickou stranu," řekl Aktuálně.cz Šťastný.

Kromě týdeníku Sedmička vyšel velmi podobný "rozhovor" i na jednom ze zpravodajských serverů v rubrice "komerční články".

V Sedmičce přijde půlka stránky placené inzerce na 35 tisíc korun, řekl Aktuálně.cz Milan Pospíšil z inzertního oddělení listu.

Bojujeme o zákazníka

"Děláme kampaň, kterou jsme připravovali měsíce, bojujeme o každého zákazníka," prohlásil Pavel Hurda.

Akciová společnost Pražská plynárenská se základním jměním miliarda a 400 milionů korun je největším dodavatelem energií pro hlavní město, zákazníky má i mimo Prahu.

Většina akcií je na majitele. Jak ale uvádí obchodní rejstřík, jsou v zaknihované podobě (tedy ne anonymní) a veřejně obchodovatelné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy