Prodávám levně plyn. Zn.: Jsem také komunální politik

Jan Němec Jan Němec
1. 10. 2010 8:01
Pražská plynárenská platí reklamní rozhovor se svým šéfem, který je zároveň tváří z plakátů ODS
Volební plakát Pavla Hurdy.
Volební plakát Pavla Hurdy. | Foto: Jan Langer

Praha - Volební kampaň za firemní peníze?

Kandidát ODS do pražského zastupitelstva Pavel Hurda se dva týdny před volbami objevil nejen na volebních plakátech, ale v tisku se prezentuje jako šéf podniku, který voličům-zákazníkům zajišťuje příznivé ceny plynu. 

V rozhovoru, který vyšel jako placená inzerce, nechybí ani připomínka, že předseda představenstva podniku Pražská plynárenská je v hlavním městě také komunálním politikem.

Inzerci s fotografií Pavla Hurdy zaplatila Pražská plynárenská. Společnost - na rozdíl od RWE Transgas a E.ON - od 1. října snížila ceny plynu domácnosrtem o jedno až dvě procenta.

S volbami to prý nesouvisí

Pavel Hurda kandiduje do pražského zastupitelstva jako dvojka kandidátky v jednom ze sedmi volebních obvodů a tvrdí, že inzerát v novinách nemá s nadcházejícími volbami nic společného.

"To myslíte vážně, že levný plyn souvisí s volbami?" zareagoval Pavel Hurda na dotaz Aktuálně.cz. "Je to obchodní strategie, nabízíme službu."

Ve zmíněném reklaním rozhovoru Hurda popisuje nové nabídky a úspěchy Pražské plynárenské. "Z pohledu zákazníků je ale podstatnější, že se nám daří nakupovat plyn za dobrých podmínek....., což nám umožňuje držet příznivé ceny," říká například.

V odpovědi na poslední otázku interview, která zmiňuje to, že vrcholný manažer Pražské plynárenské je "dlouhodobě činný v pražské komunální politice", pak Hurda zákazníkům připomíná i své zásluhy.

"Základem podnikatelského úspěchu Pražské plynárenské vidím zejména v aktivitě a průběžném efektivním řízení ze strany vrchovlového managementu a orgánů společnosti," čteme v jeho odpovědi.   

To, že Pavel Hurda kandiduje v nastávajících volbách za ODS, se v rozhovoru nepřipomíná. 

Šťastný: Nevím o tom!

Šéf pražské ODS Boris Šťastný reklamu jednoho ze svých kandidátů příliš nekomentuje. S odůvodněním, že článek neviděl.

"Takhle, jak to říkáte, je to spíš inzerát na Pražskou plynárenskou. Nedokážu to posoudit. Je na mediálních expertech a novinářích, aby posoudili, zda nemůže zavánět skrytou reklamou pro politika nebo politickou stranu," řekl Aktuálně.cz Šťastný.

Kromě týdeníku Sedmička vyšel velmi podobný "rozhovor" i na jednom ze zpravodajských serverů v rubrice "komerční články".

V Sedmičce přijde půlka stránky placené inzerce na 35 tisíc korun, řekl Aktuálně.cz Milan Pospíšil z inzertního oddělení listu.

Bojujeme o zákazníka

"Děláme kampaň, kterou jsme připravovali měsíce, bojujeme o každého zákazníka," prohlásil Pavel Hurda.

Akciová společnost Pražská plynárenská se základním jměním miliarda a 400 milionů korun je největším dodavatelem energií pro hlavní město, zákazníky má i mimo Prahu.

Většina akcií je na majitele. Jak ale uvádí obchodní rejstřík, jsou v zaknihované podobě (tedy ne anonymní) a veřejně obchodovatelné.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy