Prodávám levně plyn. Zn.: Jsem také komunální politik

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
1. 10. 2010 8:01
Pražská plynárenská platí reklamní rozhovor se svým šéfem, který je zároveň tváří z plakátů ODS
Volební plakát Pavla Hurdy.
Volební plakát Pavla Hurdy. | Foto: Jan Langer

Praha - Volební kampaň za firemní peníze?

Kandidát ODS do pražského zastupitelstva Pavel Hurda se dva týdny před volbami objevil nejen na volebních plakátech, ale v tisku se prezentuje jako šéf podniku, který voličům-zákazníkům zajišťuje příznivé ceny plynu. 

V rozhovoru, který vyšel jako placená inzerce, nechybí ani připomínka, že předseda představenstva podniku Pražská plynárenská je v hlavním městě také komunálním politikem.

Inzerci s fotografií Pavla Hurdy zaplatila Pražská plynárenská. Společnost - na rozdíl od RWE Transgas a E.ON - od 1. října snížila ceny plynu domácnosrtem o jedno až dvě procenta.

S volbami to prý nesouvisí

Pavel Hurda kandiduje do pražského zastupitelstva jako dvojka kandidátky v jednom ze sedmi volebních obvodů a tvrdí, že inzerát v novinách nemá s nadcházejícími volbami nic společného.

"To myslíte vážně, že levný plyn souvisí s volbami?" zareagoval Pavel Hurda na dotaz Aktuálně.cz. "Je to obchodní strategie, nabízíme službu."

Ve zmíněném reklaním rozhovoru Hurda popisuje nové nabídky a úspěchy Pražské plynárenské. "Z pohledu zákazníků je ale podstatnější, že se nám daří nakupovat plyn za dobrých podmínek....., což nám umožňuje držet příznivé ceny," říká například.

V odpovědi na poslední otázku interview, která zmiňuje to, že vrcholný manažer Pražské plynárenské je "dlouhodobě činný v pražské komunální politice", pak Hurda zákazníkům připomíná i své zásluhy.

"Základem podnikatelského úspěchu Pražské plynárenské vidím zejména v aktivitě a průběžném efektivním řízení ze strany vrchovlového managementu a orgánů společnosti," čteme v jeho odpovědi.   

To, že Pavel Hurda kandiduje v nastávajících volbách za ODS, se v rozhovoru nepřipomíná. 

Šťastný: Nevím o tom!

Šéf pražské ODS Boris Šťastný reklamu jednoho ze svých kandidátů příliš nekomentuje. S odůvodněním, že článek neviděl.

"Takhle, jak to říkáte, je to spíš inzerát na Pražskou plynárenskou. Nedokážu to posoudit. Je na mediálních expertech a novinářích, aby posoudili, zda nemůže zavánět skrytou reklamou pro politika nebo politickou stranu," řekl Aktuálně.cz Šťastný.

Kromě týdeníku Sedmička vyšel velmi podobný "rozhovor" i na jednom ze zpravodajských serverů v rubrice "komerční články".

V Sedmičce přijde půlka stránky placené inzerce na 35 tisíc korun, řekl Aktuálně.cz Milan Pospíšil z inzertního oddělení listu.

Bojujeme o zákazníka

"Děláme kampaň, kterou jsme připravovali měsíce, bojujeme o každého zákazníka," prohlásil Pavel Hurda.

Akciová společnost Pražská plynárenská se základním jměním miliarda a 400 milionů korun je největším dodavatelem energií pro hlavní město, zákazníky má i mimo Prahu.

Většina akcií je na majitele. Jak ale uvádí obchodní rejstřík, jsou v zaknihované podobě (tedy ne anonymní) a veřejně obchodovatelné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy