Prodavačka psala rasistické tweety, knihkupectví ji po kritice na sítích propustilo

Michal Polák Michal Polák
10. 2. 2020 19:21
Knihkupectví Kanzelsberger ukončilo spolupráci se zaměstnankyní, která na Twitteru zveřejňovala rasisticky zaměřené tweety. Někteří zákazníci totiž v reakci na její zprávy vyzývali na síti k bojkotu firmy. Podle knihkupectví už žena v jeho jablonecké pobočce od pondělí nepracuje. Jako důvod firma uvádí urážení kolegů a zveřejňování interních informací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Pokud, milé knihkupectví, hodláte tolerovat otevřený rasismus svých zaměstnanců, pak minimálně z mých peněz neuvidíte už ani korunu," napsal v neděli na Twitter uživatel Lumpenkavárník, který na sociální síti upozornil na rasisticky vyznívající tweety Terezy B.

Knihkupectví se následně rozhodlo s ženou ukončit spolupráci. "Pan Kanzelsberger považuje chování prodavačky za profesně odpudivé a prodavačka už u nás ode dneška nepracuje," informoval Kanzelsberger na Twitteru. 

Foto: Twitter Terezy B.

Žena na svém profilu například psala, že má problém se zaučováním lidí jiné barvy pleti. "I procházka po brněnském Cejlu (čtvrť s početnou romskou komunitou, pozn. red.) mi byla příjemnější než zaučovat v práci cikánku," napsala v listopadu loňského roku.

V jiném tweetu se pozastavovala nad tím, proč v seriálech vystupují také Afroameričani. "To by byl snad rasismus, kdyby tam nebyli," ptala se na sociální síti. 

Knihkupectví nechtělo specifikovat, zdali nyní už propuštěná žena byla v knihkupectví zaměstnaná, či pouze brigádnice. "Podstatné je, že svými výroky urážela své kolegy a především zveřejňovala interní informace," reagovala na dotaz Aktuálně.cz Jana Kmuníčková z marketingového oddělení Kanzelsbergeru. 

Podle Kmuníčkové firma nijak nezjišťuje smýšlení svých zaměstnanců. "Jestliže je neventilují v pracovním procesu, zůstávají jejich soukromou záležitostí a nic nám do nich není," dodává Kmuníčková.

Rychlou reakci knihkupectví lidé ocenili. Například Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni potěšil jasný signál, že rasistické a urážející chování v dnešní společnosti nelze tolerovat.

 

Právě se děje

Další zprávy