Proces s Bušinou se komplikuje, soud zpochybnil odposlechy

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 4. 11. 2014 14:07
Čtrnáct mužů v čele s exnáměstkem Davida Ratha je obžalováno z krácení daní za 630 milionů korun, ale i z praní peněz, uplácení a zneužití pravomoci veřejného činitele.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Hned první den dlouho očekávaného soudního procesu se státní zástupkyni Soně Bělohlávkové zkomplikoval její velký případ: obžaloba čtrnácti mužů kolem bývalého investičního náměstka středočeských nemocnic Filipa Bušiny.

Soudce Robert Pacovský, který soudí i korupční případ bývalého Bušinova nadřízeného - středočeského exhejtmana Davida Ratha -, totiž zpochybnil odposlechy, které policie v Bušinově kauze pořídila. Pořízení policejních nahrávek sice povolil soud, Pacovský ale objevil formální chyby.

"Příkazy (k povolení odposlechů) jsou zcela nedostatečně odůvodněné. Nemají veškeré náležitosti, které vyžaduje trestní řád," uvedl Pacovský.

Právě na odposleších přitom podstatná část kauzy více než půlmiliardových daňových úniků stojí. "Je to pro nás velká komplikace. Vůbec nás nenapadlo, že by mohly být neplatné," přiznala žalobkyně Soňa Bělohlávková.

Soudce zpochybnění odposlechů odůvodnil nedávným rozhodnutím Nejvyššího soudu v jiné věci. "Musím se s ním teprve seznámit. Ale je pravda, že judikatura se vyvíjí. To, co stačilo pro povolení odposlechů před pěti lety, už nyní nemusí stačit," řekla státní zástupkyně.

Přesný zasedací pořádek

Úterní začátek Bušinova procesu přinesl velké manévry. Několik minut soudce organizoval zasedací pořádek – obžalovaní i advokáti si museli sednout podle jejich pořadí v obžalobě, aby se zapisovatelky vyznaly v záznamu toho, kdo právě hovoří.

Poté již začala přednášet obžalobu státní zástupkyně Bělohlávková, která viní skupinu z krácení daní ve výši 633 milionů korun. 

Parta kolem Bušiny a Belouse fakturovala podle obžaloby vymyšlené služby především za reklamní poutače a další reklamní služby. Jednalo se například o reklamu pro akciovou společnost Stavby, kterou v minulosti vlastnil Bušina s parťákem Davidem Belousem. Ale i mnoha jiných firem.

Podle žalobkyně reklamní firmy Euro MVGA, Trelia či PR LOOK uvedené reklamní služby provedly vlastními silami, ale do účetnictví zahrnuly fiktivní faktury, že si ve skutečnosti ony služby objednaly u dalších firem. "Ty přes bílé koně ovládali sami. Účelem bylo to, aby nemuseli platit daně," uvedla na adresu Bušiny a Belouse Bělohlávková.

Část obžalovaných v rozsáhlé kauze je stíhána také z korupce a praní peněz. A jako přívěsek je obžaloba Filipa Bušiny z toho, že padělal své maturitní vysvědčení. Mimochodem: Bušina poté vystudoval tři vysoké školy a na několika i přednáší, například o veřejných zakázkách, korupci a lobbingu.

Auto pro paní ředitelku

Obžalované lze rozdělit do tří skupin: kromě hlavních aktérů Filipa Bušiny, Davida Belouse a Lukáše Budiny jde o čtyři pomocníky, kteří na základě jejich pokynů prali peníze, aby zakryli jejich původ. A stíháni jsou i tři pracovníci finančního úřadu, kteří podle obžaloby zařizovali, aby se jejich firmám vyhnula daňová kontrola. A pokud již do firem daňoví kontroloři přišli, aby se nezajímali o fiktivní faktury konkrétních firem.

Zástupci ředitele finančního ředitelství v Praze Jaromíru Svobodovi Belous například zařizoval sponzorství sportovních klubů, ve kterých působil. Podle vyšetřovatelů mu dal dohromady tří miliony korun či pořídil auta pro jeho milenku a její dceru. Nebo jí Belous zařídil slevu na pořízení bytu.

Uvedenou milenkou přitom měla být ředitelka finančního úřadu pro Prahu-západ Iva Baumgartnerová, v jejímž obvodu měly podezřelé firmy sídlo. Stíháni jsou právě dva její podřízení, kteří uvedené kontroly prováděli, či lépe řečeno měli provádět. Zda něco získali i oni, žaloba nezmiňuje. Baumgartnerová i přes obžalobu uvedený úřad stále řídí.

Belous dary pro Svobodu přiznává. Kategoricky ovšem popírá, že by měly souvislost s kontrolami v uvedených firmách. Prý jen obdaroval přítele.

"Moje aktivita vycházela ze společného zájmu o amatérský sport. Byla podporou neziskových občanských sdružení, pokud by obžaloba neredukovala odposlechy, tak by zjistila tento účel," uvedl.

14 dní na výslechy obžalovaných

Právě linka korupce a uplácení úředníků finančních úřadů je přitom rozhodnutím soudce nejvíce ohrožena. "Takřka výhradně stojí právě na odposleších," přiznává žalobkyně Bělohlávková.

Problémy ovšem bude mít i s hlavní větví případu. Odposlechy totiž hrají velkou roli i v odhaleních těch, kdo uvedenou skupinu podle obžaloby řídili.

Soudní proces je nařízen do konce letošního roku a protáhne se do první poloviny příštího roku. Do konce příštího týdne si soud vyhradil čas na výpovědi obžalovaných, od 18. listopadu pak mají přijít na řadu výslechy svědků.

 

Právě se děje

Další zprávy