Proč ty autobusy radši nezapálili? Nenávistné komentáře musí znovu řešit soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 4. 2019 20:14
Pětisetkorunovou pokutu dostala loni v říjnu od městské části Plzeň 3 žena, která v polovině února ve facebookové diskusi vyzývala k upalování běženců. A to poté, co komentovala video s migranty, které našla policie v kamionech a přemístila je do autobusů, aby je převezla do uprchlického zařízení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"A my na ně budem platit… proč ty autobusy radši nezapálili," uvedla žena, který svůj nenávistný postoj vůči migrantům hájila v následné diskusi. Státní zástupce ji za to poslal před soud pro podněcování k nenávisti vůči skupině osob, ten ale rozhodl, že nešlo o trestný čin, ale maximálně přestupek a případ předal k vyřízení úřadu Městského obvodu Plzeň 3, který ženě uložil pětisetkorunovou pokutu.

Nejvyšší soud ale rozhodl, že soudy mají případ projednat. Verdikt vynesl již koncem ledna, ale až tento týden zveřejnil na svých stránkách odůvodnění.

Vždyť to byl jen jeden komentář

Prvoinstanční Okresní soud Plzeň-město to, že případ předal k vyřízení jako přestupek, odůvodnil tím, že nešlo o trestný čin. Podle něj "společenskou škodlivost skutku značně snižuje skutečnost, že obviněná se měla dopustit přečinu pouze jedním skutkem, tj. pouze jedním komentářem publikovaným na sociální síti". Obviněná prý navíc nepatří k neonacistickým skupinám a dosud žila řádným životem.

Proti tomu se odvolal státní zástupce, ale Krajský soud v Plzni odklonění potvrdil. Ovšem odůvodnil je jinak - nedospěl totiž k tomu, že obviněná žena uvedeným příspěvkem vůbec veřejně podněcovala k nenávisti vůči jiné skupině osob. Poukázal totiž na to, že žena nikoho přímo nenabádala k zapalování autobusů.

S tím ale nebyl spokojen nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který proti verdiktu podal dovolání. "Lze si stěží představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců," napsal v dovolání.

Zrušte pokutu a rozhodněte znovu

Nejvyšší soud dal konce ledna Zemanovi zapravdu. A zkritizoval rozhodnutí obou soudů. Vytkl jim především to, že se zaměřily jen na jednu uvedenou větu a již ne na další diskusi, kterou pod uvedeným statusem na facebooku obžalovaná vedla a svou myšlenku rozvíjela. Podotkl ovšem, že v tom měl částečně vinu i státní zástupce formulačními nedostatky v obžalobě.

A zkritizoval i názor odvolacího krajského soudu, že znak trestného činu je naplněn až v okamžiku, kdy je v jiném nenávist vzbuzena.

"Zákonná dikce skutkové podstaty uvedeného trestného činu nic takového nepožaduje," konstatoval předseda senátu Nejvyššího soudu Ivo Kouřil. "Trestný čin je již dokonán projevem, jehož obsahem je podněcování," dodal.

Nejvyšší soud se vypořádal i s argumentem, že žena již dostala od úřadu pokutu a běžně není možné trestat za jeden čin dvakrát. Poukázal na to, že v přezkumném řízení je možné ještě do tří let od zahájení trestního stíhání případ otevřít. A to tak, že se zruší udělená pokuta a případ projedná soud. "Není dána zákonná překážka, která by bránila v pokračování jejího trestního stíhání," konstatoval Nejvyšší soud s pokyny, aby soud spis předal úřadu, aby otevřel přezkumné řízení.

Policie se na nenávistné komentáře víc zaměří

Policie přitom slibuje, že se na nenávistné komentáře na sociálních sítích zaměří a bude je stíhat. A to zejména po útoku v Novozélandském Christchurchi, kdy při střelbě ve dvou mešitách zahynulo 49 lidí. Útočníkem byl Australan Brenton Tarrant, který podle svého prohlášení chtěl pomstít oběti muslimských radikálů ve světě. 

Řada lidí přitom začala vzápětí na sociálních sítích jeho čin schvalovat a tvrdit, že lidí zemřelo ještě málo. "Když můžou vraždit muslimáci, tak nevidím jediný důvod, proč bychom jim to neměli oplácet," stojí například v jednom komentáři. "Nebyli to teroristé, byli to hrdinové," uvedl další diskutující.

A k důraznému postupu proti projevům nenávisti vyzval po útoku policii i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. "Hovořil jsem s policejním prezidentem i s nejvyšším státním zástupcem a oba jsem je požádal, aby se orgány činné v trestním řízení věnovaly tomuto fenoménu. Pro mě je to totiž naprosto nepřijatelné a je potřeba takovéto kroky vyšetřit a případně odsoudit," řekl Hamáček Radiožurnálu. Razantnější postup při potírání nenávisti na sociálních sítích již dříve přislíbil i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

 

Právě se děje

před 4 minutami

USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou, další cla nezavedou

Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. "Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody," dodal. Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy