Proč stát zaplatil Diagu 326 milionů? Stín ČSSD se vrací

Radek Nohl Radek Nohl
10. 8. 2014 13:20
Chyby politiků a úředníků v éře vlády Miloše Zemana přispěly k tomu, že rozhodci dali firmě Diag Human ve svém částečném rozhodčím nálezu za pravdu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Konec osmnáct let trvající arbitráže s firmou Diag Human ukončí i celý příběh sporu o obchod s krevní plazmou. Český stát sice nakonec vyhrál, přesto během řízení vyplatil stovky milionů korun, které již nedostane zpět.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček teď oslavně říká, že Diagu již nezaplatí ani korunu. Jenže do povědomí se vrací v kauze zásadní rozhodnutí, které přišlo státní kasu na 326 milionů korun. 

Z dobových dokumentů, které deník Insider získal nebo jejichž části ve své knize o sporu zveřejnil bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, přitom vyplývá, že zřejmě chyby politiků a úředníků v éře vlády Miloše Zemana přispěly k tomu, že rozhodci dali firmě Diag Human ve svém částečném rozhodčím nálezu za pravdu.

Teď, když v České republice kauza nejspíše končí, se ukazuje, že to budou jediné peníze, které stát na konto této společnosti bude muset odeslat. "Více zaplaceno nebude. To je nyní jisté," prohlásil náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.

Miliony za právníky

Od zmíněného verdiktu z června 2002 platilo dodnes ministerstvo de facto zejména za právníky, kteří je hlavně v zahraničí zastupují. Šlo zatím o zhruba 35 milionů korun. Ale kvůli tomu, že spor neskončil ještě v USA a Lucembursku, se může tato částka zvýšit.   

V posledním verdiktu, který je starý teprve několik dní, přitom rozhodci konstatují, že platná a konečná arbitráž byla ta z června roku 2002 a o ničem dalším se už nemělo dál jednat.  
 
Tento rozhodčí nález, jak již bylo uvedeno, přiřkl Diag Human 326 milionů. Rozhodci mimo jiné v tomto dokumentu uvedli, že firmě byla způsobená škoda.

"Příčinná souvislost mezi Bojarovou (bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar - pozn. red.) větou a škodou způsobenou firmě je zřejmá. Ostatně ministerstvo zdravotnictví o tom nepochybuje, když dopisem podepsaným Michalem Pohankou nabízí firmě Diag Human smír," napsali v nálezu.

Vycházející hvězda ČSSD

Michal Pohanka byl v té době náměstkem ministra zdravotnictví a v ČSSD patřil mezi vycházející hvězdy. Dnes o tomto dopise říká, že sice firmě nabídl smír, ale škodu nepřiznal.

"Žádným dopisem jsem škodu neuznal a ani nemohl uznat, pouze byl poslán dopis s návrhem na předběžný smír, který nebyl nikdy realizován," řekl Insideru Pohanka.

Kromě zmíněného dopisu, který byl vložen do spisu, byl za jeho působení vypracován i důležitý znalecký posudek. Ten byl přitom zpracován poměrně rychle, za 24 dní. Dva znalci, které si stát v roce 2001 objednal, odhadli, že Diag Human byla v té době způsobená škoda ve výši 3,8 miliardy korun. "Znalci a posudek byli vybráni ministerstvem zdravotnictví, které plnilo usnesení vlády," uvedl Pohanka.

Pohanka se podle některých dokumentů a zápisů z jednání jako náměstek sešel i s advokátem Jiřím Oršulou, který byl dříve právníkem Diagu, ale poté, co údajně dostal méně peněz, než měl ve smlouvě napsáno, přešel na druhou stranu a později se kvůli výši pohledávky i soudil. Insideru však řekl, že s nikým z firmy pravidelné kontakty neudržoval.

"Dle mého názoru využili špičkoví advokáti Diagu neobratnost státu ve prospěch svých mandantů. Určitou chybu lze však najít v rozhodnutí státu jít místo soudního procesu do rozhodčího řízení," řekl Pohanka na otázku, kdo zapříčinil, že státl musel 326 milionů zaplatit.

Vláda stáhla žaloby proti Diagu

Firmě Diag Human však před tím, než na účet získala tento objem peněz, pomohl zřejmě i fakt, že vláda Miloše Zemana v listopadu 2000 rozhodla o stáhnutí všech žalob, které proti ní Česká republika podala.

Tomáš Cikrt ve své knize uvedl, že na přípravě tohoto usnesení se aktivně podílel i současný šéfporadce premiéra Vladimír Špidla, který byl v té době místopředsedou vlády.

Navíc několik měsíců poté, co byl odvolán z postu ministra zdravotnictví Ivan David, byl na přelomu roku 2000 pověřen řízením úřadu. A v té době se údajně zvrátil přístup státu k Diag Human.

Špidla byl navíc jako premiér u toho, když jeho vláda v lednu 2003 schválila použití vládní finanční rezervy na výplatu údajného odškodného firmě Diag Human. Vláda o výplatě rozhodla na uzavřeném jednání, usnesení však bylo zveřejněno.

Teď už se ale Špidla ke kauze Diag Human vyjadřovat nechce. Na konkrétní otázky deníku Insider neodpověděl. A přes svou asistentku Milušku Kulhavou pouze vzkázal, že se již mnohokrát k této otázce vyjadřoval.

Do sporu se vložil advokát Oršula

V posledním verdiktu trojice rozhodců Milana Kindla, Petra Kužela a Jiřího Schwarze hrál však významnou roli i zmíněný advokát Oršula. Ten se poté, co nedostal od Diagu tolik peněz, kolik požadoval, setkal v květnu 2003 v Kramářově vile právě s tehdejším předsedou vlády Vladimírem Špidlou. 

"Tento muž mně sdělil, že možná má nějaké informace, které by se mohly hodit ve sporu," komentoval Špidla schůzku o rok později v televizi Nova.

Když byla Oršulovi následně postoupena část pohledávky firmy Diag Human, podal žalobu k soudu. Trojice rozhodců Kindl, Kužel, Schwarz přitom ve svém aktuálním usnesení poměrně složitě vysvětlila, že kvůli této žalobě již předtím skončilo rozhodčí řízení, které se poté změnilo v soudní řízení. 

A jelikož proti změně řízení zástupci České republiky ani Diagu neprotestovali, byl tedy podle rozhodců tento střet vyřešen již o několik let dříve, než nyní Kindl, Kužel a Schwarz rozhodli.

Kauza v současné době bude tedy pokračovat jen v zahraničí. Vláda by však měla na svém dalším jednání schvalovat odměnu pro trojici rozhodců. Jak již dříve uvedl deník Insider, mělo by se jednat o zhruba 18,5 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy