Proč skončil Forejt a co s ním bude dál? Pět nejdůležitějších otázek kolem šéfa hradního protokolu

Radek Dragoun Radek Dragoun
6. 12. 2016 19:33
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v úterý oznámil, že Jindřich Forejt na vlastní žádost z osobních a zdravotních důvodů končí na postu šéfa hradního protokolu. Jeho konec vyvolává mnoho otázek. Na ty nejdůležitější z nich se podívejte v infografice Aktuálně.cz
Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Proč skončil?

Jindřich Forejt končí na pozici šéfa protokolu na Hradě z vlastního rozhodnutí a požádal také o rozvázání pracovního poměru. Rozhodl se tak učinit z osobních a zdravotních důvodů. Tak zní alespoň oficiální verze, kterou zveřejnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Server Neovlivní.cz však přišel s informací, že k Forejtově konci přispěl tlak kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého. Jindřich Forejt však na pozici hradního protokoláře byl už od roku 2004 a od té doby si vybudoval pověst vlivného úředníka. Oblibě se těšil u Václava Klause i Miloše Zemana

Případný Mynářův a Nejedlého tlak na jeho odvolání tak mohl vygradovat až po sérii selhání, kterých se Hrad v poslední době dopustil. Ať už šlo o Zemanův pozdní příjezd na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, kauzu neudělení státního vyznamenání příbuznému ministra kultury Daniela Hermana Jiřímu Bradymu nebo nařknutí amerického velvyslance Andrewa Schapira, že se neúčastnil oslav 28. října, přestože tam zjevně byl. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy