Proč skončil Forejt a co s ním bude dál? Pět nejdůležitějších otázek kolem šéfa hradního protokolu

Radek Dragoun Radek Dragoun
6. 12. 2016 19:33
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v úterý oznámil, že Jindřich Forejt na vlastní žádost z osobních a zdravotních důvodů končí na postu šéfa hradního protokolu. Jeho konec vyvolává mnoho otázek. Na ty nejdůležitější z nich se podívejte v infografice Aktuálně.cz
Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Proč skončil?

Jindřich Forejt končí na pozici šéfa protokolu na Hradě z vlastního rozhodnutí a požádal také o rozvázání pracovního poměru. Rozhodl se tak učinit z osobních a zdravotních důvodů. Tak zní alespoň oficiální verze, kterou zveřejnil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Server Neovlivní.cz však přišel s informací, že k Forejtově konci přispěl tlak kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého. Jindřich Forejt však na pozici hradního protokoláře byl už od roku 2004 a od té doby si vybudoval pověst vlivného úředníka. Oblibě se těšil u Václava Klause i Miloše Zemana

Případný Mynářův a Nejedlého tlak na jeho odvolání tak mohl vygradovat až po sérii selhání, kterých se Hrad v poslední době dopustil. Ať už šlo o Zemanův pozdní příjezd na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče, kauzu neudělení státního vyznamenání příbuznému ministra kultury Daniela Hermana Jiřímu Bradymu nebo nařknutí amerického velvyslance Andrewa Schapira, že se neúčastnil oslav 28. října, přestože tam zjevně byl. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 90 lidí

Hasiči likvidují požár v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Evakuovali kolem 90 klientů, oheň již mají pod kontrolou. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil prostory kadeřnictví, které jsou součástí areálu. "Místnost byla požárem zasažena v plném rozsahu," uvedl Gabriel. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, kolem 18:45 budovu dohašovali.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po uhašení bude podle Gabriela možné klienty pustit zpátky. "Z požáru už nejdou zplodiny hoření a většina domova je normálně dál obyvatelná," dodal.

Další zprávy