Proč řádila velká voda? Podívejte se na srážkovou mapu

Pavel Baroch
14. 9. 2009 14:00
Meteorologové ukázali mapu srážek z letošních záplav
Starý Jičín. Pár set metrů za touhle cedulí začínala kolem třetí ráno hustá mlha. Z ní se po pár desítkách metrů vynořil asi pět metrů hluboký kráter v silnici a na jeho dně divoký potok. Na samém okraji kráteru stálo prázdné auto s blikajícími blinkry a ulomeným kolem. Pro hustou mlhu ho ale nešlo vyfotit.
Starý Jičín. Pár set metrů za touhle cedulí začínala kolem třetí ráno hustá mlha. Z ní se po pár desítkách metrů vynořil asi pět metrů hluboký kráter v silnici a na jeho dně divoký potok. Na samém okraji kráteru stálo prázdné auto s blikajícími blinkry a ulomeným kolem. Pro hustou mlhu ho ale nešlo vyfotit. | Foto: Karel Toman

Praha - Dva měsíce poté, co severní Moravu, jižní Čechy a další místa zaplavila povodeň, zveřejnil Český hydrometeorologický ústav srážkovou mapu, která ukazuje, kde se ohromné množství vody vylilo z mraků.

V nejvíce postižených regionech spadly "mimořádně nadlimitní" srážky. Například v Jeseníku napršelo 210 procent dlouhodobého průměru, v Prachaticích dokonce 232 procent.

Přitom ještě v květnu byl třeba Olomoucký kraj, kde o měsíc později způsobily povodně miliardové škody, z dlouhodobého srovnání srážkově mírně podprůměrný. Více pršelo na západě a jihu republiky.

Květen byl ještě na Moravě srážkově spíše podprůměrný
Květen byl ještě na Moravě srážkově spíše podprůměrný | Foto: ČHMÚ

Katastrofální povodeň na Moravě a v některých dalších regionech způsobila série běžných letních bouřek, které se vypršely na relativně malém území. "Byly to normální bouřky, které jsou v létě běžné," řekl už dříve Aktuálně.cz Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Train-efekt aneb jedna bouřka za druhou

Jenže zatímco běžná bouřka trvá deset, patnáct minut, pak se odsune a voda odteče, ve středu v noci na Moravě přicházela jedna bouřka za druhou.

Ovšem v červnu se mnohem intenzivnější lijáky objevily na severozápadě a na jihu země
Ovšem v červnu se mnohem intenzivnější lijáky objevily na severozápadě a na jihu země | Foto: ČHMÚ

"Odborně se tomu říká train-efekt," vysvětlil Daňhelka, který tento jev přirovnal k dopravníkovému pásu. "Jedna bouřka jela za druhou. Lidé ani neměli pocit, že bouřka skončila, protože hned začala druhá," dodal meteorolog.

Přívalové deště, které se nedají předpovědět

Meteorologové navíc upozorňují, že takový typ bouřek, které na konci června zasáhly Moravu a další místa, není možné zcela přesně předpovědět. Vědí sice, že se blíží lijáky, ale kde přesně nakonec udeří, se nedá s dostatečným předstihem stanovit.

To je také jeden z důvodů, proč si povodeň na relativně malém území a v relativně krátkém čase vyžádala i mrtvé a způsobila značné škody na majetku.

"Takřka se to nedá předpovědět," konstatoval Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy