Proč protikorupční policie zatýkala v Chomutově. Advokát žádal svobodu pro vězně, soudce mu vyhověl

Petr Koděra Radek Nohl Petr Koděra, Radek Nohl
Aktualizováno 17. 3. 2016 22:41
Stačila jediná žádost advokáta Josefa Douchy o podmínečné propuštění jeho vězněného klienta u chomutovského soudu a právník byl obviněn z korupce. Policie tvrdí, že si svobodu pro vězně chtěl zaplatit u soudce Ivana Nováka, který je od středy rovněž stíhán. Detektivové tvrdí, že úplatek od Douchy přijal. Doucha i soudce Novák již byli propuštěni a jejich trestní stíhání bude pokračovat na svobodě.
Foto: ČTK

Praha – Mezi téměř třemi stovkami žádostí vězňů o podmínečné propuštění, které loni řešil chomutovský soudce Ivan Novák, se objevila také jedna jediná od advokáta a bývalého policisty Josefa Douchy. Chtěl, aby Novák pustil na svobodu jeho klienta. A soudce jeho přání splnil. "V tomto jednom případě bylo žádosti vyhověno," potvrdila online deníku Aktuálně.cz mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Právě tenhle zdánlivě běžný loňský případ, kde se protnula jména Nováka i Douchy, teď má podle všeho pro soudce i právníka nepříjemnou policejní dohru: detektivové je oba obvinili z korupce. Douchu za to, že nabídl za osvobození trestance úplatek, a soudce Nováka za to, že korupční nabídku přijal. "Ten případ je ale mnohem složitější," upozornil bez dalších podrobností Douchův advokát Jiří Teryngel, kterého redakce zastihla těsně před výslechem klienta.

Co přesně Doucha muži v taláru nabídl, zatím není jasné. Stejně jako jméno vězně, kterého měl podle policie Novák na objednávku dostat z kriminálu. Tedy zda jde o "VIP" osobu, jakou byl například exsenátor ODS a bývalý chomutovský primátor Alexandr Novák, kterého jeho jmenovec – soudce Ivan Novák – rovněž loni podmínečně pustil na svobodu. Bývalý vysoce postavený severočeský politik vyšel z vězení po polovině čtyřletého trestu, který dostal za přijetí 43milionového úplatku.

Rozhoduje se o vazbě pro soudce

Jisté je, že o Alexandra Nováka v tomto policejním příběhu nejde. Nicméně právě tato podezřelá kauza z loňského jara nastartovala hloubkovou prověrku práce chomutovského soudce Ivana Nováka. A na jejím konci stálo středeční zatýkání.

Lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun večer Aktuálně.cz sdělil, že Doucha i soudce Novák již byli propuštěni a trestní stíhání bude pokračovat na svobodě.

"V průběhu včerejšího a dnešního dne se díky příkladné aktivitě policejního orgánu podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany tohoto obviněného. S ohledem na tuto skutečnost pominuly důvody koluzní vazby. Na důvodnosti trestního stíhání samozřejmě tato skutečnost nemá žádný vliv," uvedl k propuštění Douchy Dragoun. O něco později potvrdil i propuštění soudce Nováka.

Obviněný soudce Ivan Novák řešil loni podle databáze chomutovského soudu 269 žádostí o podmínečné propuštění vězňů. Z toho vyhověl zhruba čtvrtině, celkem v 66 případech. Policii nyní zajímá, zda i u nich nehrála roli korupce.

 

Právě se děje

Další zprávy