Proč protikorupční policie zatýkala v Chomutově. Advokát žádal svobodu pro vězně, soudce mu vyhověl

Petr Koděra Radek Nohl Petr Koděra, Radek Nohl
Aktualizováno 17. 3. 2016 22:41
Stačila jediná žádost advokáta Josefa Douchy o podmínečné propuštění jeho vězněného klienta u chomutovského soudu a právník byl obviněn z korupce. Policie tvrdí, že si svobodu pro vězně chtěl zaplatit u soudce Ivana Nováka, který je od středy rovněž stíhán. Detektivové tvrdí, že úplatek od Douchy přijal. Doucha i soudce Novák již byli propuštěni a jejich trestní stíhání bude pokračovat na svobodě.
Foto: ČTK

Praha – Mezi téměř třemi stovkami žádostí vězňů o podmínečné propuštění, které loni řešil chomutovský soudce Ivan Novák, se objevila také jedna jediná od advokáta a bývalého policisty Josefa Douchy. Chtěl, aby Novák pustil na svobodu jeho klienta. A soudce jeho přání splnil. "V tomto jednom případě bylo žádosti vyhověno," potvrdila online deníku Aktuálně.cz mluvčí chomutovského soudu Lenka Chalupová.

Právě tenhle zdánlivě běžný loňský případ, kde se protnula jména Nováka i Douchy, teď má podle všeho pro soudce i právníka nepříjemnou policejní dohru: detektivové je oba obvinili z korupce. Douchu za to, že nabídl za osvobození trestance úplatek, a soudce Nováka za to, že korupční nabídku přijal. "Ten případ je ale mnohem složitější," upozornil bez dalších podrobností Douchův advokát Jiří Teryngel, kterého redakce zastihla těsně před výslechem klienta.

Co přesně Doucha muži v taláru nabídl, zatím není jasné. Stejně jako jméno vězně, kterého měl podle policie Novák na objednávku dostat z kriminálu. Tedy zda jde o "VIP" osobu, jakou byl například exsenátor ODS a bývalý chomutovský primátor Alexandr Novák, kterého jeho jmenovec – soudce Ivan Novák – rovněž loni podmínečně pustil na svobodu. Bývalý vysoce postavený severočeský politik vyšel z vězení po polovině čtyřletého trestu, který dostal za přijetí 43milionového úplatku.

Rozhoduje se o vazbě pro soudce

Jisté je, že o Alexandra Nováka v tomto policejním příběhu nejde. Nicméně právě tato podezřelá kauza z loňského jara nastartovala hloubkovou prověrku práce chomutovského soudce Ivana Nováka. A na jejím konci stálo středeční zatýkání.

Lounský okresní státní zástupce Radim Dragoun večer Aktuálně.cz sdělil, že Doucha i soudce Novák již byli propuštěni a trestní stíhání bude pokračovat na svobodě.

"V průběhu včerejšího a dnešního dne se díky příkladné aktivitě policejního orgánu podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany tohoto obviněného. S ohledem na tuto skutečnost pominuly důvody koluzní vazby. Na důvodnosti trestního stíhání samozřejmě tato skutečnost nemá žádný vliv," uvedl k propuštění Douchy Dragoun. O něco později potvrdil i propuštění soudce Nováka.

Obviněný soudce Ivan Novák řešil loni podle databáze chomutovského soudu 269 žádostí o podmínečné propuštění vězňů. Z toho vyhověl zhruba čtvrtině, celkem v 66 případech. Policii nyní zajímá, zda i u nich nehrála roli korupce.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy