Proč přišlo K.O. státních maturit před 1. ostrým kolem

Jakub Novák
26. 12. 2012 7:45
Rok 2012 státním maturitám definitivně podřízl větev
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Jestliže si chcete být naprosto jisti, že ministr rozhodnutí nepřijme, musíte říct, že je odvážné," řekl v jednom z dílů kultovního britského seriálu Jistě, pane ministře sir Humphrey.

O nadčasovosti tohoto výroku svědčí i příklad letošního pádu státních maturit.

Poté, co letos na jaře propadla u maturit asi pětina studentů, dosáhl nátlak studentů, jejich rodičů a různých zájmových skupin a sdružení takové míry, že se ministerstvo školství rozhodlo "zkoušku dospělosti" v současné podobě zrušit.

Pokračovat za současného stavu by totiž opravdu "odvážným" rozhodnutím bylo a na veřejnosti nepříliš populárnímu Nečasovu kabinetu by rozhodně na popularitě nepřidalo.

Studentům na letošních maturitách vadilo, že jejich slohové práce opravovali externí hodnotitelé podle jednotného zadání (takové hodnocení považovali za neobjektivní; ve skutečnosti bylo často problémem nepochopení zadání).

Kolik hlav, tolik názorů

Kromě toho byly maturity poznamenány i "příliš těžkými" testy z matematiky; výsledky se poté musely "harmonizovat" a výsledné hodnocení zmírnit - i  v tomto případě se však našli kromě kritiků i obhájci obtížnosti zadání testových otázek.

I kvůli tomu budou maturity minimálně v následujících dvou letech jednoúrovňové a pouze ze dvou předmětů - češtiny a volitelně cizího jazyka nebo matematiky; hodnocení slohů se navíc vrátí zpět na školy.

Podle původních plánů přitom mělo v roce 2013 (po šestnácti letech od prvních krůčků ke státní maturitě a 1,448 miliardy korun utracených za její přípravu od roku 1999 do poloviny letošního roku) dojít k náběhu maturitní zkoušky v plné podobě - tedy jako dvouúrovňové zkoušky povinné ze třech předmětů.

Vyzkoušejte si: Jak byste odmaturovali z češtiny?

"Situace by se jenom zhoršovala, protože se zkoušky měly rozšiřovat - a už teď víme, že zkoušky by nebyly dobře připraveny," obhajoval svůj návrh redukce maturit v následujících letech před sněmovním školským výborem ministr Petr Fiala.

"Pokud neuděláme změny, o které vás prosím, byla by situace ještě horší," dodal.
Z čela CERMAT, který zkoušku organizuje, byl odvolán Pavel Zelený a zároveň byla sestavena "politicky korektní" pracovní skupina, která dostala za úkol navrhnout řešení stávajících problémů a zároveň připravit novou podobu zkoušky.

"Když už nás maturity stojí ročně 200 milionů, měli bychom o jejich kvalitě přesvědčit veřejnost," řekl k odvolání Zeleného Fiala. Vedením CERMAT byl pověřen jeho výkonný ředitel Jiří Zíka.

Kdo na Zeleného místo?

Zelený však po svém odvolání na CERMAT zůstal - na pozici ředitele sekce analýz, kterou pro něj vytvořil právě Zíka. Zelený se však nakonec kvůli "tlaku na jeho osobu" rozhodl o pět měsíců později CERMAT definitivně opustit.

Bývalý ředitel CERMAT Pavel Zelený.
Bývalý ředitel CERMAT Pavel Zelený. | Foto: Ludvík Hradilek

Ministerstvo následně vypsalo výběrové řízení na šéfa CERMAT, o toto místo spojené s měsíčním platem ve výši téměř 65 tisíc se kromě Zíky utkají další tři kandidáti.

Nepříliš velký zájem o tuto pozici není zase tak překvapivý - na nového ředitele čekají nelehké úkoly, ať už jde o navrácení důvěry veřejnosti v maturitu jako takovou, či vůbec obhájení funkce a potřebnosti samotného CERMAT.

Tíživé dědictví

Součástí dědictví minulosti jsou také pochybnosti nalezené Evropskou komisí. Ta totiž v projektu se zkratkou PRO.MZ (Příprava podmínek reformované maturitní zkoušky) identifikovala nesrovnalost ve výši asi 60 milionů - důvodem je pochybení v zadávacím řízení.

Pokud se tyto nesrovnalosti potvrdí, zaplatí vydané peníze nikoliv Brusel, ale zřejmě přímo ministerstvo.

Odmaturovali byste z matematiky? Zkuste to!

 

Právě se děje

před 21 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy