Proč nechcete Finy a Švédy v NATO? Lipavský se střetne s šéfem turecké diplomacie

Jan Horák Jan Horák
3. 6. 2022 17:06
Příští týden dorazí do České republiky na návštěvu turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. Bude to příjezd představitele rozporuplného státu v citlivé době. Finsko a Švédsko usilují o členství v Severoatlantické alianci. Turecko přitom od první chvíle hlásí, že přidružení severských zemí k obrannému paktu odmítá. S ministrem se nad tímto tématem střetne šéf české diplomacie Jan Lipavský.
Ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský.
Ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský. | Foto: Economia

Finsko a Švédsko se poprvé v historii rozhodly vystoupit ze své vojenské neutrality. Donutila je k tomu ruská invaze na Ukrajinu, jejíž trvání v tomto týdnu překročilo 100 dní. Severské státy v květnu oficiálně požádaly o členství v NATO. Finsko s Ruskem sdílí přes tisíc kilometrů hranice. Švédsko pak od Ruska dělí jen čtyři sta kilometrů finské pevniny.

S rozšířením severoatlantického paktu musí souhlasit všech stávajících třicet států aliance. Turecko ústy svého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana opakovaně prohlásilo, že je připravené vstup dvojice severských států do NATO zablokovat. Důvodem je jejich údajná podpora teroristické organizace. Konkrétně jde o Stranu kurdských pracujících.

V tomto rozjitřeném diplomatickém klimatu dorazí příští týden do Prahy na pracovní návštěvu turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu, který pro Erdoğana řídí diplomacii jeho země od roku 2015. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ho 10. června přijme v Černínském paláci, budou o pozici Turků vůči rozšíření NATO diskutovat.

"Důležitá země pro naši bezpečnost"

"Turecko je jako člen NATO důležitou zemí pro naši bezpečnost. S tureckým kolegou budeme samozřejmě mluvit i o členství Finska a Švédska. Jsou to dvě vyspělé země a jejich vstup by pro nás byl přínosem," sdělil Aktuálně.cz šéf české diplomacie Lipavský. Černínský palác přivítá hlavu turecké diplomacie po 14 letech, naposledy byl v Česku ministr Ali Babacan.

Od jednání Lipavského s Çavuşoğlem se průlom v otázce přidružení Finska a Švédska k NATO nečeká. Rozhovor poslouží především k výměně oficiálních stanovisek z očí do očí. Diskuse se navíc povede napříč dalšími tématy. Mluvit se má také o ruské agresi na Ukrajině, roli Turecka v diplomatickém řešení konfliktu či o migraci.

Byl to právě ministr Çavuşoğlu, který v první půli března poprvé přivedl k jednacímu stolu vysoké představitele ruského agresora a Ukrajiny. V Antalyi se sešli ministr zahraničí Sergej Lavrov a šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Jednání na turecké půdě se pak několikrát opakovala. Reálný efekt ovšem nepřinesla.

Turecko a EU před českým předsednictvím

Lipavský má s tureckým protějškem probrat také vzájemné vztahy a pozici Turecka vůči Evropské unii vzhledem k blížícímu se českému předsednictví. Ostatně Çavuşoğluova návštěva do těchto příprav zapadá. "Od nástupu do funkce a hlavně před nadcházejícím českým předsednictvím EU se scházím s mnohými protějšky," podotkl Lipavský.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. | Foto: NATO

Je pravděpodobné, že Çavuşoğlua přijmou kromě Lipavského i další ústavní činitelé. Konkrétní jména zatím nejsou jasná. "Přesný program návštěvy je ještě v jednání," řekla Aktuálně.cz mluvčí Černínského paláce Lenka Do. Vládce Turecka Erdoğan byl naposledy v Česku roku 2013, jako poslední český premiér zavítal do Turecka Andrej Babiš před třemi lety.

Příjezd šéfa turecké diplomacie Çavuşoğlua se domlouvá od roku 2017. Opakovaně se však odkládal, většinou kvůli potřebám turecké strany. Naposledy se ovšem setkání zrušilo kvůli přísným tuzemským restrikcím proti epidemii nemoci covid-19. 

Vedle Kurdů je problém také embargo

Odpor Turecka k možnému rozšíření Severoatlantické aliance o Finsko a Švédsko plyne z toho, že údajně poskytují úkryt stoupencům Strany kurdských pracujících. Podle Turecka jde o teroristickou organizaci, současně ji režim prezidenta Erdoğana považuje za největší hrozbu pro tureckou územní celistvost.

"Zdůraznila jsem, že Švédsko jasně podporuje boj proti terorismu a zařazení Strany kurdských pracujících (PKK) na seznam teroristických organizací," komentovala švédská premiérka Magdalena Anderssonová 21. května telefonát, který měla s Erdoğanem. Stranu kurdských pracujících vnímají jako teroristickou organizaci také Spojené státy.

Turecku rovněž vadí embargo na vývoz zbraní do Turecka, které Švédsko zavedlo v roce 2019. Učinilo tak v reakci na jednostranný a se Severoatlantickou aliancí neprojednaný turecký vpád do Sýrie. Turecko je členem paktu od roku 1952. Finský prezident Sauli Niinistö už deklaroval, že také jeho země odsuzuje terorismus ve všech jeho podobách.

 

Právě se děje

Další zprávy