Velvyslankyně nevysvětlila, proč Jurečku nechtěli v Číně. "Obě strany vědí" nestačí, říká náměstek

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
Aktualizováno 3. 11. 2016 12:51
Čínská velvyslankyně prý nezná důvod, proč čínská strana zrušila návštěvu ministra zemědělství Mariana Jurečky. Řekla to na setkání s náměstkem ministra zahraničí. Jurečkova návštěva se nicméně nakonec uskuteční, jen v jiném termínu, zřejmě až příští rok. O vzájemném obchodu bude s čínským protějškem mluvit o víkendu v Rize premiér Bohuslav Sobotka.
Daniel Herman a Jeho Svatost dalajláma.
Daniel Herman a Jeho Svatost dalajláma. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Bez oficiálního vysvětlení zůstává příčina, kvůli které čínská strana zrušila návštěvu ministra zemědělství Mariana Jurečky. Důvod, "který obě strany znají", tak nakonec obě strany spíše tuší. V Černínském paláci se dnes kvůli tomu setkal náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa s čínskou velvyslankyní Ma Kche-čching.

"Já jsem se napřímo ptal, protože vysvětlení, že ´obě strany vědí´, pro nás dostatečné není. Paní velvyslankyně ten důvod ale objasnit neuměla. Z oficiálních míst prý do Prahy žádné vysvětlení nedorazilo," řekl po schůzce Tlapa. Jurečka v České televizi řekl, že zrušení cesty souvisí se setkáním ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou.

Jméno tibetského duchovního vůdce prý ale podle Tlapy na schůzce zaznělo: "Jméno dalajlámy padlo v souvislosti s tím, co už víme. Tedy že čínská strana reaguje citlivě na to, jestli je dalajláma přijímán jako duchovní, nebo jako představitel Tibetu. Jeho setkání s ministrem české vlády, poslanci nebo senátory proto chápali jako nejednoznačnost české zahraniční politiky." Do souvislosti se zrušenou návštěvou Jurečky to ale podle něj velvyslankyně nedávala.

Původně naplánovaná návštěva se prý uskuteční v jiném termínu. Kdy, se bude teprve řešit: "Termín stanoví oba resorty podle časových možností obou ministrů," dodal Tlapa. Do konce roku se už ale schůzka podle všeho nestihne.

Jurečka měl v Číně dohodnout větší odbyt tuzemské zemědělské produkce na tamním trhu, což má pomoci zlepšit vzájemnou bilanci exportu a importu obou zemí. Nyní Čína do Česka dováží zboží v desetkrát vyšší hodnotě než Česko do Číny.

Kromě zemědělství chce Česko na čínském trhu v budoucnu uplatnit také třeba ekologické technologie nebo auta, mladoboleslavská Škoda chce v první fázi prodat čínským zákazníkům tři sta tisíc aut. "Zisk se má vrátit do výzkumu a vývoje," dodává náměstek Martin Tlapa. Čína pak v Česku hodlá investovat třeba do oblasti průmyslového textilu, obnovitelných zdrojů nebo letectví.

O tom, jak konkrétně se má prohloubit ekonomická spolupráce Česka a Číny, bude o víkendu na summitu zemí střední a východní Evropy a Číny v Rize jednat se svým čínským protějškem premiér Bohuslav Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy