Proč chtěl aparátčík Klause na Hrad, politiky nezajímá

Markéta Chaloupská
20. 3. 2009 22:00
Deník Aktuálně.cz získal důkaz, že kancléř Hradu hledal pomoc u Šloufa, šedé eminence ČSSD
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Čtyři dny před volbou prezidenta republiky se sešel Jiří Weigl, kancléř Václava Klause, s vlivným lobbistou Miroslavem Šloufem. Symbolem opoziční smlouvy, který za éry premiéra Miloše Zemana v politice odstartoval comeback bývalých aparátčíků a legalizoval vztahy s pochybnými podnikateli.

Mužem, který se přiznal ke kontaktům na zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka a o něhož se roky zajímají tajné služby - a to mimo jiné kvůli jeho kontaktům na ruské kruhy.

Jak v pátek odhalil online deník Aktutálně.cz, nesešli se proto, aby probrali oslavu narozenin, jak před rokem svorně tvrdili. Weigl chtěl prostřednictvím Šloufa získat pro Klause podporu Miloše Zemana.

Politiky však nezajímá, jaký zájem na podpoře Klause mohl mít sám Šlouf. A fakt, že se prezidentův blízký spolupracovník schází s kontroverzním lobbistou, je nijak neznepokojuje.

Žádné riziko v tom například nevidí ministr vnitra Ivan Langer  (ODS). "Ponechám to bez komentáře," napsal v sms zprávě.

"Když někdo v klidu s někým vyjednává o podpoře Václava Klause, tak mi to nevadí. Že vyjednával s panem Šloufem, tak to mě samozřejmě zaráží, ale když pan Weigl jako nezákonodárce mluvil s nezákonodárcem, tak si myslím, že se to netýkalo volitelů. V tom případě s tím problém nemám," řekl Aktuálně.cz předseda lidovců Jiří Čunek.

"Jsou to politické diskuse, kterých se mohou vést stovky," dodal.

Problém v tom nevidí ani poslanecký "rebel" Juraj Raninec z ODS. "Nevidím v tom problém. Pokud šlo jen o rozhovor a ne žádnou nátlakovou akci, tak o nic nejde. Já se také scházím s různými lidmi a debatujeme o různých věcech,"  myslí si Raninec.

Na dotaz, zda by to mělo vést k odvolání prezidentova kancléře Weigla, odpověděl, že rozhodně ne.

Zelené to nepřekvapilo

Asi nejostřeji kvůli inkriminované schůzce před rokem vystoupila Strana zelených. Proto také zelení poslanci požadovali veřejnou volbu, což nakonec prosadili.

Dnes jsou již ve svých prohlášeních opatrnější. Weiglovo přiznání je ale skoro vůbec nepřekvapilo.

"O čem jiném by si asi povídali, že? Pro mě nic nového. Ale víte co? Co kdyby nám pánové ještě prozradili, na čem se dohodli? Jak měla ta tajná volba dopadnout?" ptá se Martin Bursík.

Na dotaz, zda by podle nich měl být Weigl odvolán, Martin Bursík odvětil, že ho nezaměstnává.

O politické kultuře

"Jsem  rád, že se potvrzuje, to co jsme si mysleli ve dnech volby prezidenta, že byly snahy o zmanipulování voleb. Je to jen projev pokleslosti politické kultury u nás," komentoval kauzu senátor zvolený za zelené Jaromír Štětina.

Ten je také jediný, kdo si myslí, že by Weigl měl na Hradě skončit. "První, kdo by ho měl odvolat, je prezident. Pokud to ovšem není iniciativa samotného pana prezidenta. Pokud by tomu tak bylo, tak by se měl sám zamyslet nad tím, jestli by neměl odstoupit," myslí si Štětina.

Klaus před rokem kategoricky odmítl, že by o schůzce věděl.

 

Právě se děje

Další zprávy