Pro znevýhodněné děti je kariéra jen sen. Dvojice právniček jim ho pomáhá uskutečnit

Jaroslav Kramer
19. 10. 2018 15:44
Právničky Jitka Linhartová a Lucie Oršulová pracují v různých advokátních kancelářích, přesto je spojuje působení v neziskové organizaci Nadání a dovednosti. Ta se snaží umožnit mladým lidem z dětských domovů a sociálně znevýhodněného prostředí, aby v budoucnu uspěli v osobním i profesním životě. Za svou činnost byly letos nominovány na ocenění Pro bono & CSR.
Právníci pomáhají znevýhodněným dětem uspět v kariéře | Video: Daniela Hanušová

Jitka Linhartová, která působí jako advokátka v kanceláři Nedelka Kubáč a která je členkou dozorčí rady Nadání a dovednosti, pomáhá při chodu organizace a aktivně se zapojuje do fundraisingu. I díky němu se organizaci podařilo ve spolupráci se společností Samsung rozjet projekt Tvoje šance, který funguje jako roční mentoringový projekt pro studenty ze znevýhodněných rodin s ambicemi jít na vysokou školu, podnikat nebo se stát odborníkem v některém z technologických a příbuzných oborů.

"Tyto děti mají ambice, ale v jejich rodinách nejsou finanční prostředky na cokoliv, a proto jim pomáháme," popsala cíl neziskovky ředitelka Linda Hurdová. V programu dostali šanci třeba dvacetiletá Veronika a osmnáctiletý Dominik, kteří se chtějí v budoucnu stát právníky.

Advokátní kancelář Bányaiová Vožehová, kde působí jako partnerka Lucie Oršulová, podporuje Nadání a dovednosti již druhým rokem. Sponzoruje třeba projekt London Job&Fun, který každý rok umožní dvěma dětem z dětských domovů, mnohdy poprvé, vycestovat do zahraničí. V Londýně pak tři měsíce pracují v gastronomii a studují angličtinu.

"Psychika takových dětí je narušená a neumí si vlastně ani představit, že jim můžeme jejich sen splnit," dodává Hurdová. Právníci tak pomohli třeba osmnáctileté Daně, která se před dvěma lety rozhodla opustit rodinu a od té doby žije v dětském domově. Jejím snem je studovat marketing a management.

Pomoc právníků je přitom podle Hurdové zásadní. "Ať už jde o změnu v rejstříku, s nastavením GDPR či kontrolu smluv jak pro naši organizaci, tak i pro děti z dětských domovů, kterým našimi projekty pomáháme," pochvaluje si ochotu advokátek. Právní servis je důležitý také s ohledem na to, že mladí lidé, kteří vycházejí z domovů, jsou často zatíženi dluhy, které si však sami nenadělali, ale které jim brání v běžném zapojení do života.

 

Právě se děje

Další zprávy