Pro znevýhodněné děti je kariéra jen sen. Dvojice právniček jim ho pomáhá uskutečnit

Jaroslav Kramer
19. 10. 2018 15:44
Právničky Jitka Linhartová a Lucie Oršulová pracují v různých advokátních kancelářích, přesto je spojuje působení v neziskové organizaci Nadání a dovednosti. Ta se snaží umožnit mladým lidem z dětských domovů a sociálně znevýhodněného prostředí, aby v budoucnu uspěli v osobním i profesním životě. Za svou činnost byly letos nominovány na ocenění Pro bono & CSR.
Právníci pomáhají znevýhodněným dětem uspět v kariéře | Video: Daniela Hanušová

Jitka Linhartová, která působí jako advokátka v kanceláři Nedelka Kubáč a která je členkou dozorčí rady Nadání a dovednosti, pomáhá při chodu organizace a aktivně se zapojuje do fundraisingu. I díky němu se organizaci podařilo ve spolupráci se společností Samsung rozjet projekt Tvoje šance, který funguje jako roční mentoringový projekt pro studenty ze znevýhodněných rodin s ambicemi jít na vysokou školu, podnikat nebo se stát odborníkem v některém z technologických a příbuzných oborů.

"Tyto děti mají ambice, ale v jejich rodinách nejsou finanční prostředky na cokoliv, a proto jim pomáháme," popsala cíl neziskovky ředitelka Linda Hurdová. V programu dostali šanci třeba dvacetiletá Veronika a osmnáctiletý Dominik, kteří se chtějí v budoucnu stát právníky.

Advokátní kancelář Bányaiová Vožehová, kde působí jako partnerka Lucie Oršulová, podporuje Nadání a dovednosti již druhým rokem. Sponzoruje třeba projekt London Job&Fun, který každý rok umožní dvěma dětem z dětských domovů, mnohdy poprvé, vycestovat do zahraničí. V Londýně pak tři měsíce pracují v gastronomii a studují angličtinu.

"Psychika takových dětí je narušená a neumí si vlastně ani představit, že jim můžeme jejich sen splnit," dodává Hurdová. Právníci tak pomohli třeba osmnáctileté Daně, která se před dvěma lety rozhodla opustit rodinu a od té doby žije v dětském domově. Jejím snem je studovat marketing a management.

Pomoc právníků je přitom podle Hurdové zásadní. "Ať už jde o změnu v rejstříku, s nastavením GDPR či kontrolu smluv jak pro naši organizaci, tak i pro děti z dětských domovů, kterým našimi projekty pomáháme," pochvaluje si ochotu advokátek. Právní servis je důležitý také s ohledem na to, že mladí lidé, kteří vycházejí z domovů, jsou často zatíženi dluhy, které si však sami nenadělali, ale které jim brání v běžném zapojení do života.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 5 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy