Pro Zelenou úsporám II. vzniká nový název: "Šetři"

Pavel Baroch
26. 10. 2012 18:20
Státní dotace by kromě zateplování měly posloužit i na výměnu vytápení za ekologické
Foto: Pavel Baroch

Praha - Vedení ministerstva životního prostředí vážně přemýšlí o tom, že by přejmenovalo pokračování mimořádně úspěšného programu zateplování domů Zelená úsporám, které by mělo být spuštěno v polovině příštího roku.

Podle zjištění Aktuálně.cz by se Zelená úsporám 2 měl jmenovat na "Šetři". Úřad Tomáše Chalupy (ODS) změnu názvu skutečně připouští, zároveň dodává, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Mluvčí ministerstva Matyáš Vitík sdělil, že jde zatím o pracovní název. "Vznikl zcela věcně z obsahu a cílu nového programu, kdy se mají šetřit peníze, energie a životní prostředí," řekl Aktuálně.cz Vitík.

Dodal, že název ještě nebyl schválen. "Je pracovním názvem pracovní skupiny," řekl Vitík. "Zda zůstane původní název, nebo se změní, není rozhodnuto."

Chalupův náměstek Tomáš Podivínský zmínil název "Šetři" minulý týden na jednání senátního výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Původní program Zelená úsporám spustilo ministerstvo životního prostředí na jaře 2009, když ministerstvo vedl Martin Bursík ze Strany zelených.

Dotace i na změnu vytápění

Další chystanou novinkou programu Zelená úsporám 2 - Šetři je to, že stát s velkou pravděpodobností přispěje domácnostem i na výměnu starého vytápění za ekologické, jako tomu bylo v původní Zelené úsporám.

Vyplývá to z několika vyjádření vedení ministerstva, například i zmiňovaného náměstka Podivínského na zasedání senátního výboru. Dosud ministerstvo hovořilo jen o zateplování.

Víc peněz než pro první Zelenou úsporám

Přesné podmínky pro rozdělování peněz z programu Zelená úsporám 2 - Šetři vedení ministerstva ještě nepředstavilo.

Ministr Chalupa odhaduje, že na zateplování bude víc prostředků než v původní Zelené úsporám, kde stát rozdělí něco přes 20 miliard. Ministerstvo získá peníze prodejem části emisních povolenek.

"Naší ambicí je, aby dotace šly primárně na rekonstrukci veřejných budov, jako jsou školky, školy nebo sociální a kulturní zařízení. Druhou skupinou podporovaných projektů bude rekonstrukce soukromých domů zaměřená opět na snižování energetické náročnosti," řekl Chalupa bezprostředně poté, co vláda na konci července schválila zákon, který upravuje obchodování s emisními povolenkami.

Foto: Pavel Baroch

Polovina pro státní kasu

Podle sdružení Šance pro budovy ovšem mohl Chalupa získat na zateplování víc peněz. Odhaduje, že ve hře je okolo 80 miliard, přičemž Státní fond životního prostředí získá jen necelých 30 miliard korun. Největší díl - celá polovina - zamíří do státního rozpočtu.

Budovy v Česku by přitom bez potíží "spotřebovaly" na zateplení asi 100 miliard do roku 2020.

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že jde o kompromis mezi jeho resortem a ministerstvem průmyslu. Součástí je stanovený poměr, v jakém budou peníze do oblasti životního prostředí směřovat.

"V prvním roce - 2013 - získá program pro konečné spotřebitele, veřejné budovy a domácnosti z poloviny celkových peněz z prodeje povolenek, která je přímo určená na oblast životního prostředí, celých 100 procent," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.
 
"V následujících letech to pak bude 64 procent na konečné spotřebitele, veřejné budovy a domácnosti, 36 procent částky připadne na projekty úspor energie zaměřené na rozvodné systémy tepla i na vlastní úspory v průmyslu," dodal Vitík.

Ekonom a člen NERV Miroslav Zámečník ve své studii uvedl, že každý milion vložený do energeticky úsporných opatření bude mít kladný dopad na HDP ve výši 2,13 až 3,59 milionu korun.

Jak se vám líbí nový název pro Zelenou úsporám II.? Nebo byste měli lepší nápad? Diskutujte na Facebooku:

 

Právě se děje

Další zprávy