Příznivci vodních skútrů mají naději. Zákaz obcí skončí

Michal Štůsek Michal Štůsek
20. 1. 2011 18:08
Nyní pro skútry platí zákaz jízdy na všech vodních cestách
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Příznivci vodních skútrů se již možná v brzké době budou moci legálně prohánět po hlavních českých tocích.

Umožní jim to novela zákona ministerstva dopravy o vnitrozemské plavbě.

Od roku 2007 o povolení jízdy na vodních skútrech rozhodují obce, ty však podle ministerstva pokračují v nastaveném standardu, který pro příznivce tohoto sportu znamenal úplný zákaz.

"Obce jízdu zakazovaly, aniž by poskytly relevantní argumenty pro svá rozhodnutí," sdělil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Rozhodnutí může změnit soud

Ministerstvo proto navrhlo novelu zákona, která způsob rozhodování změní.

"Pravomoc přejde na Státní plavební správu, obce se budou moci účastnit rozhodovacích řízení, ale nebudou mít možnost veta, jako tomu bylo dosud," dodal mluvčí.

Pokud bude i přes nesouhlas obce jízda skútrům v dané lokaci povolena, nezbude jim jiná možnost, než spor řešit soudní cestou. "V tom případě bude záležet na soudu a tvrzení odborníků, proč má být v daném místě jízda povolena nebo ne," vysvětluje Ptačinský.

Ministerstvo se snažilo novelu prosadit již za vedení Petra Bendla z ODS. Dříve, než stihli poslanci návrh projednat, padla vláda.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA prověřují plány Česka a dalších zemí kvůli zavedení digitální daně

Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy