Prix Bohemia Radio: Válek a Kofránková v síni slávy

ČTK ČTK
24. 11. 2014 21:40
Mezinárodní festival Prix Bohemia Radio ocenil osobnosti rozhlasové tvorby: Cenu Karla Kyncla získala Klára Lukešová-Stejskalová, Cenu Jiřího Ješe pak obdržel Jan Macháček.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Do Síně slávy festivalu Prix Bohemia Radio dnes vstoupil dlouholetý dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) Vladimír Válek a režisérka rozhlasových her Hana Kofránková.

Cenu Karla Kyncla získala Klára Lukešová-Stejskalová, Cenu Jiřího Ješe pak obdržel Jan Macháček. Pavla Tomicová převzala Cenu Thálie 2014 za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře.

Mezinárodní festival Prix Bohemia Radio ocenil osobnosti rozhlasové tvorby v rámci zahajovacího koncertu 31. ročníku ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Na něm vystoupil SOČR pod taktovkou Jana Kučery s programem věnovaným české a československé filmové hudbě.

V letošním roce jsou vyhlášeny čtyři soutěžní kategorie - Online, Pořad pro děti, Dokument a Zpravodajský příspěvek (reportáž). Vítěze vyhlásí 27. listopadu. "Cílem soutěže, jejímž vyhlašovatelem i pořadatelem je Český rozhlas, je přispívat ke zvyšování kvality rozhlasové tvorby," uvedl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

Úterní program festivalu se zaměří na tvorbu pro děti a mladé posluchače. Sdružení pro rozhlasovou tvorbu připravilo na první tři festivalové dny v kavárně Strop v Balbínově 14 poslechy debaty 'o páté'. Zájemci si mohli poslechnout rozhlasové hry Petra Pýchy Benzína Dehtov a Ladislava Smočka Bludiště.

Mezinárodní přehlídka rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio potrvá až do čtvrtka 27. listopadu. Čtyři dny festivalu nabízejí besedy, veřejné poslechy, diskuze, konference, ale také workshopy, přednášky či koncerty. Podrobné informace o festivalu je možné najít www.prixbohemiaradio.cz.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy