Prix Bohemia Radio: Válek a Kofránková v síni slávy

ČTK ČTK
24. 11. 2014 21:40
Mezinárodní festival Prix Bohemia Radio ocenil osobnosti rozhlasové tvorby: Cenu Karla Kyncla získala Klára Lukešová-Stejskalová, Cenu Jiřího Ješe pak obdržel Jan Macháček.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Do Síně slávy festivalu Prix Bohemia Radio dnes vstoupil dlouholetý dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) Vladimír Válek a režisérka rozhlasových her Hana Kofránková.

Cenu Karla Kyncla získala Klára Lukešová-Stejskalová, Cenu Jiřího Ješe pak obdržel Jan Macháček. Pavla Tomicová převzala Cenu Thálie 2014 za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře.

Mezinárodní festival Prix Bohemia Radio ocenil osobnosti rozhlasové tvorby v rámci zahajovacího koncertu 31. ročníku ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Na něm vystoupil SOČR pod taktovkou Jana Kučery s programem věnovaným české a československé filmové hudbě.

V letošním roce jsou vyhlášeny čtyři soutěžní kategorie - Online, Pořad pro děti, Dokument a Zpravodajský příspěvek (reportáž). Vítěze vyhlásí 27. listopadu. "Cílem soutěže, jejímž vyhlašovatelem i pořadatelem je Český rozhlas, je přispívat ke zvyšování kvality rozhlasové tvorby," uvedl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral.

Úterní program festivalu se zaměří na tvorbu pro děti a mladé posluchače. Sdružení pro rozhlasovou tvorbu připravilo na první tři festivalové dny v kavárně Strop v Balbínově 14 poslechy debaty 'o páté'. Zájemci si mohli poslechnout rozhlasové hry Petra Pýchy Benzína Dehtov a Ladislava Smočka Bludiště.

Mezinárodní přehlídka rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio potrvá až do čtvrtka 27. listopadu. Čtyři dny festivalu nabízejí besedy, veřejné poslechy, diskuze, konference, ale také workshopy, přednášky či koncerty. Podrobné informace o festivalu je možné najít www.prixbohemiaradio.cz.

 

Právě se děje

před 6 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy