Přívalové deště přicházejí. A s nimi jedna dobrá zpráva

Domácí Dagmar Honsová, Meteopress, Domácí
12. 6. 2012 11:16
Tlaková níže Franzi přináší srážky, ale i postupné oteplení
Foto: Reuters

Česká republika - Zatím se zdá, že léto je pořád v nedohlednu. Přestože už nyní nás trápí zatažená obloha a chladné počasí, situace se v úterý ještě zhorší.

Počasí v Česku totiž začne ovlivňovat tlaková níže Franzi, která přichází z Alpských oblastí do severovýchodní Evropy.

Ta s sebou večer na Moravu, Slezsko i část Čech přinese vydatné srážky, které mohou přinést rozvodnění menších toků. Na severozápadě území se budou srážky vyskytovat pouze ojediněle.

Meteorologové proto doporučují, aby lidé bedlivě sledovali předpověď počasí a při silném dešti jezdili opatrně autem.

V Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji se mohou srážkové úhrny pohybovat kolem 50 mm za 12 hodin, na návětrných stranách Jeseníků a Beskyd kolem 70 mm.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí srážky i na jihu Čech. Vydal již proto výstrahu, podle které může být na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a v Českých Budějovicích od úterních 20:00 hodin až do středeční noci dosažena povodňová bdělost.

"Na tocích v oblasti Novohradských hor a podhůří Šumavy očekáváme překročení prvního stupně povodňové aktivity, ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. V ostatních oblastech zasažených vydatnými srážkami může dojít na malých tocích a potocích k přechodnému vylití z koryta," uvedl ČHMÚ.

Srážky by mohly způsobit problémy například u hráze rybníka Dolní Kladiny na Pelhřimovsku, ta už je totiž nyní narušená a hrozí protržením.

Déšť bude na východě území ustávat během noci na čtvrtek. Od pátku bude oblačnosti výrazně ubývat.

I přes vytrvalý déšť půjdou teploty rychle nahoru - ve středu a ve čtvrtek naměříme v maximech teploty do 20 °C, v pátek dosáhnou až 27 °C a o víkendu se rtuť teploměru zastaví až na tropických 30 °C.

Úterní srážky.
Úterní srážky. | Foto: Meteopress

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak bude? Sledujte předpověď počasí.

 

Právě se děje

Další zprávy