Přítel vylosuje přítele a Syner má další zakázku

Eliška Bártová Eliška Bártová
9. 3. 2009 22:16
Rekonstrukce kolejí za stovky milionů byla jednou z největších zakázek pro MS v Liberci
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Záběr dvouminutového šátrání v osudí při losování uchazečů o stavbu arény v Karlových Varech se před rokem stal hitem internetu.

Díky usilovnému losování se do soutěže o miliardovou zakázku dostalo následně vítězné konsorcium Syner-Bau-stav-Metrostav.

A byla to opět losovačka, jenž dopomohla Syneru k jedné z nejobjemnějších zakázek pro liberecký šampionát - rekonstrukci kolejí za 359 milionů korun.

V pondělí o tom informoval pořad Reportéři ČT, jenž zároveň upozornil, že u losování nebyl žádný zástupce ministerstva.

Nad vším dohlížel majitel firmy Investing cz Josef Nadrchal. Ten navrhl losování, připravil lístky do osudí a posléze z něj vytáhl ten s nápisem Syner.

Deník Aktuálně.cz již dříve upozornil, že Nadrchal je se Synerem úzce spjat nejen společnými stavebními projekty, ale také dlouholetým přátelstvím s jeho manažery.

Nejnižší cena?

Jak tedy vypadal výběr firmy pro rekonstrukci kolejí?

Podle dokumentů, které Reporéři ČT zveřejnili, se do soutěže přihlásilo 15 firem. Tři byly vyřazeny pro formální nedostatky, poté Investing cz navrhl, aby se jejich počet zúžil losováním.

Z dvanácti firem bylo z osudí vytaženo pět. Mezi nimi i později vítězný Syner, jenž vyhrál díky nejnižší nabídnuté ceně.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Následně proběhla další dvě výběrová řízení na dodatečné práce a dvě na vicepráce, ze kterých vzešel vítězně opět Syner. Celkem tak získal zakázky za 359 milionů korun.

Jak upozorňuje zpráva NKÚ, konečná cena stavby se navýšila o 58 procent. Zároveň byly podle kontrolorů Syneru propláceny faktury za neprovedené práce a ministerstvo nebylo informováno o konání řízení na dodatečné práce.

Potud strohá fakta. Podrobnější pohled do zákulisí vnáší do příběhu, na jehož konci padla trestní oznámení, důležité souvislosti.

Obchodník Nadrchal

Klíčovou roli v této kauze sehrál Josef Nadrchal, majitel firmy Investing cz. Tato firma získala od Technické univerzity bez výběrového řízení zakázku na dohled nad celou stavbou.

Sám Nadrchal v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že pro svoji firmu záměrně nadhodnotil cenu zakázky. "Samozřejmě, když jsem věděl, že tu zakázku dostaneme, tak jsem jim to napálil," řekl. "Chovám se jak obchodník."

A právě tento muž navrhl, aby se počet zájemců o zakázku na rekonstrukci kolejí zúžil losováním.

"S návrhem losovat přišel mandatář - Investing cz," říká mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. "Vedení univerzity to pak jenom schválilo."

Jak vyplývá z dokumentů, o nichž Reportéři ČT informovali, Josef Nadrchal připravil losování a tahal z osudí.

"Losování proběhlo tak, že Josef Nadrchal napsal na dvanáct rozměrově i barevně stejných lístků jména výše uvedených společností," uvádí se v protokolu o vyhodnocení kvalifikace zájemců. "Ty poté sroloval, pevně převázal a vložil do krabice. Lístky v krabici promíchal a náhodným výběrem vylosoval pět lístků."

Pan Nadrchal figuruje jako člen hodnotící komise i u dalších dvou výběrových řízení na dodatečné práce, jejichž vítězem je v obou případech opět Syner.

Společný projekt

Pochvala od bývalého majitele Syneru
Pochvala od bývalého majitele Syneru | Foto: Ondřej Besperát

Nadrchala přitom pojí s bývalým majitelem Syneru (Petr Syrovátko akcie Syneru již nevlastní, ale je akcionářem firmy S group, pod kterou Syner spadá) nejen dlouholeté přátelství, ale i společné stavební projekty.

Investing například pro Syner prováděl technický dozor při stavbě arény v Liberci.

Poté, co pod dohledem Investingu cz získal Syner zakázku na rekonstrukci kolejí, pomohl Syner Nadrchalově firmě a spolu s Investingem se zapojil do projektu výstavby domu v centru města.

V zájmu mistrovství

Zatímco pan Nadrchal byl u všech výběrových řízení, ministerstvo se účastnilo pouze jednoho.

"Protože nám byl pozdě sdělen termín," vysvětlila důvody neúčasti pro Reportéry ČT Kateřina Škarková, ředitelka odboru investic MŠMT .

Přestože byl Syner vybrán bez jejich přítomnosti, ministerstvo zpětně rozhodnutí odsouhlasilo.

"Pokud by se výběrové řízení zrušilo, znamenalo by to, že se nestihnou termíny realizace celé akce," uvedla v pořadu české televize Škarková. "A znamenalo by to, že se nezrealizuje akce do mistrovství světa."

Na zcela nedostatečnou kontrolu institucí při zadávání zakázek pro liberecké mistrovství upozornil v rozhovoru pro Aktuálně.cz prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

"Jako nejzávažnější lze hodnotit prakticky nulovou kontrolní činnost Ministerstva školství, university i města Liberec," řekl v rozhovoru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy