Přítel vylosuje přítele a Syner má další zakázku

Eliška Bártová Eliška Bártová
9. 3. 2009 22:16
Rekonstrukce kolejí za stovky milionů byla jednou z největších zakázek pro MS v Liberci
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu
Vysokoškolské koleje Harcov během šampionátu | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Záběr dvouminutového šátrání v osudí při losování uchazečů o stavbu arény v Karlových Varech se před rokem stal hitem internetu.

Díky usilovnému losování se do soutěže o miliardovou zakázku dostalo následně vítězné konsorcium Syner-Bau-stav-Metrostav.

A byla to opět losovačka, jenž dopomohla Syneru k jedné z nejobjemnějších zakázek pro liberecký šampionát - rekonstrukci kolejí za 359 milionů korun.

V pondělí o tom informoval pořad Reportéři ČT, jenž zároveň upozornil, že u losování nebyl žádný zástupce ministerstva.

Nad vším dohlížel majitel firmy Investing cz Josef Nadrchal. Ten navrhl losování, připravil lístky do osudí a posléze z něj vytáhl ten s nápisem Syner.

Deník Aktuálně.cz již dříve upozornil, že Nadrchal je se Synerem úzce spjat nejen společnými stavebními projekty, ale také dlouholetým přátelstvím s jeho manažery.

Nejnižší cena?

Jak tedy vypadal výběr firmy pro rekonstrukci kolejí?

Podle dokumentů, které Reporéři ČT zveřejnili, se do soutěže přihlásilo 15 firem. Tři byly vyřazeny pro formální nedostatky, poté Investing cz navrhl, aby se jejich počet zúžil losováním.

Z dvanácti firem bylo z osudí vytaženo pět. Mezi nimi i později vítězný Syner, jenž vyhrál díky nejnižší nabídnuté ceně.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Následně proběhla další dvě výběrová řízení na dodatečné práce a dvě na vicepráce, ze kterých vzešel vítězně opět Syner. Celkem tak získal zakázky za 359 milionů korun.

Jak upozorňuje zpráva NKÚ, konečná cena stavby se navýšila o 58 procent. Zároveň byly podle kontrolorů Syneru propláceny faktury za neprovedené práce a ministerstvo nebylo informováno o konání řízení na dodatečné práce.

Potud strohá fakta. Podrobnější pohled do zákulisí vnáší do příběhu, na jehož konci padla trestní oznámení, důležité souvislosti.

Obchodník Nadrchal

Klíčovou roli v této kauze sehrál Josef Nadrchal, majitel firmy Investing cz. Tato firma získala od Technické univerzity bez výběrového řízení zakázku na dohled nad celou stavbou.

Sám Nadrchal v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že pro svoji firmu záměrně nadhodnotil cenu zakázky. "Samozřejmě, když jsem věděl, že tu zakázku dostaneme, tak jsem jim to napálil," řekl. "Chovám se jak obchodník."

A právě tento muž navrhl, aby se počet zájemců o zakázku na rekonstrukci kolejí zúžil losováním.

"S návrhem losovat přišel mandatář - Investing cz," říká mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. "Vedení univerzity to pak jenom schválilo."

Jak vyplývá z dokumentů, o nichž Reportéři ČT informovali, Josef Nadrchal připravil losování a tahal z osudí.

"Losování proběhlo tak, že Josef Nadrchal napsal na dvanáct rozměrově i barevně stejných lístků jména výše uvedených společností," uvádí se v protokolu o vyhodnocení kvalifikace zájemců. "Ty poté sroloval, pevně převázal a vložil do krabice. Lístky v krabici promíchal a náhodným výběrem vylosoval pět lístků."

Pan Nadrchal figuruje jako člen hodnotící komise i u dalších dvou výběrových řízení na dodatečné práce, jejichž vítězem je v obou případech opět Syner.

Společný projekt

Pochvala od bývalého majitele Syneru
Pochvala od bývalého majitele Syneru | Foto: Ondřej Besperát

Nadrchala přitom pojí s bývalým majitelem Syneru (Petr Syrovátko akcie Syneru již nevlastní, ale je akcionářem firmy S group, pod kterou Syner spadá) nejen dlouholeté přátelství, ale i společné stavební projekty.

Investing například pro Syner prováděl technický dozor při stavbě arény v Liberci.

Poté, co pod dohledem Investingu cz získal Syner zakázku na rekonstrukci kolejí, pomohl Syner Nadrchalově firmě a spolu s Investingem se zapojil do projektu výstavby domu v centru města.

V zájmu mistrovství

Zatímco pan Nadrchal byl u všech výběrových řízení, ministerstvo se účastnilo pouze jednoho.

"Protože nám byl pozdě sdělen termín," vysvětlila důvody neúčasti pro Reportéry ČT Kateřina Škarková, ředitelka odboru investic MŠMT .

Přestože byl Syner vybrán bez jejich přítomnosti, ministerstvo zpětně rozhodnutí odsouhlasilo.

"Pokud by se výběrové řízení zrušilo, znamenalo by to, že se nestihnou termíny realizace celé akce," uvedla v pořadu české televize Škarková. "A znamenalo by to, že se nezrealizuje akce do mistrovství světa."

Na zcela nedostatečnou kontrolu institucí při zadávání zakázek pro liberecké mistrovství upozornil v rozhovoru pro Aktuálně.cz prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

"Jako nejzávažnější lze hodnotit prakticky nulovou kontrolní činnost Ministerstva školství, university i města Liberec," řekl v rozhovoru.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy