Čím větší město, tím menší strach. Uprchlíky v sousedství přesto nechce polovina Čechů

Domácí Domácí
16. 6. 2016 10:31
Podle průzkumu jsou názory na fakt, že by se do města, či obce přistěhovala rodina uprchlíků vyrovnané. 49 procent lidí je proti, 51 procent si myslí, že by to problémy nepřineslo. Rozhodujícím faktorem je velikost města a vzdělání. Lidé z větších měst a s vyšším vzděláním by s přistěhováním uprchlíků neměli výrazný problém na rozdíl od méně vzdělaných lidí z menších měst a obcí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Přistěhování dvou nebo tří rodin uprchlíků do českého města či obce by podle poloviny lidí způsobilo problémy. Druhá polovina Čechů - přesně 51 procent - zastává opačný názor a myslí si, že žádné potíže by to nepřineslo. Názory na přistěhování rodin úzce souvisí s velikostí města a vzděláním dotazovaných.

"Se zvyšujícím se počtem obyvatel se snižuje podíl těch, kteří od příchodu rodin uprchlíků očekávají vážné problémy," vyplynulo z květnového průzkumu agentury STEM, do kterého se zapojilo 1292 lidí. Pokud by se migranti přestěhovali do menších měst a obcí, šlo by o reálné „sousedství“ s větším potenciálním vlivem na život obce v porovnání s městy či velkoměsty.

Větší problém s potenciálním přistěhováním rodin migrantů mají také lidé s nižším vzděláním. Jde například o dělníky a úředníky a lidi z domácností hůře finančně zajištěných.

Tři pětiny dotazovaných by také byly raději, kdyby se uprchlíci přizpůsobili českému způsobu života a začlenili se do společnosti. Názor, že by se přistěhovalci měli držet jen ve svých rodinách a komunitách má 39 procent lidí. Většinou se jedná o občany s nižším vzděláním.

 

Právě se děje

Další zprávy