Čím větší město, tím menší strach. Uprchlíky v sousedství přesto nechce polovina Čechů

Domácí Domácí
16. 6. 2016 10:31
Podle průzkumu jsou názory na fakt, že by se do města, či obce přistěhovala rodina uprchlíků vyrovnané. 49 procent lidí je proti, 51 procent si myslí, že by to problémy nepřineslo. Rozhodujícím faktorem je velikost města a vzdělání. Lidé z větších měst a s vyšším vzděláním by s přistěhováním uprchlíků neměli výrazný problém na rozdíl od méně vzdělaných lidí z menších měst a obcí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Přistěhování dvou nebo tří rodin uprchlíků do českého města či obce by podle poloviny lidí způsobilo problémy. Druhá polovina Čechů - přesně 51 procent - zastává opačný názor a myslí si, že žádné potíže by to nepřineslo. Názory na přistěhování rodin úzce souvisí s velikostí města a vzděláním dotazovaných.

"Se zvyšujícím se počtem obyvatel se snižuje podíl těch, kteří od příchodu rodin uprchlíků očekávají vážné problémy," vyplynulo z květnového průzkumu agentury STEM, do kterého se zapojilo 1292 lidí. Pokud by se migranti přestěhovali do menších měst a obcí, šlo by o reálné „sousedství“ s větším potenciálním vlivem na život obce v porovnání s městy či velkoměsty.

Větší problém s potenciálním přistěhováním rodin migrantů mají také lidé s nižším vzděláním. Jde například o dělníky a úředníky a lidi z domácností hůře finančně zajištěných.

Tři pětiny dotazovaných by také byly raději, kdyby se uprchlíci přizpůsobili českému způsobu života a začlenili se do společnosti. Názor, že by se přistěhovalci měli držet jen ve svých rodinách a komunitách má 39 procent lidí. Většinou se jedná o občany s nižším vzděláním.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy