Přispějte na chudý OSA, skandovali demonstranti a vybírali drobné do prasátka

ČTK Aleš Ligas, ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2016 15:48
Demonstrace proti zvyšování autorských poplatků a za větší transparentnost Ochranného svazu autorského (OSA) se ve čtvrtek před polednem uskutečnila před jejím sídlem v Praze. Protest zorganizovali starostové ze Sdružení místních samospráv s podporou České pirátské strany a neziskových organizací. Na podporu několika desítek demonstrujících vystoupil například senátor Ivo Valenta nebo prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Protest před OSA.
Protest před OSA. | Foto: Michaela Vařeková

Praha – Před sídlem Ochranného svazu autorského (OSA) se ve čtvrtek před polednem shromáždilo několik desítek lidí, aby vyjádřili nesouhlas s plánovaným zvýšením autorského poplatku za vysílání hudby na veřejných prostranstvích o padesát procent. Toto zvýšení se týká poplatků za hudbu z rádií, televizí a internetu na veřejných místech.

Organizátoři protestu, kterými byli starostové ze Sdružení místních samospráv s podporou České pirátské strany a neziskových organizací, upozorňují na netransparentnost státní organizace, kterou podle nich nikdo adekvátně nekontroluje, a přitom má obraty v řádu stamilionů korun. Vadí jim také nespravedlivé přerozdělování vybraných peněz. Ve skokovém zvýšení poplatku vidí finanční zátěž pro pořádání malých kulturních akcí nebo pro drobné podnikatele.

„Nelíbí se nám monopolní postavení OSA, která manipuluje s výší poplatků podle svého. Často slýcháme, že se to obcí netýká. My ale přece provozujeme naše obecní hospůdky, hudební akce, letní kina nebo obecní rozhlas. Z toho všeho musíme platit a nejsou to malé částky,“ řekl místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček.

Organizátoři také zdůrazňují, že je ministerstvo kultury, pod které OSA patří, k této záležitosti netečné. Ke zvýšení poplatku se na demonstraci vyjádřil také senátor a kandidát na hejtmana ve Zlínském kraji Ivo Valenta, který v Senátu předložil zákon, ve kterém chce cimbálovou muziku a folklorní soubory osvobodit od povinnosti odvádět poplatky za lidové písně.

„Nelíbí se mi chování OSA a její skokové zvyšování poplatků. Takové zvýšení by si žádná jiná státní organizace nemohla dovolit. Proto jsme do Poslanecké sněmovny poslali pozměňovací návrh autorského zákona, který by měl nad OSA vytvořit dozorčí orgán. Není možné, aby si miliardu, kterou vybere ročně tento svaz, rozdělovalo několik jedinců bez kontroly,“ upřesnil Valenta.

Ke zneužívání monopolu nedochází, tvrdí ministerstvo kultury

Podle ministerstva kultury úřad svého postavení nezneužívá a nelze jej regulovat. "Ministerstvo kultury není oprávněno vstupovat do těchto v zásadě soukromoprávních vztahů a regulovat sazby odměn, které mají být předmětem smluv mezi uživateli a kolektivními správci," sdělila mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Dodala, že tím je však dotčena pravomoc Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže posuzovat, zda ze strany kolektivních správců nedochází ke zneužívání dominantního postavení z hlediska soutěžně-právních předpisů.

Zástupci OSA naopak argumentují, že jsou tyto poplatky v České republice mnohem nižší než ve zbytku zemí Evropské unie. „Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, kde historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,“ uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Roman Strejček po výzvách organizátorů nakonec před protestující nevyšel. „Nepovažuji za vhodné, abych se vyjadřoval k předvolebním prohlášením a akcím politických uskupení,“ dodal.

Protest přes sídlem OSA měl chvílemi podobu happeningu, když přítomní dávali drobné do kasičky v podobě prasátka za skandování 'přispějte na chudý OSA'.

Po demonstraci před budovou OSA se dav přesunul před ministerstvo kultury, kde žádal o vyjádření někoho z úřadu. Po neúspěchu organizátoři nahlášenou demonstraci ukončili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy