Přišli z byznysu za nižší plat. Po "účelové čistce" odchází náměstci ze státní služby znechuceni

Radek Dragoun Radek Dragoun
23. 2. 2018 11:55
Petr Hejduk a Martin Kučera přišli na ministerstvo práce jako odborníci z byznysu, kteří předtím nebyli spojení s politikou.
Bývalý náměstek ministerstva práce Martin Kučera, který měl na starost ekonomiku a evropské fondy.
Bývalý náměstek ministerstva práce Martin Kučera, který měl na starost ekonomiku a evropské fondy. | Foto: MPSV

Praha - Odbornému náměstkovi na ministerstvu práce Petru Hejdukovi přišel poslední čtvrtek před loňskými Vánocemi od státního tajemníka e-mail, ať je následující den v práci a neodchází z ní dříve. "Kolem poledne si mě zavolal a předložil mi tři dokumenty. Jeden dokument bylo zrušení mého místa, druhý dokument bylo odvolání z pozice náměstka, třetí dokument bylo postavení mimo službu," popisuje schůzku z 22. prosince Hejduk.

Podobně jako dalších jeho 22 kolegů z různých ministerstev se dozvěděl, že vláda Andreje Babiše v rámci takzvané systemizace ruší jeho sekci a on tím přichází o své místo.

Na ministerstvu práce kvůli tomu přišlo o práci pět z osmi odborných náměstků. Podle kritiků vláda využila tento nástroj k tomu, aby se zbavila nepohodlných úředníků. Právě tomu měl však zabránit služební zákon, který v minulém volebním období zákonodárci po naléhání Evropské unie schválili.

"Paní ministryně se nás chtěla zbavit," má jasno Hejduk. A podobně to vidí i Martin Kučera, bývalý náměstek pro řízení sekce ekonomiky a evropských fondů na MPSV. "Na ministerstvech, kde působili sociálnědemokratičtí ministři, proběhla účelová čistka," říká Kučera.

Jeho i Hejduka překvapil způsob, jakým o místo přišli. Nikdo z vedení ministerstva se s nimi po nástupu nové vlády dopředu nesešel. Kučera navíc obdržel dva týdny před vyhazovem pravidelné hodnocení, které úředníci podle zákona dostávají. Nebyly v něm žádné výtky. Koneckonců pod Kučerovým vedením patřilo ministerstvo práce k premiantům v čerpání evropských peněz. "To vás pak trochu zaskočí, když vás za 14 dní vyhodí," říká bývalý náměstek.

"Byl jsem zvyklý na jednání typu, že si s vámi nadřízený sedne a řekne, podívejte se, já vás tady nechci, dá vám nějaké odstupné, dohodne se s vámi na odchodu a jdete. To se mi stalo v kariéře třikrát," dodává Kučera s odkazem na své působení na vysokých manažerských pozicích v Erste Bank nebo Citibank.

U stejné banky předtím pracoval i Hejduk. Oba na ministerstvo jako odborníky z byznysu přivedla tehdy nastupující ministryně Michaela Marksová. "Martin Kučera byl po mém nástupu náhodou volný, za což jsem byla velmi ráda, protože pro ekonomiku a evropské fondy jsem potřebovala odborníka a zároveň někoho, kdo není spjat s žádnými politickými strukturami," vysvětluje Marksová, proč sáhla po Kučerovi, kterého zná z vysokoškolských studií.

I výběr Hejduka odůvodňuje tím, že šlo o odborníka nespojeného s politikou. "S oběma se mi spolupracovalo skvěle a nerozumím tomu, proč zrovna oni dva byli také odejiti," diví se Marksová. Dodává, že oba měli výborná služební hodnocení.

Jejich odchodem se bude možná zabývat soud

Hejduk i Kučera nyní zvažují, že se kvůli "účelové čistce", jak shodně systemizaci nazývají, obrátí i na soud. Podobně se již do médií vyjádřil i bývalý náměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský či Jiří Jirsa z ministerstva zemědělství.

"Soud by zkoumal, jestli se ve skutečnosti vláda pod pláštíkem zákonných důvodů nechtěla zbavit konkrétních náměstků, což by bylo nezákonné," vysvětluje ústavní právník Marek Antoš.

Hejdukovi ještě více než samotná systemizace vadí to, že byl postaven mimo službu. Ministerstvo mu totiž po zrušení jeho pozice musí najít jiné vhodné místo. To ale prý neexistovalo, a tak byl Hejduk postaven mimo službu. "Nedokážu vstřebat to, že tu jsou místa nejvyšších představených, na kterých nikdo nesedí, a do výběrových řízení se nikdo nehlásí. To je absurdní," nechápe Hejduk. 

Ministerstvo trvá na tom, že žádnou vhodnou pozici pro Kučeru ani Hejduka nemá. "V této době jim soustavně hledáme vhodné volné místo," řekl mluvčí Petr Sulek. 

Odvolaní náměstci se mohou přihlásit do výběrových řízení na nová místa. Svůj post tak ze třiadvacítky vyhozených získal zpět Eduard Muřický na ministerstvu průmyslu a Ondřej Landa na financích. Ne všichni ale takovou možnost mají. Například Kučerovi k povinné čtyřleté praxi ve státní správě, kterou nově požaduje změněný služební zákon, chybí pár měsíců. O místo se tak ucházet nemůže.

Do státní správy už nikdy více

Oba bývalí náměstci z ministerstva práce svého rozhodnutí opustit byznys a přejít do státní správy nelitují. I když Kučera je po této zkušenosti znechucený a pochybuje, že se do služeb státu vrátí. "Šel jsem z byznysu za půl peněz do státní správy, ale zase jsem se tam strašně moc naučil. Ve finále toho nelituji. Ale je to pro mě hořká pilulka. Přiznám se, že nemám ambici se do ní vracet. Pro mě je to uzavřená záležitost a bohužel tedy s trpkým koncem," říká Kučera.

Podobně svou budoucnost ve státní správě vidí i Hejduk. "Já jsem možná o něco málo méně znechucen než pan náměstek Kučera, protože si to ještě dokážu představit. Ne tedy na ministerstvu, to přiznávám. Ale spíše počítám s tím, že se vrátím do byznysu," říká Hejduk.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 1 hodinou

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy