Přírodní skvost, vzácné orchideje, chrání ostré kosy

Pavel Baroch
22. 7. 2012 8:10
Další díl letního seriálu Aktuálně.cz, v němž ekologické celebrity vybírají přírodní poklady
Lopenické sedlo.
Lopenické sedlo. | Foto: Bohumil Jagoš

Luhačovice - Pětasedmdesát rostlinných druhů na dvou metrech čtverečních, nebo také 110 druhů na dvaceti metrech čtverečních.

Louky v Bílých Karpatech, které bývají nazývány rovněž jako bělokarpatské orchidejové louky, patří k nejrozsáhlejším a druhově nejbohatším porostům ve střední Evropě.

Do letního seriálu Aktuálně.cz Přírodní skvosty Česka ji z pětice oslovených odborníků vybrali s výjimkou ministra životního prostředí Tomáše Chalupy všichni.

Krajina jako africká savana

"Je to jeden z dokladů, že člověk uměl využívat krajinu ke svému užitku a zároveň vytvořit kulturně-přírodní podmínky s neobyčejnou rozmanitostí rostlinných i živočišných společenstev. Ze vzdálenějších pohledu není místní krajina nepodobná africké savaně," řekl Aktuálně.cz František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny.

"Bělokarpatské květnaté louky patří k nejcennějším územím s nejvyšší rozmanitostí a největším množstvím vstavačovitých rostlin ve střední Evropě," konstatuje profesor ekologie Pavel Kindlmann. 

Jedna z květin bělokarpatských luk: Prstnatec bezový.
Jedna z květin bělokarpatských luk: Prstnatec bezový. | Foto: Jan Willem Jongepier

Jsou územím, které může sloužit jako model pro koexistenci zájmů ochrany přírody s takovým hospodářským využitím území, které respektuje přírodní podmínky a ekologickou únosnost území," dodal.

Desítky ohrožených druhů

Podle Ivany Jongepierové, botaničky Chránění krajinné oblasti Bílé Karpaty bylo v travních společenstvech zjištěno více než 800 druhů rostlin. Mezi nimi je i 27 kriticky ohrožených, 34 silně ohrožených a 32 ohrožených.

"Několik druhů se v České republice vyskytuje pouze zde, například všivec statný, hrachor panonský pravý nebo rozrazil latnatý širolistý," uvedla Jongepierová.

Na vzácné louky s ostrou kosou

Aby vzácné květiny nezahynuly, je zapotřebí orchidejové louky pravidelně kosit a seno shrabávat. První dobrovolníci dorazili do Bílých Karpat v polovině 80. let minulého století.

Pravidelné kosení vzácných orchidejových luk v Bílých Karpatech.
Pravidelné kosení vzácných orchidejových luk v Bílých Karpatech. | Foto: Archiv ČSOP Kosenka

"První snahy mnoha dobrovolníků přešly během let do současného systému údržby, do kterého správa chráněné oblasti prioritně zapojuje vlastníky a uživatele pozemků. Jsou mezi nimi i některé nevládní organizace," uvedla Jongepierová. Každoročně to vyjde na 8 až 10 milionů korun.

Ještě před několika lety se v Bílých Karpatech v červenci po odkvětu pokosila celá rozsáhlá oblast. Jenže to nedělalo dobře ostatním druhům, především hmyzu.

Proto se přešlo na takzvanou mozaikovitou seč, kdy se místo rozdělí na několik segmentů, které se následně kosí v různých termínech od konce května do konce září.

Správa CHKO Bílé Karpaty zároveň louky obnovuje, čemuž od konce 90. let používá regionální travinobylinnou směs. Dosud bylo zatravněno bezmála 500 hektarů pozemků.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy