Audit zůstane zatím tajný, oznámila Dostálová. Ve čtvrtek ho bude řešit sněmovna

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 3. 12. 2019 14:27
Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová v úterý dopoledne zopakovala své dosavadní stanovisko, že nezveřejní evropský audit o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Dostálová se tak postavila proti žádosti několika stran ve sněmovně, které ji žádají o zveřejnění dokumentu. Ve čtvrtek bude o auditu jednat Poslanecká sněmovna.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na tiskové konferenci 3. prosince 2019.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na tiskové konferenci 3. prosince 2019. | Foto: Radek Bartoníček

Když ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová předstoupila v úterý dopoledne před novináře, bylo to její první veřejné vystoupení od chvíle, kdy v pátek dorazila na její úřad zpráva evropských auditorů o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Dostálová zdůraznila, že sama neví, k jakým závěrům auditoři dospěli, protože zprávu ani nečetla. Zabývat se jí budou podle jejích slov úředníci, kteří budou striktně dodržovat důvěrný režim dokumentu.

"Co považuji za velmi důležité říci a zabránit dalším spekulacím v médiích, je, že ke zprávě přišel tzv. průvodní dopis, a zpráva jako taková i se souvisejícími dokumenty je opatřena nápisem confidential, tedy důvěrné," začala Dostálová a na malý okamžik ukázala dokument. "Není to nic, co bychom si vymysleli, tento nápis podtrhla sama Evropská komise a ústy svého mluvčího potvrdila, že dokument je v režimu důvěrné," pokračovala. 

Průvodní dopis podle Dostálové vyzývá k zachování režimu důvěrné až do doby, než budou ukončeny všechny navazující procedury. "A zároveň se v dopise píše, že vnitrostátní orgány se vyzývají, aby od české verze, která přijde během tohoto nebo příštího týdne, do 60 dnů informovaly, zda přijmou, či nepřijmou závěr. Máme se vyjádřit, zda vůbec ty závěry přijímáme, nebo nikoliv," uvedla ministryně.

Nadále trvá také na svých dřívějších slovech, že doručená verze není konečná. "Pochopte, že zpráva nemůže být finální, protože my se teprve vyjádříme k závěrům, které poslali auditoři. Evropská komise se nás ptá na názor, zda přijímáme, nepřijímáme, tak my se k tomu budeme vyjadřovat. Z našeho pohledu nejde samozřejmě o finální dokument, ten proces bude pokračovat," tvrdí.

Ministryně uvedla, že pokud se úředníci neztotožní s některými závěry, neznamená to, že "šmahem vše odmítnou". "Ale pokud bychom něco nepřijali, máme možnost vyvolat tzv. slyšení Evropské komise. Určitě budeme chtít o některých věcech hovořit tváří v tvář," řekla.

Ve čtvrtek ve sněmovně

V záležitosti bude velmi důležité stanovisko vládní sociální demokracie, která už v minulosti v některých případech vyhrožovala odchodem z vlády. V tomto případě klub ČSSD po svém úterním jednání nemluvil o odchodu z vlády. Ale předseda klubu Jan Chvojka oznámil, že ČSSD bude prosazovat, aby Dostálová alespoň něco zveřejnila. Nemluvil ale zcela konkrétně, uvedl, že by "měla zveřejnit to, co bude možné". 

"Za klub máme jasný vzkaz - jsme pro to, aby se o tom jednalo na plénu sněmovny, a pan premiér, ideálně, nebo ministryně pro místní rozvoj, poskytli alespoň nějaké informace, které poskytnout mohou. My máme zato, že něco musí říct, a pokud někdo navrhne tento bod, tak my budeme hlasovat pro. Ideální lhůta by byla ve čtvrtek v jedenáct hodin. Jasný vzkaz za ČSSD, budeme určitě podporovat to, aby byl mimořádný bod střet zájmů premiéra," sdělil Chvojka.  

Na doplňující dotazy novinářů, zda tedy bude ČSSD trvat na zveřejnění informací o auditu, případně, jestli pohrozí odchodem z vlády v případě utajování zprávy, odpověděli politici ČSSD, že je třeba vyčkat na jednání vlády, která bude tuto věc řešit.

"Na to zveřejnění by bylo dobré, aby byla přeložena do češtiny. A předpokládám, že později je možné se s ní seznámit. Veřejnost má právo znát obsah zprávy, která se týká veřejných prostředků," prohlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD. "Ať je to zveřejněno, pokud je to možné zveřejnit," dodal Chvojka s tím, že "stejně to bude zveřejněno v některých médiích".

Jednání o auditu podpoří i ANO, řekl Faltýnek

Už před tiskovou konferencí se sešli předsedové ODS, Pirátů, KDU-ČSL a STAN, kteří vyzvali vládu, aby audit zveřejnila. Zároveň avizovali, že ve chvíli, kdy ve dvě hodiny odpoledne začne schůze sněmovny, navrhnou zařazení mimořádného bodu, který by se týkal právě střetu zájmů premiéra. Tyto strany však nemají ve sněmovně dostatek hlasů na to, aby mohly takový bod prosadit.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek odpoledne řekl, že návrhy na mimořádné projednání auditu nebude ANO vetovat a ve čtvrtek poslanci hnutí pravděpodobně podpoří zařazení tohoto bodu na program. Sněmovna by téma projednávala zřejmě tento čtvrtek od jedenácti hodin. Je to čas mezi ranními písemnými interpelacemi na členy vlády a odpoledními ústními interpelacemi.

Faltýnek to vysvětlil tak, že ANO nechce narušit zbytek schůze. Záleží mu především na tom, aby sněmovna projednala státní rozpočet na příští rok. "Takže se této debatě nebráníme. Máme možnost zavetovat zařazení bodu 40 poslanci, ale nechceme blokovat jednání sněmovny," řekl. 

Babiš: Zatím u nás platí české zákony

Premiér Andrej Babiš opakovaně tvrdí, že v žádném střetu zájmů není a Česko žádné dotace vyplacené jeho "bývalým firmám" vracet nebude. Babiš původně tvrdil, že zpráva auditorů "není samozřejmě definitivní", což ale následně vyvrátil mluvčí Evropské komise, který sdělil, že jde o definitivní zprávu. 

"Vložil jsem svou bývalou firmu do svěřenských fondů a jsem přesvědčený, že Česká republika tento střet vyhraje," prohlásil v úterý večer v televizi Nova. Na upozornění moderátora, že audit ale podle dostupných informací potvrzuje střet zájmů, Babiš reagoval tak, že prý není normální, aby Brusel vykládal český zákon.

"Lex Babiš je speciální zákon proti Babišovi. Je to zákon, který měl vyštvat Babiše z politiky. Takže já jsem podle toho zákona postupoval, ten zákon je v rozporu s evropským právem, popírá má práva, jsem přesvědčený, že pravda je na mé straně," řekl Babiš.

Na námitku moderátora, že je logické, jestliže si chce Evropská unie kontrolovat dotace, které vyplácí, Babiš odpověděl, že v politice je od roku 2014, ale auditoři si vzpomněli na možný střet zájmů v roce 2019.

"Nemám střet zájmů, protože my máme speciální zákon a zatím platí české zákony. My nejsme podřízeni evropskému zákonu, protože máme český zákon, podle kterého jsem postupoval. Naše zákony vykládají české soudy, a ne Brusel, a už vůbec ne auditoři," dodal premiér. Zcela přitom opomíjí, že auditoři se opírají také o evropské nařízení z července 2018, které omezuje střet zájmů. 

Proč je Babiš ve střetu zájmů

Evropská komise se při svých zjištěních opírá o dva základní předpisy. Prvním je český zákon o střetu zájmů (zákon č. 159/2006 ve znění platném od února 2017). Jeho jádrem je omezení, podle kterého "je zakázáno poskytnout dotaci (…) obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář (…) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 %."
Druhým je evropské nařízení z 18. července 2018, podle něhož je ve střetu zájmů každý, "je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací (…)."

VIDEO: Co je v auditu k Babišovi, mě nezajímá. Jeho závěry přijmout nemusíme, říká Dostálová

Do auditu nezasahuji, nemám pravomoc cokoliv zveřejňovat, jsem vázána slůvkem důvěrné, pravidla porušovat nebudeme, říká ministryně pro místní rozvoj. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 15 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy