Audit zůstane zatím tajný, oznámila Dostálová. Ve čtvrtek ho bude řešit sněmovna

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 3. 12. 2019 14:27
Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Klára Dostálová v úterý dopoledne zopakovala své dosavadní stanovisko, že nezveřejní evropský audit o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Dostálová se tak postavila proti žádosti několika stran ve sněmovně, které ji žádají o zveřejnění dokumentu. Ve čtvrtek bude o auditu jednat Poslanecká sněmovna.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na tiskové konferenci 3. prosince 2019.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na tiskové konferenci 3. prosince 2019. | Foto: Radek Bartoníček

Když ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová předstoupila v úterý dopoledne před novináře, bylo to její první veřejné vystoupení od chvíle, kdy v pátek dorazila na její úřad zpráva evropských auditorů o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Dostálová zdůraznila, že sama neví, k jakým závěrům auditoři dospěli, protože zprávu ani nečetla. Zabývat se jí budou podle jejích slov úředníci, kteří budou striktně dodržovat důvěrný režim dokumentu.

"Co považuji za velmi důležité říci a zabránit dalším spekulacím v médiích, je, že ke zprávě přišel tzv. průvodní dopis, a zpráva jako taková i se souvisejícími dokumenty je opatřena nápisem confidential, tedy důvěrné," začala Dostálová a na malý okamžik ukázala dokument. "Není to nic, co bychom si vymysleli, tento nápis podtrhla sama Evropská komise a ústy svého mluvčího potvrdila, že dokument je v režimu důvěrné," pokračovala. 

Průvodní dopis podle Dostálové vyzývá k zachování režimu důvěrné až do doby, než budou ukončeny všechny navazující procedury. "A zároveň se v dopise píše, že vnitrostátní orgány se vyzývají, aby od české verze, která přijde během tohoto nebo příštího týdne, do 60 dnů informovaly, zda přijmou, či nepřijmou závěr. Máme se vyjádřit, zda vůbec ty závěry přijímáme, nebo nikoliv," uvedla ministryně.

Nadále trvá také na svých dřívějších slovech, že doručená verze není konečná. "Pochopte, že zpráva nemůže být finální, protože my se teprve vyjádříme k závěrům, které poslali auditoři. Evropská komise se nás ptá na názor, zda přijímáme, nepřijímáme, tak my se k tomu budeme vyjadřovat. Z našeho pohledu nejde samozřejmě o finální dokument, ten proces bude pokračovat," tvrdí.

Ministryně uvedla, že pokud se úředníci neztotožní s některými závěry, neznamená to, že "šmahem vše odmítnou". "Ale pokud bychom něco nepřijali, máme možnost vyvolat tzv. slyšení Evropské komise. Určitě budeme chtít o některých věcech hovořit tváří v tvář," řekla.

Ve čtvrtek ve sněmovně

V záležitosti bude velmi důležité stanovisko vládní sociální demokracie, která už v minulosti v některých případech vyhrožovala odchodem z vlády. V tomto případě klub ČSSD po svém úterním jednání nemluvil o odchodu z vlády. Ale předseda klubu Jan Chvojka oznámil, že ČSSD bude prosazovat, aby Dostálová alespoň něco zveřejnila. Nemluvil ale zcela konkrétně, uvedl, že by "měla zveřejnit to, co bude možné". 

"Za klub máme jasný vzkaz - jsme pro to, aby se o tom jednalo na plénu sněmovny, a pan premiér, ideálně, nebo ministryně pro místní rozvoj, poskytli alespoň nějaké informace, které poskytnout mohou. My máme zato, že něco musí říct, a pokud někdo navrhne tento bod, tak my budeme hlasovat pro. Ideální lhůta by byla ve čtvrtek v jedenáct hodin. Jasný vzkaz za ČSSD, budeme určitě podporovat to, aby byl mimořádný bod střet zájmů premiéra," sdělil Chvojka.  

Na doplňující dotazy novinářů, zda tedy bude ČSSD trvat na zveřejnění informací o auditu, případně, jestli pohrozí odchodem z vlády v případě utajování zprávy, odpověděli politici ČSSD, že je třeba vyčkat na jednání vlády, která bude tuto věc řešit.

"Na to zveřejnění by bylo dobré, aby byla přeložena do češtiny. A předpokládám, že později je možné se s ní seznámit. Veřejnost má právo znát obsah zprávy, která se týká veřejných prostředků," prohlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD. "Ať je to zveřejněno, pokud je to možné zveřejnit," dodal Chvojka s tím, že "stejně to bude zveřejněno v některých médiích".

Jednání o auditu podpoří i ANO, řekl Faltýnek

Už před tiskovou konferencí se sešli předsedové ODS, Pirátů, KDU-ČSL a STAN, kteří vyzvali vládu, aby audit zveřejnila. Zároveň avizovali, že ve chvíli, kdy ve dvě hodiny odpoledne začne schůze sněmovny, navrhnou zařazení mimořádného bodu, který by se týkal právě střetu zájmů premiéra. Tyto strany však nemají ve sněmovně dostatek hlasů na to, aby mohly takový bod prosadit.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek odpoledne řekl, že návrhy na mimořádné projednání auditu nebude ANO vetovat a ve čtvrtek poslanci hnutí pravděpodobně podpoří zařazení tohoto bodu na program. Sněmovna by téma projednávala zřejmě tento čtvrtek od jedenácti hodin. Je to čas mezi ranními písemnými interpelacemi na členy vlády a odpoledními ústními interpelacemi.

Faltýnek to vysvětlil tak, že ANO nechce narušit zbytek schůze. Záleží mu především na tom, aby sněmovna projednala státní rozpočet na příští rok. "Takže se této debatě nebráníme. Máme možnost zavetovat zařazení bodu 40 poslanci, ale nechceme blokovat jednání sněmovny," řekl. 

Babiš: Zatím u nás platí české zákony

Premiér Andrej Babiš opakovaně tvrdí, že v žádném střetu zájmů není a Česko žádné dotace vyplacené jeho "bývalým firmám" vracet nebude. Babiš původně tvrdil, že zpráva auditorů "není samozřejmě definitivní", což ale následně vyvrátil mluvčí Evropské komise, který sdělil, že jde o definitivní zprávu. 

"Vložil jsem svou bývalou firmu do svěřenských fondů a jsem přesvědčený, že Česká republika tento střet vyhraje," prohlásil v úterý večer v televizi Nova. Na upozornění moderátora, že audit ale podle dostupných informací potvrzuje střet zájmů, Babiš reagoval tak, že prý není normální, aby Brusel vykládal český zákon.

"Lex Babiš je speciální zákon proti Babišovi. Je to zákon, který měl vyštvat Babiše z politiky. Takže já jsem podle toho zákona postupoval, ten zákon je v rozporu s evropským právem, popírá má práva, jsem přesvědčený, že pravda je na mé straně," řekl Babiš.

Na námitku moderátora, že je logické, jestliže si chce Evropská unie kontrolovat dotace, které vyplácí, Babiš odpověděl, že v politice je od roku 2014, ale auditoři si vzpomněli na možný střet zájmů v roce 2019.

"Nemám střet zájmů, protože my máme speciální zákon a zatím platí české zákony. My nejsme podřízeni evropskému zákonu, protože máme český zákon, podle kterého jsem postupoval. Naše zákony vykládají české soudy, a ne Brusel, a už vůbec ne auditoři," dodal premiér. Zcela přitom opomíjí, že auditoři se opírají také o evropské nařízení z července 2018, které omezuje střet zájmů. 

Proč je Babiš ve střetu zájmů

Evropská komise se při svých zjištěních opírá o dva základní předpisy. Prvním je český zákon o střetu zájmů (zákon č. 159/2006 ve znění platném od února 2017). Jeho jádrem je omezení, podle kterého "je zakázáno poskytnout dotaci (…) obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář (…) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 %."
Druhým je evropské nařízení z 18. července 2018, podle něhož je ve střetu zájmů každý, "je-li z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací (…)."

VIDEO: Co je v auditu k Babišovi, mě nezajímá. Jeho závěry přijmout nemusíme, říká Dostálová

Do auditu nezasahuji, nemám pravomoc cokoliv zveřejňovat, jsem vázána slůvkem důvěrné, pravidla porušovat nebudeme, říká ministryně pro místní rozvoj. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 48 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy