Žaloba by nic neřešila, přeju si pokračování koalice, řekl Babiš po jednání na Hradě

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Iva Studená ČTK Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová, Iva Studená, ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2019 18:46
Ani čtvrteční schůzka premiéra Andreje Babiše (ANO) na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem nevyřešila spor ohledně odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Nadále tak existuje možnost, že sociální demokracie odejde z vlády s hnutím ANO. Další jednání proběhnou v pátek, nejdříve se Babiš setká s vicepremiérem a předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem, který jde od 15:00 za prezidentem na zámek v Lánech, kde bude i Staněk.
Sdílím názor pana prezidenta, že pan Šmarda není ideální kandidát na ministra kultury, říká premiér Babiš po jednání s prezidentem. | Video: DVTV

Když premiér a šéf ANO Andrej Babiš přicházel ve čtvrtek před pátou hodinou odpoledne za prezidentem Milošem Zemanem, usmíval se a tvrdil, že prezident mu určitě řekne, jak si výměnu na postu ministra kultury představuje. Po více než hodině ale premiér odcházel bez úsměvu a z jeho odpovědí bylo patrné, že spor kolem toho, zda a kdy prezident kývne na výměnu ministra kultury, se neposunul ani o kousek. 

"Já jsem měl poprvé možnost mluvit s panem prezidentem ohledně nominace sociální demokracie, která si přeje odvolání ministra kultury Antonína Staňka a nominaci Michala Šmardy," začal Babiš tiskovku, která trvala osm minut. Během ní několikrát zopakoval stejná slova, že prezident nadále stojí za Staňkem a není pro jmenování Šmardy.

"Já jsem vysvětil panu prezidentovi, že máme koaliční smlouvu, podle které jsem postupoval. Pan prezident samozřejmě má svůj názor na pana Staňka a na pana (Michala) Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post. Což samozřejmě můžu s ním souhlasit, na druhé straně jsem pana prezidenta informoval o tom, že skutečně chci dodržovat koaliční smlouvu, že je potřeba tento problém vyřešit," řekl Babiš novinářům.

Stejně jako už dříve také nyní zpochybňoval nominaci sociální demokracie, když prohlásil, že Šmarda není ani podle něj ideálním kandidátem na ministra, protože nikdy v kultuře nedělal. "Ale respektuji, že je to nominand sociální demokracie, a postupuji podle koaliční smlouvy," doplnil premiér.

Také zopakoval, že kompetenční žalobu na prezidenta podávat nebude. "Žaloba by nic neřešila, a proto žádnou žalobu podávat nebudu," sdělil. Podle něj se prezident ještě k současné situaci konkrétně nevyjádřil, na což má právo. Zároveň Babiš podotkl, že ústava prezidentovi neukládá žádnou lhůtu, do které musí přijmout demisi ministra. "Chci to řešit kompromisem," dodal Babiš.

Z odpovědí Babiše je patrné, že se pokusí jednat s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem o tom, zda by případně sociální demokracie neudělala ústupky. Svědčí o tom Babišovo oznámení, že se chce v pátek s Hamáčkem setkat.  "Budeme se snažit najít řešení, abychom tento problém vyřešili nejpozději, doufám, příští týden," uvedl Babiš.

Prezident přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše.
Prezident přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše. | Foto: Twitter/Ovčáček

Další vývoj situace bude podle něj záležet právě na pátečním jednání Zemana s Hamáčkem a Staňkem. "Každé jednání nás může posunout dopředu," konstatoval předseda vlády.

Rozhodující bude, nejen podle Babiše, jak se zachová sociální demokracie na pondělním jednání svého předsednictva, které má rozhodnout o dalším postupu ČSSD. Řada členů vedení prosazuje odchod ČSSD z vlády.

Ještě před setkáním se Zemanem Babiš zavítal do katedrály sv. Víta, a to i se svou dcerou Vivien. "Měli jsme chvilku čas," zdůvodnil to s tím, že předtím byli ještě na výstavě v Obecním domě.

Zeman ještě před Babišem od 16:00 přijal ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Co bylo obsahem jejich schůzky, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček neuvedl, pouze že setkání proběhlo na žádost ministryně.

Podle mluvčí ČSSD Barbory Kalátové měla Maláčová termín setkání domluvený už delší dobu a jednání se týkalo témat jejího resortu, nikoli aktuální vládní krize kvůli situaci kolem ministra kultury.

Babiš jedná se Zemanem o Staňkovi, před tím zašel s dcerou na výstavu a do katedrály | Video: Radek Bartoníček

Staněk oznámil rezignaci už v polovině května

Potíže kolem ministra kultury započaly letos 18. dubna, kdy Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Na obhajobu obou ředitelů vznikla petice "Nekulturní ministr", pod níž rychle rostl počet hlasů.

Hamáček 3. května oznámil, že ho situace v resortu kultury netěší, ale odvolání ministra nechystá. O šest dní později nařídilo vedení ČSSD Staňkovi, aby situaci v kultuře zklidnil. 15. května Hamáček sdělil, že mu Staněk oznámil své rozhodnutí rezignovat k poslednímu květnu.

"Jeho rozhodnutí respektuji a děkuji mu za jeho práci. Za současné vyostřené situace však resort potřebuje uklidnit a nový impulz," uvedl šéf ČSSD. "Nevyhrála pravda a spravedlnost. Sám od sebe bych neodešel, vyhověl jsem přání předsedy Jana Hamáčka," zareagoval Staněk.

Nicméně 20. května předal svou rezignaci Babišovi, který ji o několik hodin později doručil prezidentovi. Ten reagoval oznámením, že se vyjádří další týden. Dne 23. května při setkání s Hamáčkem řekl, že se chce nejdříve sejít s ministrem. Když se s ním 28. května sešel, napsal Babišovi dopis, ve kterém oznámil, že Staňka zatím neodvolá, a navrhl, aby politici počkali na výsledky prošetření trestních oznámení, která Staněk podal ohledně dění v Národní galerii i olomouckém muzeu.

Poslední květnový den se Babiš setkal s Michalem Šmardou, kterého ČSSD navrhla za ministra místo Staňka. Zároveň odeslal na Pražský hrad návrh na Staňkovo odvolání a jeho nahrazení Šmardou. Prezident zareagoval tak, že se chce nejdříve se Šmardou sejít. Zeman se sice 23. června se Šmardou sešel, ale naznačil mu, že Staňka odvolávat nechce.

Rozladění sociální demokraté se tak sešli 26. června s tím, že budou trvat na tom, aby se spor vyřešil do konce měsíce. Jinak pohrozili odchodem z vlády. Tím ale jen popudili Zemana, který v nejobsáhlejším sdělení k celé věci na televizi Barrandov mimo jiné řekl, že se nenechá nijak vydírat ultimáty a že bude chtít Staňka a Hamáčka usmířit. Pro "usmíření" stanovil datum 12. července.

Nominaci na ministra kultury řešíme přes šest týdnů, premiér slíbil, že udělá maximum, jde o jeho reputaci, říká Michal Šmarda. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy